Cestování

Nejen na jihu je v létě krásně.

Do Nizozemí jsme vyrazili ze severoněmeckého Düsseldorfu. Hranice jsme překročili nedaleko městečka Roermont v provincii Limburg. Hned od první chvíle, kdy se ocitnete na území země tulipánů, pocítíte změnu. Městečka a vesničky, kterými projíždíte, jsou typické svými roztomilými domky s cihlovými fasádami a velikánskými okny připomínajícími výlohy obchodů. Množství cyklistů (a taky všude síť cyklistických stezek) a krávy pasoucí se podél silnic – to je taky typický obrázek. První zastávkou na naší cestě bylo malé město Hertogenbosch (rodiště Hieronyma Bosche) s nádhernou gotickou katedrálou, kde jsme měli příležitost vidět typický holandský trh na náměstí, včetně prodavačů zeleniny hlasitě vychvalujících své zboží a stánků s čerstvými rybami, sýrem a pečivem. Co mě překvapilo v holandských ulicích, byla neuvěřitelná koncentrace obchodů s bytovým designem a dekoračními látkami. Nikde jinde v Evropě jsem se s ničím podobným nesetkala. Holanďani prostě moc dobře vědí, že když si prostor kolem sebe uděláme milý a krásný, hned se nám žije líp. A nebo je to proto, že vám každý kolemjdoucí vidí až do talíře?
Minuli jsme Eindhoven a zakrátko jsme odbočili z dálnice (mimochodem další evropská rarita – většina z nich tu je v noci po celé délce osvětlena), abychom si lépe užili typickou holandskou krajinu. Po úzké silničce, kde projelo jedno auto za půl hodiny, jsme projížděli malebnými vesničkami, kde kromě silnic mají ještě jednu komunikační tepnu – vodní kanál. Jsou jich tu stovky, všechny upravené a po všech se plaví lodičky, které ze silnice přes vysokou trávu vypadají trochu pitoreskně, protože se vám chvílemi zdá jako by pluly po louce. V Goudě, historickém městě proslaveném výrobou světoznámého sýra, jsme se museli zastavit, protože to prostě patří k věci. Jelikož Holandsko je svými rozměry opravdu malinkatá země, po dalších pár desítkách kilometrů jsme dorazili k cíli našeho putování – sídelnímu městu holandské královny Beatrix Haagu. Kromě moderní mrakodrapové čtvrti (sídlo ministerských úřadů, bank a významných firem), historického centra a neodmyslitelných „cofee shopů“ (kde seženete bez nesnází lehké drogy a kde se vůně marjánky vznáší vzduchem), patří k zajímavostem města pláž Scheveningen. Tam se najednou ocitnete v úplně jiném světě a při troše fantazie se v duchu přenesete stovky kilometrů na jih (zvláště je-li takový horký den, jako minulou sobotu). Řady barevných lehátek, slunečníky, opálená těla, hromady mušlí, stánky s občerstvením a zmrzlinou, skupinky hrající plážový volejbal a soft tenis, velké parníky na obzoru a nekonečné modré moře s krajkami vln, které je sice trochu studené, ale ti blázniví „seveřani“ se v něm koupou jako o život.

   
17.08.2000 - Zahraničí - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Žofie [*]

  V Holandsku jsem byla a je tam opavdu krásně Sml67

  superkarma: 0 26.12.2012, 10:29:57
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Ja jsem byla v Holandsku jen jednou, taky se mi tam libilo.
  I letise Shiphol, kde letadla jezdi pres silnici po moste.

  superkarma: 0 06.12.2003, 01:27:08
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Tam bych se taky jednou chtěla podívat, zatím nebyla příležitost.

  superkarma: 0 03.12.2003, 10:06:56
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  V Holandsku jem byla už několikrát, mám tu zemi moc ráda. Byla jsem se podívat i uvnitř větrných mlýnů, v některých je tedy neskutečný zápach. Mám ráda prohlídky sýrových farem, kde má majitel napsaný výklad foneticky v češtině ... Jen to moře by mohli mít trošku teplejší ...

  superkarma: 0 31.10.2003, 14:31:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme