Zdraví

Pokud chcete letos na Silvestra zazářit ve společnosti v sametu, má pro vás Týna pár tipů.

Když se řekne samet, tak si většina z nás představí něco měkkého, hebkého, příjemného… a protože v dnešní době se samet opět stává hitem (z módy úplně nevyšel nikdy), mám tu pro vás několik tipů na práci s tímto materiálem a několik tipů na jeho ošetřování a žehlení.
Zásadou stříhání sametu je to, že všechny díly musíme stříhat jedním směrem, aby po sešití nepřipomínal náš model klaunský oblek (samet vypadá z každé strany jinak - podle toho jak na vlas dopadá světlo). Pravidlem je, že sametové tkaniny s vysokým vlasem stříháme proti směru vlasu (směr vlasu určíme jednoduše - stačí po sametu přejet rukou, směr vlasu je ten, na který si chloupky lehají bez kladení odporu), tkaniny s nízkým vlasem (např. pletený počesaný samet) stříháme po směru vlasu.
Na stehování používáme jemnou nit, abychom samet nepoškodili, šijeme ostrou jehlou č. 70. Pokud se vám nechce stehovat (samet dosti klouže), zapichujte špendlíky napříč (kolmo ke švu) a šijte přes ně. Práci vám usnadní teflonová patka (k některým strojům ji lze dokoupit), ale pokud ji nemáte, použijte hedvábný papír, mezi nějž dejte látku. Prošijte a papír odtrhněte. Vyvarujte se párání, někdy dokáže látku úplně znehodnotit.
Pokud nebudete hned ze sametu šít, neskladujte ho přeložený, mohlo by dojít ke zničení ve skladech. Lepší je samet namotat na papírovou trubku apod.
Při žehlení je nejdůležitější zásadou žehlit zrubu. Dobré je si na žehlící prkno položit kus jiné měkké látky (froté ručník apod.), díky které nedojde k polámání chloupků. Teplotu žehličky nastavujeme podle druhu sametu - existuje samet bavlněný, hedvábný, viskózový nebo syntetický. Tkaniny s vysokým vlasem žehlíme párou, s nízkým vlasem bez páry. Hodně zmačkaný samet můžeme přežehlit přes vlhkou utěrku, ale vždy vlasem dolů.
   
30.12.2002 - Zdraví - autor: Týna

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Ťapina [*]

    To je pěkně složitý, když budu chtít něco ze sametu, tak si to docela určitě radši koupím.

    superkarma: 0 28.11.2003, 15:41:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme