Zdraví

Pět zaručených tipů pro svěží a vonný dech.

Určitě i vy jste se někdy setkali s člověkem, kterému nepěkně zavánělo z úst. Takoví lidé nejsou ve společnosti příliš oblíbeni, ale bohužel si velmi často tento svůj handicap ani neuvědomují a jejich okolí se zase stydí je na to upozornit. Chcete mít jistotu, že váš dech je svěží a vonný? Potřebujete pět P:
1. Péče o ústní dutinu – na povrchu špatně vyčištěných zubů se usazuje bakteriální plak, který může způsobit záněty dásní, jež mimo jiné mají neblahý vliv na svěžest vašeho dechu. Proto nepodceňujte čištění zubů, a to i prostorů mezizubních (například za pomoci dentální nitě).
2. Potřebujete sliny – nedostatek slin v ústech je dalším z možných původců nevábného dechu. Může být způsoben například některými léky, ale také třeba kouřením, které vysušuje ústní dutinu, nebo nesprávným dýcháním. Jednou z velmi účinných metod obnovení produkce slin v ústech a osvěžení dechu je žvýkání žvýkaček bez cukru.
3. Potraviny a nápoje - strava dovede také pěkně negativně „otrávit“ ovzduší kolem vás, zejména pokud si rádi dopřáváte jídla s cibulí, česnekem, ale dechu neprospívá ani káva nebo alkohol. Řešením je omezení příjmu takových potravin a nápojů nebo alespoň mějte vždy po ruce žvýkačku…
4. Pozor na nemoci – špatný dech není jen společenským problémem, on může také signalizovat, že s vaším zdravím není něco v pořádku. Například v případě zánětu mandlí nebo bolesti v krku jsou zainteresovány bakterie, které způsobují nepěkný zápach z úst. V takovém případě pomohou například antibakteriální ústní vody, ústní gely nebo pastilky. Bakterie se mohou také vyskytovat například na jazyku, proto dokonce existují i speciální škrabky na jazyk, které mohou pomoci problém řešit. Zápach z úst může také být průvodním znakem vážných zdravotních potíží, například cukrovky, nemocí jater nebo ledvin.
5. Poraďte se s odborníky - pravidelná návštěva u zubaře je nejlepší věcí, kterou můžete pro své zuby i pro svůj dech udělat. Jestli lékař zjistí, že potíže jsou způsobeny nesprávnou ústní hygienou, vysvětlí vám správný postup a případně doporučí další pomůcky či medikamenty. S podezřením na zánět dásní vás odešle na odborné parodontologické vyšetření nebo vám poradí návštěvu praktického lékaře či jiného specialisty.
   
15.01.2003 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Simba: Já žvýkačky nesnáším. Když už tak teď ty nové bonbóny Orbit.

  superkarma: 0 29.11.2003, 18:54:22
 2. avatar
  [3] Ťapina [*]

  tomas: Jak vidíš, tak špatná hygiena je jenom jedním z mnoha důvodů.

  superkarma: 0 29.11.2003, 18:53:56
 3. avatar
  [2] Simba [*]

  Čištění zubů je důležité, ale někdy nestačí. Spreje do úst jsou šikovné, pro mne vhodnější než žvýkačka.

  superkarma: 0 18.11.2003, 18:49:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme