Domácnost

Co můžete udělat pro to, aby váš pes nebyl v bytě jako v kleci?

V mé poradně na stránkách www.veterinainfo.cz se objevují dotazy související se zdravotním stavem zvířátek od psů po potkany, ale někdy se lidé ptají třeba na to, jakého psa by si měli pořídit, když mají malý byt. „Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné chovat v malé bytě labradora,“ ptala se například jedna čtenářka. „Vím, že potřebuje hodně pohybu a proto nechci, aby byl jako v kleci.“
Je úplně jedno, jestli máte v malém bytě jezevčíka, čivavu nebo bernardýna s vlkodavem. Záleží na tom, ne kde psíci bydlí, ale jak a kde, resp. jak dlouho je venčíte. Pes bere byt jako svoji boudu a je mu po čase lhostejno, jak je bouda velká a prostorná. Pes potřebuje dostatek pohybu a zájmů venku, mimo „boudu“, mimo byt. Když budete žít v zámku o sto pokojích, třiceti koupelnách, čtrnácti záchodech a osmi garážích, bude vám rozlehlost obydlí fuk a bude vám těsno, když vás budou vyvádět třikrát denně na deset minut na dvoreček. Pár týdnů budete vše okoukávat, běhat nadšeně z koupelny do garáže, z knihovny do salónu a z kuchyně do šatny, ale nakonec budete všechno znát jako svoje boty. Budete toužit vyrazit si ven. No a stejně je to se psy. Běhají-li často (několikrát denně) dlouho a aktivně venku, budou se vracet do bytu jako do příjemné boudičky na přespání. Pochopitelně máte-li 1+1 a koupíte-li si dogu, počítejte s tím, že budete mít v bytě další kredenc, která chodí, mlátí do všeho od 50cm výše ocasem a nahazuje slinami zařízení a výbavu garsonky. Takže s rozumem a rozmyslem. Ale v zásadě je jedno, jak je byt velký. Byt není pro psíka klec. Klecí, virtuální klecí - ale o to horší - je časová zaneprázdněnost majitele zvířete. Pakliže nebudete mít na psa čas, pouvažujte raději o kočce. Nevyžaduje, jsa individualistou, tolik zájmu a přízně.

Michal Čáp :-))
   
09.10.2000 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [8] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 27.09.2012, 20:36:42
 2. avatar
  [7] Andula [*]

  Ťapina: když to by mi právě vadilo, že leze všude

  superkarma: 0 08.12.2003, 17:55:35
 3. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Rozumný názor. Když slyším někoho říkat, že chov velkého psa v bytě je týrání, tak je mi jasné, že ví o psech a o zvířatech obecně kulové, jinak by nedopřával labradorovi boudu metr x půl metru, když může mít boudu 2+1

  superkarma: 0 04.12.2003, 13:12:31
 4. avatar
  [5] Simba [*]

  Landriel: Když jdeme do práce, tak je s sebou nebereme. Chtěla jsem tím vyjádřit, že když jsme doma, tak chtějí být s námi, ne ležet v jiné místnosti. Zvlášť jedna, ta za mnou chodí jak pejsek kamkoliv se hnu. Já jí můžu říkat "Lež,, já jsem hned zpět" Ne, stejně jde se mnou ..

  superkarma: 0 23.11.2003, 17:50:51
 5. avatar
  [4] Landriel [*]

  Simba: Simbi, a jak to děláte, když jdete pryč, třeba do práce?

  superkarma: 0 15.11.2003, 23:31:48
 6. avatar
  [3] Simba [*]

  Přesně tak, před lety jsme váhali zda psa nebo kočku. Pro nedostatek času jsme se rozhodli pro kočku. Ale nesouhlasím s tvrzením, že nevyžaduje přízeň a pozornost. Dvě z našich koček chtějí být stále s námi, ve stejné místnosti, kde jsou momentálně páníčci.

  superkarma: 0 31.10.2003, 09:34:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme