Zdraví

Líčíme se pro sebe, pro ostatní ženy, nebo pro muže?

Již nějaký den zuří na zdejších stránkách debata o hubnutí, která se postupně vyhrotila ve westernovou přestřelku. Rancherova dcera je děvče bujných tvarů. Kovbojové se neshodují, zda je lepší se pro ni bít, či ji veřejně lynčovat. Zastánci pozitivní podpory jsou početnější. Vyznavači negativní stimulace zase nabili ostrou municí a vábí více pozornosti.
Přesto, utište na chvíli vášně. Chtěla bych vám dát jiný podnět ke zpracování týkající se vzhledu. Promiňte, začnu obšírněji. Mám o 14 let mladší sestru, se kterou máme skvělý vztah, máme se hluboce rády. Je inteligentní, nápadně hezká, umí se obléci a namalovat do podoby atraktivního objektu. Ne lacině, ne vyzývavě, ale jasně přitažlivě. Nicméně nám celá léta lezla na nervy způsobem, jakým o sebe od malička dbala. Nemohla vynést odpadky, pokud jí ponožky neladily s barvou spodního prádla. Nebýt ve formě neznala. Nic nebylo omluvou. Při česání jablek na samotě, kde ji posuzovala estetická porota složená z hmyzu a kosů, musela mít vymalovanou řasu vedle řasy. Neopustila by jinak byt. Víkend daleko od civilizace? Nevadí, je třeba být stále ve střehu. V pustině se vynoří princ a jak jej skolit nemajíc napudrovaná líčka? Uznání zasloužilo, jak tomu přivykla i své partnery. Hoši vždy spořádaně čekali, dokud sestřička neukončila tvůrčí proces a neusoudila, že již lze opustit šatnu a maskérnu. Domnívala jsem se, že ji tato intenzita opustí, až bude studovat. Kdepak, raději si řádně přivstala. Copak lze usednout do lavic přednáškové síně, když není každičká kadeř načechrána? Bylo by však nespravedlivé neuvést, že se stejným nasazením se upřímně starala i o mne. Procházela jsem svými údobími: porody, vyšťavení z dětí, otrhanost na duši i těle. Nesmírně jsem si cenila, že mému zjevu nedovolila chátrat.
Změna náhle přišla, odkud jsme ji nečekali. Sestra a její český přítel odjeli na studentskou brigádu do San Francisca. Ještě když odlétala, bylo nutno redukovat nadváhu kufru. Bojovala udatně o každou bižuterii, o každý flakónek.
Ve státech pracovali postupně v různých firmách, ve volném čase pročesávali město, nasávali atmosféru. Po tříměsíčním pobytu se nám vrátila obyčejná nenamalovaná hezká holka. Pravda, na letišti jsme ji sice poznali, ale zraku jsme jen stěží věřili. Popisovala nám, jak ke zvratu došlo. V San Franciscu se usazuje a vzkvétá homosexuální komunita. Pracovali i v jejich firmách. Neskrývali své vztahy, chovali se na veřejnosti jako hetero páry u nás. Sestra si postupně uvědomovala, že lesbičky se většinou nemalovaly, neparádily. Milovaly se takové, jaké byly. Vzletně řečeno - milovaly své duše. Byly spolu, protože je zajímaly jejich vnitřní podoby. Zatímco gayove se líčili, voněli, parádili, nakrucovali, snažili se být sexy, přitahovat pozornost. Neboli ten, kdo chtěl přivábit nebo si udržet muže jako partnera, snažil se co nejvíce zdůraznit své vnější vnady, co nejvíce zatraktivnit svůj exteriér. Věděl, že jen tak bude úspěšný.
Lesbička, která se o totéž snažila u ženy, zdůrazňovala hlavně své vnitřní přednosti. Sestra se poprvé v životě viděla v zrcadle. Najednou už nechtěla být stvoření na zakázku dle aktuálních estetických směrnic, které nám jsou na hetero partnerském trhu vnucovány. Říká od té doby, že my ženy sice tvrdíme, že to děláme pro sebe, ale že jsme k tomu podvědomě tlačeny muži více, než jsme si ochotny přiznat. Změnila se. Dnes se obléká i líčí decentně. Říká, že už by jí bylo líto obětovat tomu více času.
Já od té doby nad tím stále přemýšlím. Nevím, jak to vlastně je. Je pravda, že se sama cítím lépe, jsem-li upravena. Určitě se však nelíčím a neoblékám pro ženy. Tak jak to vlastně je?
   
23.01.2003 - Zdraví - autor: Sausen Sládková

Komentáře:

 1. avatar
  [57] Ťapina [*]

  A nejvíc se líčím, když jdu na dámskou jízdu, takže je to jednoznačné

  superkarma: 0 24.11.2003, 16:29:35
 2. avatar
  [56] Simba [*]

  Záleží na náladě, na příležitosti ....

  superkarma: 0 18.11.2003, 17:47:12
 3. avatar
  [55] _Lucky [*]

  Pro mě jako chlapa to vystihla nejlépe [45. mamča]. Zřejmě se to opravdu dělí, naše půlka "chlapstva" má ráda líčení, které není poznat. Potom asi existuje půlka, která má ráda, když líčení poznat jde. Ono, i já se ohlídnu, když mé podvědomí zaregistruje rudé rtíky, ale nepřejte si vědět, co si povědomí od toho slibuje).
  Jinak vícekrát se tu objevil názor, že "Když je nezvětším šminkama(oči), okolí se mě ptá, jestli nejsem nemocná" apod. . Takový pohled mi přijde lehounce ujetý, protože tak to nemůže být. Spíš okolí zvyklé na (silnější) líčení zaznamenalo změnu (ne kvality !?)
  Jinak, jak asi tušíte, já a moje nej jsme extrémně sportovně ladění lidi, takže o líčení nemůže být řeč, protože nic nevydrží. Ale můj názor je, že spousta z Vás líčení (hlavně při hodně slavnostních příležitostech) hodně přežene. Zčásti z nezvyku, částečně schválně. Můj názor. Méně je více. Chce to speciálního chlapa na velmi výrazné líčení, protože to je silný signál. Taky to vzájemné hodnocení a sledování, hlídání, co si o nás ostatní (sousedé, úplně neznámí lidé) myslí, jak nás vidí - to Vám ženským FAKT nezávidím. Ale Vy to zase nepřímo přenášíte na nás a to teda NESNÁŠÍM.

  superkarma: 0 29.01.2003, 15:29:54
 4. avatar
  [52] Lubar [*]

  Tak se přidávám k těm, co se nelíčí (tedy skoro nelíčí). U mně je to tak, že většinou chodím do práce upravená leč nenamalovaná, jen někdy mě to popadne a ráno se jen tak decentně namaluju - a když to udělám, tak mi stejně většinou řeknou, že to nepotřebuju - ne že bych byla tak krásná, ale mám hodně výrazný, skoro černý oči, takže ani není moc co zvýrazňovat, a dokud nevynaleznou make-up na přebytečná kila, skoro není ani co retušovat Zastávám názor, že příjemně vonící, dobře naladěná a barevná je lepší, než namalovaná, mrzutá a celá v černém. Moje mě má rád takovou jaká jsem - ať namalovaná, či nenamalovaná. A když se maluju, tak buď kvůli příležitost (třeba svatba byla dobrá šance) nebo pro zvýšení svého vlastního sebevědomí (třeba na pohovor nebo náročný soudní jednání) a občas jen tak, protože mám prostě náladu. Tak ... Jinak pro můj pocit je mnohem důležitější, že voním, že jsem vyspalá a že mám celkový pocit čistoty jako čerstvě vykoupané miminko

  superkarma: 0 28.01.2003, 14:14:17
 5. avatar
  [49] Lucylle [*]

  vladimira: Jeee,to delam taky!
  Na tobe neni co vylepsovat

  superkarma: 0 25.01.2003, 00:33:58
 6. [46] Vláďa [*]

  ahoj, jo kdyby trapily kruhy pod očima, tak to se dá zamalovat, ale mě trápí váčky. Dá se na mě upladnit rčení: kromě pytlů pod očima, nemá dalších zavazadel. Možná, že s tím souvisí ledviny, také jsem to někde četla, ale už se vidím u lékaře jak mu říkám, že mám pytle pod očima, jinak žádné obtíže a že mám určitě načaté ledviny, ať to řeší. asi by së mi vysmál a odbyl doporucením např. víc pít apod.

  superkarma: 0 24.01.2003, 15:28:23
 7. avatar
  [44] Clerenc [*]

  Ťapina a o tom to je Takovy kompliment potesi nejvic,je z nej proste citit ta laska a obdiv

  superkarma: 0 24.01.2003, 08:16:55
 8. avatar
  [43] Clerenc [*]

  Jenom bych chtela dodat ze kdyz nemam potrebu se licit, ze to znamena, ze jsem neupravena. To je preci o necem jinem. A taky bych chtela jeste rici, ze ne kazdy chlap touzi po mrkaci panence Je to to same, kdyz napisu, ze ne kazda zenska touzi po svalnatem modrookem blondakovi Je to trosku i o stylu zivota jaky si kazdy vybere

  superkarma: 0 24.01.2003, 08:14:53
 9. avatar
  [39] Léthé [*]

  Proč se líčím? Důvody se mění i věkem.V patnácti abych vypadala na víc,ve třiceti abych vypadala na míň...a v současné době? Abych se na sebe vůbec mohla podívat do zrcadla bez toho,abych si řekla...no tě Bůh...se divím že se mě lidi nebojí ...a kvůli komu?...kvůli sobě,kvůli tomu abys se líbila mužům,kvůli tomu abych se líbila ženám a taky tomu chlápkovi z vedlejšího baráku,kterého potkávám ráno když venčí psa a kvůli jeho pejskovi aby se mě nelekl a neskočil po mě.

  superkarma: 0 23.01.2003, 23:19:17
 10. avatar
  [38] clarCa [*]

  hmmm... já se naposledy namalovala snad na maturitní ples - a že už to je pěkně dlouho . S mým mužem jsme se seznamovali na vodě - takže sice spadáme do kategorie "přírodní", ale to přeci, Mileno, neznamená, že se nemejeme, nebo nepoužíváme deodoranty.... myslím, že je rozdíl mezi nenalíčenou ženou a ženou neupravenou a špinavou....

  Dost se mi potvrdilo, že hodně nalíčené ženy jsou vlastně "ženy s maskou" - neupřímné potvory, co si na něco hrajou a dokážou neuvěřitelným způsobem podrazit...

  superkarma: 0 23.01.2003, 19:57:09
 11. avatar
  [35] Ťapina [*]

  Miláček mi moc často neříká, že mi to sluší, ale dodnes si pamatuju, jak mi to jednou řekl. Byli jsme na vandru, spali jsme pod širákem, byla jsem špinavá, ale vypadala jsem prý tak spokojeně, že mu to nedalo

  superkarma: 0 23.01.2003, 15:04:32
 12. avatar
  [33] Ivanka [*]

  Clerenc:

  superkarma: 0 23.01.2003, 14:38:03
 13. [29] Radka JS [*]

  Takže ještě Já se přidám se svojí troškou.
  Líčím se každý den do práce. Musím říct, že bych si nenalíčená připadala nemožně. Trvá mi to asitak 5 minut. Je to samozřejmě dlouholetou praxí.. Když jsem byla na střední, prakticky jsem se nelíčila. Začalo to až nástupem do práce a ještě velmi pozvolna. Teď jsem si na to tak zvykla, že je to pro mě každodenní rituál. Pouze o víkendech to trošku šidím . Používám kosmetiku od Vichy a jsem naprosto spokojená. Make-up je na mě taky příliš (i když od Givenchy to byl prostě zážitek! I finančně.), takže používám tónovací krém od Vichy. Skvěle sjednotí pleť, neotírá se a není vidět! Dál samozřejmě zdravíčko-velmi lehce, pudr. Obočí dokreslím tužkou a urovnám, tenké linky přetáhnu stíny a lehce dostínuji oko (kouřový vzhled)a černá řasenka. Na rty pouze lesk. Vypadá to přirozeně. Když nejsem nalíčená, tak se mě lidi ptají, jestli mi je dobře. Na sport nepoužívám buď nic, nebo pouze řasenku, lehce přepudruji a lesk na rty.Kosmetika (YR, Maxfactor, Astor, Revlon, Givenchy...).Vlasy mám dlouhé a natáčím po umytí na velké natáčky.Tak 2x v týdnu, takže to není zase tak náročné. Každý týden si udělám večer pro sebe (Depilace, pleťová maska, manikůra, pedikůra, vlasový zábal...). Prostě to patří do mého života. Příteli se líbím lehce nalíčená a upravená stejně tak jako bez make-upu. Je rád, že na sebe dbám. Myslím, že by nesnesl ženu, které je jedno jak vypadá!!

  superkarma: 0 23.01.2003, 13:37:57
 14. avatar
  [26] Acinka [*]

  Já patřím mezi ty, které se líčí každý den, zabere mi to 10 min což není tak hrozné, používám pouze řasenku, trošku protibakteriálního make-upu kvůli akné a přepudruju to. Toť vše Dělám to spíš pro sebe, cítím se líp, příteli se to líbí, protože to nepřeháním Koš klidně vynesu nenalíčená, nebo když potřebuju nakoupit či vyvenčit tak se nemaluju. Když jdeme do společnosti tak přidám stíny a bílou tužku na oči. Asi patřím mezi takovej ten střed

  superkarma: 0 23.01.2003, 13:05:44
 15. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Clerenc: Přesně tak. Nad našima dovolenýma by některá zmalovaná panenka asi omdlela, ale mě to vyhovuje

  superkarma: 0 23.01.2003, 12:26:05
 16. avatar
  [20] Clerenc [*]

  P.S. muj uprednostnuje nenalicene holky. Jak rika, takova holka je do nepohody. Co se zmalovanou panenkou na horach atd.

  superkarma: 0 23.01.2003, 12:21:47
 17. avatar
  [19] Clerenc [*]

  Ja se licim velmi malo a kdyz uz tak jenom rasenku a kdyz jdu do spolecnosti, tak si ksichtik i trosku prepudruji, ale to je vse. Rasenku pouzivam hnedou, protoze cerna mi prijde moc tvrda a neprirozena

  superkarma: 0 23.01.2003, 12:19:41
 18. avatar
  [18] Lucylle [*]

  Ja se licim strasne rada!
  Driv jsem nesla neupravena ani vynest kos,dneska uz chodim bezne nenalicena nakupovat,ale pokud jdu nekam-do kina,na navstevu a pod.-tak se licim peclive
  rika,ze vypadam nejlip odmalovana,ale ja mu neverim

  superkarma: 0 23.01.2003, 11:11:39
 19. avatar
  [17] Toniniella [*]

  Myslím, že je to trošku složitější. Já jsem měla zakázáno se malovat až do svých 18. Ale pokud se to holka nenaučí právě v téhle době, tak ji to pak už asi nebaví.
  Určitě ale sebeúprava souvisí se vztahem k sobě samé. Já trpím spoustou komplexů a tak nějak uvnitř jsem si vždycky říkala, že nejsem nic moc a hned tak něco mi nepomůže, že to teda nemá smysl. Můj ex.. pořád tvrdil, že má rád přirozenou krásu, až nakonec zdrhnul za děsivě vymalovanou krasavicí, která má každý měsíc jiné vlasy.
  Můj současný přítel mě nutí, abych na sebe dbala a asi má v něčem pravdu. Když se hezky ohodím a malinko "našmrncuju" (jenom řasy, tenkou barevnou linku a rtěnku), cítím, že se mu líbím a že si sama připadám jakási víc fajn. Prostě se cítím líp. Asi tak člověk vyjadřuje i vztah k okolí. Když se hezky obleče a upraví, dává najevo, že si váží svého okolí a nechce mu nabízet obrázek neupravené cuchty.
  Máme v práci kolegyni, která chodí pořád v jedné halence. Nejenom týden nebo měcíc, ale doslova celé roky!! A musím říct, že i když je to celkem fajn paní, tohle nepůsobí moc dobře a stává se to terčem poznámek.
  Pravda je asi někde mezi, trošku se upravit ale nedělat si z toho životní náplň, radovat se z toho, že člověk vypadá dobře a taky nabízet hezké podívání svému okolí, a koneckonců se i líbit chlapům. PRoč ne?

  superkarma: 0 23.01.2003, 11:05:59
 20. avatar
  [16] Kocicka [*]

  já na líčení kašlu a strašně se mě dotýkájí hesla v časopisech typu: Nenalíčená nejsi IN apod...
  pro svého přítele a nejen pro něj sem IN taková jaká právě jsem: rozcuchaná po ránu, špinavá od marmelády při vaření či celá mokrá u praní a zpocená z posilovny...nikdo mi nikdy neřekl ani nenaznačil že se šminkami by jim se mnou bylo líp ba naopak často si stěžují na své přítelkyně, jak by jim bylo lépe kdyby byli jako já.
  Ale přesto neopomenu si občas udělat hezký den sama pro sebe trávím třeba celý den v koupelně kde přikládám různé masky a krémy, barvím vlasy a lakuju nehty...pak vylezu... a po té odpočinkové kůře zalezu do postele a zbytek dne tam trávím načesaná čtu si.:-)))

  superkarma: 0 23.01.2003, 11:01:10
 21. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Pokud jde o mého partnera, tak ten mě má nejradši nenalíčenou. Já se maluju dost málo, spíš jenom zvýrazňuju oči, a to dělám pro svůj lepší pocit.

  superkarma: 0 23.01.2003, 09:40:40
 22. avatar
  [6] Dokinka [*]

  Hlavne pre seba sa upravujem.Aby som sa citila dobre,lebo aj moje okolie v ktorom sa pohybujem ma tak bude prijmat.Vsetko je však každej osobná vec.
  Prajem Vám krasny den.U nas sa moooc klže.

  superkarma: 0 23.01.2003, 09:14:58
 23. avatar
  [5] megrin [*]

  OLIVIA...No, taky jsem resila podobny problem. Nerad bycht i spatne poradila, protoze uz si moc nepamatuju, kde jsem se o tom docetla - kruhy pod ocima jsou pry geneteckou zalezitosti, ale mnohem casteji jsou odrazem tveho metabolismu. Konkretne to souvisi s funkci ledvin. Chce to dodrzovat pravidelny spanek a hlavne opravdu vypit 3 litry vody denne... radsi vic. Me se to osvedcilo, ale zlepsilo se to az tak po 4 mesicich, kdyz uz jsem se skoro smirila s tim, ze se to nezlepsi

  superkarma: 0 23.01.2003, 08:56:52
 24. avatar
  [3] Ivanka [*]

  já se teda maluju hodně z řídka....pokaždé tedy, jde li o nějakou společenskou uálost (ples, koncert, divadlo), ale do práce hodně málo, a když tak se jen maličko přepudruju a zdůrazním řasy. Nikdy jsem na nějké velké líčení nebyla a popravdě řečeno ani jsem to nikdy moc neuměla. A tak radši než bych si na obličeji vytvořila něco ošklivého nepřirozeného zůstávám krásná nenamalovaná.
  Mimochodem i manžel mě raději bez šminků, hlavně bez očních stínů a rtěnky.

  superkarma: 0 23.01.2003, 08:34:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme