Zdraví

Feministické povánoční zamyšlení o hospodyních, tradicích, ženách a redaktorkách.

„Juchhajdáááá, mám to za sebou a zase je na rok pokoj!“ tajně řve blahem vnitřní hlas mnoha matek. Nahlas se to říkat nesluší, tak se aspoň spiklenecky pomrkává.
České novinářky a redaktorky pravidelně koncem roku vyhlašují svůj tajný závod. Cílem je dohonit každou známou či úspěšnou ženu a podrobit ji útrpnému právu. Natáhnout ji na vánoční skřipec, vynutit doznání celostátního významu. Kolik druhů cukroví po nocích, s trylkem koledy na rtech, stihla napéci? V jakém stavu rozložení, ne pardon uklízení, se nachází? Už olízala vlastnojazyčně okna?
Našlo se pár statečných, které se inkvizici udaly samy, patří mezi ně např. paní Sommerová (přední filmová dokumentaristka). Přiznaly, že nebudou připravovat vůbec nic. Jen si užívat klidu a procházek s rodinou. Vyrovnaně odmítly účast na adventu, napadeném nádorem civilizace. Pominu-li prosincové domácí nucené práce, zbývá ještě vymýšlení patřičného daru pro dospělé příbuzné. Navrhuji přidat tento úkol k těm, jež musí plnit mytologické postavy v bájích. Třeštění tradičně vrcholí na Štědrý den. Do nevinné dětské paměti otiskujeme rozčilenou nestíhající maminku, její hysterickou paniku při přípravě představení „Rodinná pospolitost u večeře“.
Být vystaveny na pranýři si nemohou dovolit ženy, které ke své profesi potřebují udržovat vysokou přízeň lidu. Musí zažívat krušné chvilky. Balancují mezi pravdou a úlitbou své popularitě. Typizovaný standardizovaný scénář štvanice: vrazí se hezké mladé známé umělkyni do bytu. Natočí se její přiznání. Cituji jednu doslovně: „ Já jsem opravdu strašná, příšerná hospodyně! Naštěstí máme babičky.“ Následuje povinná omluva národu. Vysvětlí, že její partner, děti, psi, ba ani červotoči nijak netrpí, protože příbuzné pomáhají. Všimněte si, prosím, že výkonný pečící orgán musí být jedině pokrevní přízeň. Placená hospodyně by zapáchala buržoazní zvrhlostí. Televizní štáb ještě donutí hvězdu, aby před kamerou poprvé v životě upekla pár kousků cukroví. Vidíme hrudky těsta pod jejími dlouhými červenými nehty, ztuhlý povinně nadšený výraz obličeje. Kolem se motají její překvapení potomci, kteří nechápou, proč to jejich, do té doby kompenzovaná, maminka vlastně dělá.
Výslechu neunikla ani Petra Buzková. Představuje prototyp výkonné, veřejností akceptované dámy. Úspěšná, šmrncovní, stíhá kariéru i sebe sama. Vždy upravená, hlídá si svou sexy postavu, stará se o dcerku, do rodinné pokladny vydatně přispívá ministerským platem. Nemyslím, že by její manžel svou rajcovní choť měnil za hospodyňku. Poslouchala jsem zpovídání političky a začala si představovat scénku, která tomu předcházela. Poradci nabádají paní ministryni: „Petruško, musíte říct, že tu večeři vaříte sama. No tak, podívejte se na spektrum našich voličů.“ Buzková trucuje: „Až se zeptají Špidly, jestli už vlastnoručně sklížil rozpadající se židle, vylovil kapra, uřízl smrček.“ Nakonec ji umluvili. Voličské sympatie, to je argument větší síly ještě než kladivo na čarodějnice. Nechala se zpovídat, ale jen po telefonu. Asi z obavy, aby ji neprozradily zaťaté čelisti, přes které své Christmas vyznání cedila.
Nechápu jen proč to činí ženy ženám? Kdyby je dusili muži žurnalisté, byla by to svým způsobem pochopitelná snaha o zachování starého pohodlného řádu. Ve skutečnosti se to odehrávalo právě naopak. Vedli – li rozhovory páni novináři, byli vstřícní a chápající. Dávali najevo jak budou rozradostnění již jen zjištěním, že jimi zpovídaná vytížená známá dáma vůbec fakt nadcházejících Vánoc zaznamenala.

Převzato z i-týdeníku Bláznivá Markéta.
   
08.01.2003 - Zdraví - autor: Sausen Sládková

Komentáře:

 1. avatar
  [25] monca13 [*]

  já bych brala neplacenou hospodyni

  superkarma: 0 05.09.2006, 02:18:01
 2. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Kampak se teď poděly články od Sausen? Hezky se to četlo, ale dlouho žádný nebyl.

  superkarma: 0 23.11.2003, 21:54:34
 3. avatar
  [23] Simba [*]

  Matiee: Nejsi sama, minimálně jsme dvě. Mne taky Vánoce nestresují, naopak se vždy teším na koupi stromečku, na to jak ho s nazdobí ozdobami, z nichž některé se předávají z generace na generaci. Já budu zatím něco šolíchat v kuchyni na sváteční večer. S úklidem, přípravou jídla (mimo cukroví) mi už 14 let pomáhá, bez nějakých řečí, protože to přeci chystá na naše vánoce. A cukroví s dcerou peču moc ráda.

  superkarma: 0 18.11.2003, 17:16:38
 4. avatar
  [22] Kremzina [*]

  Víte, když jednou zažijete otázky typu Kde ten Ježíšek vlastně bydlí? Jak je starý? A on je pořád miminko? Proč ho někdo zabil? Jak všechny ty dárky unese ? atd.- chcete mít vánoce několikrát do roka. Děsím se chvíle, kdy někdo mému dítětí prozradí, jak to stím Ježíškem vlastně je.

  superkarma: 0 10.01.2003, 08:00:37
 5. avatar
  [18] sarobrouk [*]

  Na uklízení kašlu, uklízím tehdy, kdy je potřeba a kdy se mi chce. Peču jen 2 druhy cukroví a to jen kvůli svým rodičům a návštěvám, protože já a můj drahý sladké nejíme. Dokonce jsem zjistila, že já osobně jsem své cukroví uchutnala předvčerejškem a stačilo. Vařím ráda a byt a stromeček zdobil můj drahý. Měli jsme klid, cukrovím mi voněl byt a rodiče dostali skoro všechno cukroví a užívali si ho pod svým stromečkem. Prostě pohoda, koledy. Kde jaký stres? Akorát nákup dárků pro rodinu to byl stres, ale myslím, že chodit s chlapama nakupovat je stres v kterýkoliv den v roce. Aspoň já bych vraždila pokaždé, když vycházíme ven. No ale to se dá přežít, když si představím, jak jsou všichni šťastní z dárků, které si přáli pod stromečkem spatřit a my jim je nadělíme. Vánoce jsou paráda a jak už bylo řečeno, kdo nechce, ať neslaví. My co si rádi užíváme tradice a rodinnou pohodu se těšíme na další Teď je na řadě Valentýn

  superkarma: 0 08.01.2003, 12:51:32
 6. avatar
  [16] pajda [*]

  mě to připadá, že se teď dělá móda z keců o tom, jak jsou Vánoce šílený stres..zažila jsem to na vlastní kůži, když jsem stála s klukem z domova pro postižené pod schody u doktorky a nějaká paní se ho ptala:"Máš rád Vánoce?ů a on na to:"Ne, já se nechci stresovat!" Proboha, jaký kde stres? Všechno mu zařídí, nakoupí, dají až pod nos a dárečky, jak vím, má schované v dílničce od listopadu...já bych lidem nakopala do zadku za to, že velký úklid 2x ročně považují za katastrofu. Ale přetvářka od "osobností" mi vadí taky - nechápu, proč je ostuda přiznat, že mám zahradnici nebo vychovatelku, když si na to vydělám?

  superkarma: 0 08.01.2003, 12:24:36
 7. avatar
  [12] Léthé [*]

  To už zase budou vánoce? To to letí...to to letí

  superkarma: 0 08.01.2003, 11:10:15
 8. avatar
  [9] Ivanka [*]

  Ťapina: Ano, mě taky Vánoce baví, s tím vším co k tomu patří - vymýšlení dárků, pečení cukroví, vánoční činčání bytu (neříkám tomu úklid) apod.
  ...a když peču cukroví, tak si u toho koledy opravdu zpívám a nebo je aspoň poslouchám

  superkarma: 0 08.01.2003, 10:34:03
 9. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Teď je nějak v módě Vánoce okatě rušit a neslavit. Třeba ten rozhovor s paní Sommerovou jsem četla a nestačila jsem valit oči nad větou: "Zrušila jsem dárkování." Už to slovo dárkování ve mě vyvolává pocit něčeho, co děláme z donucení a vůbec nás to nebaví, něco jako papírování. No jestli to cítila takhle, tak je lepší, že to zrušila, ale mě třeba baví před Vánoci napéct a vymýšlet dárky pro svoje blízké. S úklidem to nepřeháním.

  superkarma: 0 08.01.2003, 10:05:41
 10. avatar
  [7] Susina [*]

  ... naše vánoce se nesly v duchu : já výron v kotníku -
  Ríša spála - já jsem streptokokového bacila chytla od něj - takže jsme každkou návštěvu odradili prohlášením, že jsme nakažliví a užívali jsme si ve třech, tedy Jeník, já a Ríša.... bylo to - až na ty antibiotika a bolavou nohu skvělé..... Až na nezbytné nákupy, které obsataral jediný zdravý člověk v rodině, tedy Jeník, jsme byli zalezlí doma, hráli hry, malovali, dívali na pohádky a tak vůbec nám bylo strašně fajn....

  superkarma: 0 08.01.2003, 09:29:43
 11. avatar
  [4] Blues [*]

  No, on ten článek měl být asi legrace, že? Bohužel není tak daleko od pravdy, aby se mu dalo klidně zasmát..

  superkarma: 0 08.01.2003, 09:06:01
 12. avatar
  [2] Kájina [*]

  Batman - to asi mysli lasku k vareni,uklizeni a peceni

  superkarma: 0 08.01.2003, 08:01:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme