Domácnost

Nevíte, jak často čistit svému pejskovi uši a jakým způsobem?

Čistit uši denně je blbost. Rozumějte zdravé uši. Pánbu vymyslel pro ucho ušní maz, který má ve zvukovodu funkci ochrannou a má též výraznou antibakteriální aktivitu. Vy tento geniální výmysl ničíte. Jako byste si z rukou stáhnuli kůži. Brána infekci je otevřená. Zdravé ucho má na výtěru lehce psinou zapáchající a světlounce (asi jako skvrna jarního medu na bílém ubruse) hnědý výtěr. Pes si nesmí uši drbat a třepat hlavou. K čištění uší používejte zásadně jen parafínový olej z lékárny a čistěte tak 1x za 14 dní až tři týdny. Dětské oleje jdou také, ale často bývají říznuté různými přísadami, které psímu uchu na rozdíl od dětské kůže nesedí. Parafín je naprosto inertní olej, který i ve velmi nemocném a zaníceném zvukovodu neuškodí, (když nepomůže). Nejhorší zkušenosti mám s různými čistícími ušními vodičkami ze zverimexů, s kysličníkem a vodou. Nic z toho do ucha nepatří. V nouzi můžete použít i olej stolní - slunečnicový nebo olivový.
Zvládnout, tedy vnutit psovi čištění uší, patří k základům péče o psa. Psík musí vědět, že se mu nic nestane, že mu nikdo hlavu netrhá a nesmí hysterčit. Ucho si musí nechat vyčistit kdykoliv. Rada je jednoduchá a moje "oblíbená" - chytit pod krkem a dát přes hubu. Neumíte si představit, kolik lidí absolutně tento primitivní hygienický úkon nezvládá a chodí k nám o pomoc s pokousanýma rukama ...
MVDr. Michal Čáp :-))
   
17.04.2000 - Dům a byt - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 24.09.2012, 23:45:59
 2. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: podle mého by to měl každý probrat s veternářem, kterému důvěřuje, rady tady bych brala jen jako orientační

  superkarma: 0 08.12.2003, 15:25:29
 3. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Mně ty rady taky přijdou jako od vesnického veterináře, který jezdí po kravínech a na večer si naočkuje pár psů Parafínový olej bych teda psovi do ucha nelila, máme lihové kapky, které odstraní špínu a pak se rychle vypaří. To ale jenom na průběžné čištění v létě jednou za týden, v zimě vůbec. Při každém problému je potřeba nechat pejska vyšetřit, jestli třeba nemá v uchu osinu nebo zánět.

  superkarma: 0 28.11.2003, 12:08:51
 4. avatar
  [3] Simba [*]

  Lucie Chytilová: taky mne některé názory MVDr Čápa zarážejí ...

  superkarma: 0 27.10.2003, 10:32:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme