Domácnost

Co dělat, když vám začne rodit psí fenka??

Když máte doma nastávající psí maminku, jste z toho celí pryč. Trochu se těšíte a hodně se bojíte. Bojíte se úplně všeho: aby byla v pořádku, aby byla zdravá štěňata, aby je čekala s tím pravým tatínkem, aby zvládla porod, aby uměla o svoje psí děti pečovat, aby si je včas rozebrali zájemci, aby… A těchhle aby je asi tři sta padesát.


Pokusme se alespoň některým obavám předejít. Vaše psí maminka bude v pořádku, pokud se o ni budete dobře starat. Než ji necháte nakrýt, měla by mít absolvována všechna očkování a rozhodně by měla být zdravá, ať už je, či není čistokrevným papírovým pejskem.
Strava v období březosti by měla být pestrá, dodávejte mamině hodně vitamínů v podobě zeleniny, zkuste i ovoce – z vlastní zkušenosti vím, že některé fenky mají „chutě“ jako lidské těhulky. Dodávejte fence více vápníku, aby netrpěly kosti a zuby, nejlépe v podobě vaječných skořápek rozmělněných na prach a vmíchaných do potravy. Rovněž se doporučuje dávat fenkám před vrhem mléko, odtučněné nebo zředěné, pokud na ně pejsek není zvyklý, mohl by mít potíže. Pes by měl za normálního stavu spořádat jednu dávku potravy večer, v období březosti dávku zvýšíme asi o polovinu a rozdělíme nadvakrát.
Pohyb v březosti je pro psí dámy stejně důležitý jako pro dámy lidské – v žádném případě nesmí fenka zcela zpohodlnět, potřebuje stále vycházky, v pokročilejším stadiu se pak vyhneme větším skrumážím psů – fenka se jich bojí a zbytečně bychom ji stresovali. Nesmíme opomenout také to, že pejskům tlačí jejich štěňátka na močový měchýř, a proto potřebují častěji venčit.
„A co ten vlastní vrh? Ví ten pes, co ho čeká? Mám mu pomáhat? Může se o štěňátka starat sama? Nemám zavolat lékaře?“ Na to jsem se zeptala pana doktora již zcela vystresovaná před tou událostí zpola hysterickým hlasem a on mi řekl, že: „Vlastní vrh bude jistě bez komplikací, pes je veden instinkty a zvládne to, můžeme mu trochu pomoci, ale štěňata si má fenka ošetřit, olízat a opatřit sama. A lékaře si zavolejte pro sebe, madam!“

   
22.02.2000 - Dům a byt - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] hubajda [*]

  Andula — #5 to ne Sml23Sml23

  superkarma: 0 24.09.2012, 22:56:39
 2. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: ale vzdyt driv byly fenky i bez granuli pred porodem, ne? Stadaly nejak snad?

  1. na komentář reaguje hubajda — #6
  superkarma: 0 08.12.2003, 14:07:02
 3. avatar
  [4] Andula [*]

  Ťapina: jasne, to jsem chtela rici, preslechteni, diky

  superkarma: 0 08.12.2003, 14:06:29
 4. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Trošku bych polemizovala s tou stravou, vitamíny a ovoce Jestli někdo tvrdošíjně nechce krmit granulema, tak období před porodem je dobou, kdy by rozhodně měl ze svých zásad slevit. Fenka má žaludek stlačený dělohou, takže se jí tam vejde jenom málo jídla, nějaké ovoce je rozhodně plýtvání místem. Měla by mít granule a to speciálně pro březí a kojící fenky - nacpané energií, vitamíny a vápníkem.

  superkarma: 0 04.12.2003, 11:03:36
 5. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Andula: Ne doma chovaní, ale čistokrevní přešlechtěnci. Moje domáci voříška to zvládla na jedničku jako spousta dalších.

  superkarma: 0 04.12.2003, 11:02:07
 6. avatar
  [1] Andula [*]

  Kamarádka ale tvrdí, že doma chovaní psi už moc rodit neumí, že její fena byla strašně vystresovaná a dožadovala se její pomoci.

  superkarma: 0 01.12.2003, 11:15:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme