Domácnost

Víte, jak a kde nakupovat živé tvory?

Snad v každé rodině jednou přijde na přetřes téma domácí zvíře. Jak a kde ho pořídit? Nákup živočicha můžeme realizovat v prodejnách se zvířaty, přes inzerát, přímo od chovatele nebo na různých burzách, respektive bazarech, neboť pojem burza je vyhrazen jen pro svět financí. Osobní odběr samozřejmě preferujeme, neboť si můžeme zvíře důkladně prohlédnout a vybrat. V prodejnách budou asi ceny nejvyšší, ale není to pravidlem, spíše vadí určitá neodbornost prodávajících, kteří někdy podávají omylem či schválně zkreslené a neúplné informace.
Po realizovaném prodeji si musíme vyžádat paragon se všemi náležitostmi (český a latinský název, pohlaví, cena, datum prodeje aj.), neboť ať se nám to líbí či ne, podle obchodního zákoníku je zvíře brané jako zboží, a proto se také na něj vztahují stejné podmínky případných reklamací. Totéž se týká bazarů, pokud je prodávající podnikatelem. Kupujete-li od soukromého chovatele, můžete sepsat smlouvu nebo si alespoň vezměte na dotyčnou osobu kontakt (telefon, adresu, E-mail), abyste v případě potíží s ní mohli danou věc konzultovat. Nejvíce však doporučuji nákup přímo od a u chovatele, kde si prohlédnete nejen rodiče, další sourozence, ale též podmínky chovu (chovné zařízení, krmení apod.). V případě chráněných živočichů (našich i světových) by vám měl prodávající dodat originální registrační list zvířete (paragon vás i v tomto případě ochrání jako doklad o zákonném nabytí, protože je povinností prodávajícího mít "papíry v pořádku").
Na nákup zvířete byste si měli udělat čas, tzn. že byste měli vybrané zvíře po nějakou dobu pozorovat (minimálně 10 minut), důkladně si ho prohlédnout, nebát se zeptat na jakékoliv zdánlivé hlouposti, které vás zajímají nebo věci, kterých jste si na zvířeti povšimli a máte pochybnosti o jejich správnosti. Například u hlodavců si všímáme čilosti, výtoků z nosu, očí, uší, tlamičky a řitního otvoru, kvality srsti a její upravenosti, jasných, široce otevřených očí, případných lysinek nebo stroupků, chování ve skupině. Nahrbená myš s rozčepýřenou srstí, bez lesku, případně s výtoky, bez jasných očí, se stroupky je evidentně nemocná a ze stejné nádrže je lépe si vůbec zvíře nevybírat.

Nataša Velenská
   
11.10.2000 - Zvířátka - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 27.09.2012, 20:34:52
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  Ťapina: nase vady nema, ale to zni tedy dost hrozne - zvire a vady...

  superkarma: 0 08.12.2003, 17:54:20
 3. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Možná by stálo za zmínku, že se na živé zvíře vztahuje záruční doba 6 týdnů, to málokdo ví. Jestli se do té doby u zvířátka projeví nějaké vady, které nevznikly až u vás a máte to srdce ho vrátit, můžete.

  superkarma: 0 04.12.2003, 13:10:41
 4. avatar
  [2] Andula [*]

  My máme želvičku od chovatele, byla o dost levnější, než stejně velká ve Zverimexu.

  superkarma: 0 03.12.2003, 22:19:33
 5. avatar
  [1] Simba [*]

  Taková prohlídka hlodavce ...no to zvířátko není moc nadšené.

  superkarma: 0 23.11.2003, 16:21:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme