Zdraví

Cesta k životu bez cigarety je sice strastiplná, ale stojí to za to.

O nebezpečí kouření pro lidské zdraví už toho bylo napsáno tolik, jako snad o žádném jiném tématu. Přesto to stále ještě asi není dost. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace WHO zemře na naší planetě každý rok na následky kouření téměř pět milionů lidí. Až 90% případů rakoviny plic má podle lékařských studií na svědomí cigareta, stejně jako třetinu všech zhoubných nádorů a téměř čtvrtinu onemocnění srdce. Ženy kuřačky navíc riskují i zdraví svých dětí, častěji u nich dochází k potratu nebo předčasnému porodu, pasivní kouření se podepisuje na zdraví milionů lidí. Navíc cigarety výrazně ovlivňují rodinný rozpočet a kromě toho mají i negativní vliv na vzhled kuřáka – jeho pleť „stárne“, zuby dostávají nepěkný odstín a o svěžím dechu si může nechat jen zdát.

Možná i vy znáte ze svého okolí někoho, kdo se rozhoduje s kouřením skončit. Nebo se vás to týká ještě osobněji. Cigarety vám zasahují do života víc, než jste si původně byla ochotna připustit, plánujete třeba miminko nebo jen chcete žít zdravěji. Jenže jak přestat kouřením? Takové závislosti se ze dne na den zbaví jen velmi vzácné výjimky. Ti ostatní bojují a bojují a leckdy také prohrávají. Proč? I když je vaše úsilí opravdu míněno upřímně a ta cigareta, kterou jste si zapálila včera, byla skutečně poslední, je tady stále váš úhlavní nepřítel: Nikotin. Ten má na svědomí abstinenční příznaky, jež vás pudí, abyste opět vztáhla ruku ke krabičce cigaret. V případě kouření se totiž jedná o závislost, stejně jako u jiných typů drog. A to závislost jak psychickou, tak fyzickou. Váš organismus je zvyklý na svůj přísun a nehodlá se s tím jen tak smířit. U každého se abstinenční příznaky dostavují v jiné intenzitě, ale nevěřte tomu, že nepřijdou. Pokud chcete skoncovat s kouřením, počítejte, že na vás přijde šílená chuť na cigaretu, únava, vyčerpání, navíc vás asi bude honit mlsná. Nebudete vědět, co s rukama, budete nervózní a vaše okolí si taky přijde na své, protože se vás bude zmocňovat vztek a špatná nálada…
I přesto ale stojí za to tenhle radikální krok udělat. Zeptejte se těch, kdo to zvládli. V každém případě ale budete muset ve svém životě změnit víc, než jen to kouření. Odborníci doporučují zrušit navyklé stereotypy, a to v ideálním případě ještě předtím, než s odvykáním začnete. Pokud pro vás například k sobě neodmyslitelně patřila trojice: kafe, cigareta a křížovka, zkuste si k luštění uvařit čaj. Jestli jste pravidelně kouřili v restauraci nebo kavárně, zkuste změnit lokál nebo na nějakou dobu do společnosti kuřáků nechoďte. Vymyslete si nějaký rituál, který uděláte, kdykoli vás popadne chuť na cigaretu. Třeba se napijte vody, jděte se projít nebo začněte malovat.

Ale i v případě, že se opravdu hodně snažíte, zřejmě budete potřebovat podporu. Za prvé vám může pomoci vaše okolí, za druhé pro vás velkou službu udělá STOPNIK. Čistě bylinná desetidenní kůra, která je určena právě těm, kdo přestávají kouřit. Obsahuje dva typy tablet – 150 tablet snižujících chuť na cigaretu a 30 tablet s výtažkem z kozlíku lékařského na uklidnění a odstranění nervozity a dalších abstinenčních příznaků. STOPNIK je výhradně bylinná kúra a neobsahuje nikotin, bylinné složení navíc pomáhá očistit organismus od nahromaděných škodlivin.

Více o tomto i dalších zajímavých produktech pro vaše zdraví se dozvíte na adrese www.bional.cz.
   
15.01.2003 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Léthé: No jo, ale přiměj ty firmy, aby je přestal vyrábět.

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:03:20
 2. avatar
  [6] Léthé [*]

  Bruňďa: a jediné co by mohlo pomoci všem kuřákům je jen jediná rada.Tvrdí to můj manžel a má pravdu.Ať místo těch keců a šílených reklam australské televize,jak cigarety škodí a co všechno způsobují atd. je přestanou vyrábět a prodávat a když nebudou,tak lidi kouřit určitě přestanou.Možná pár zoufalců si vysadí nějakou náhražku,ale dlouho je to bavit nebude.Jenže všichni víme,jak to vlastně z těmi cigaretami je. Takže podle mého názoru,ten kdo chce ať hulí ale ať neotravuje život nekuřákům a hlavně dětem. Není nic šílenějšího,než vidět právě kojící matku z cígou v hubě

  superkarma: 0 20.01.2003, 18:25:24
 3. avatar
  [5] Léthé [*]

  ANAMOR:co se týče Zybanu,bral ho poctivě můj manžel(pod dohledem lékaře,ten ho dostal na zkoušku) a výsledek byl nulový.Ten lékař říkal,že by ho ani nenapadlo ho již někomu doporučovat,neb se platí a je dost drahý.Jo a manžel nebyl jediný pokusný králík...bylo jich víc. Naopak,loni se pokoušel nechat kouření bez jakýchkoliv zázračních pilulek a vydržel to celé tři měsíce.Pak si stejně ten můj ťululum jednou s kámošem zapálil a už to jelo na novo.

  superkarma: 0 20.01.2003, 18:10:46
 4. avatar
  [3] Lucylle [*]

  Ted jsem videla v televizi australskou reklamu proti koureni!Drsny zabery-rozrizle plice,mozek,hrtan....Ale teprve tak clovek vidi,co s nim to koureni(vevnitr) doopravdy dela Asi se na cigarety uplne vykaslu(kourim stejne cim dal min a min...)

  superkarma: 0 19.01.2003, 19:33:38
 5. avatar
  [2] ANAMOR [*]

  Brunda
  Já jsem zkusila ZYBAN a nekouřím po 19ti letech.

  superkarma: 0 15.01.2003, 13:26:02
 6. avatar
  [1] Bruňďa [*]

  Kdo mne odnaučí kouřit, dostane princeznu a půl království k tomu zn.: všechny pokusy marné!

  superkarma: 0 15.01.2003, 12:09:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme