Zdraví

Vánočky od babičky aneb Jedinečně zamotané Vánoce. :-)

Snad nejchutnějším vánočním pokrmem je poctivě vybouchaná, akorát vykynutá, trpělivě upletená a dobře upečená vánočka. Zkrátka vánočka, jakou dokázaly naše babičky, dost možná ještě maminky, ale už méně často my pracující třicátnice, co se kamarádíme s roboty a pleteme nanejvýš ze tří (čest mladým výjimkám!). Byla by však velká škoda, kdyby měla ona nadýchaná lahodná pochoutka pomalu hynout na důsledky civilizace - vždyť tu s námi zatím vydržela už od 14. století a možná ještě déle!
Ano, až tam sahá její historie. V prastarých receptářích bychom ji však pod tímto názvem hledali marně. - Podle jednotlivých regionů bývaly nazývány "štědrovkami", "caltami", "houskami", "pleténkami"... Největší vánočka, která kdy u nás byla upečena, vešla dokonce do dějin rekordů. Vážila čtyři metráky a padlo na ni dvěstě kil mouky a čtyři kilogramy kvasnic, stejné množství hrozinek, pětatřicet kilogramů cukru a třista vajec. Mnohem menší, leč neméně zajímavé, pekl koncem minulého století v Praze, Dlouhé třídě, pekař Marčan. Do každé dvacáté zapekl stříbrnou zlatku, takže jeho zákazníci byli současně účastníky jedinečné vánoční loterie.
Příbuznými vánoček pak jsou "vrkoče" známé především z východočeských regionů. Jejich základ tvoří věncovité pletence z vánočkového těsta spojované hůlkami zdobenými sušeným ovocem, jablky malých odrůd a dalšími pamlsky.
   
23.12.2002 - Zdraví - autor: Judita Bednářová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Vánočku můžu, dokonce jsem ji zkoušela upéct, ale nebylo to ono.

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:12:17
 2. avatar
  [11] Simba [*]

  Já moc vánočku ráda nemám .

  superkarma: 0 18.11.2003, 15:00:41
 3. avatar
  [10] Lindroska [*]

  Já se musím pochlubit,protože jsem jí letos poprvé pekla a opravdu se mi povedla.Nejspíš upeču ještě jednu,protože už máme jen na zítra na snídani.A je to fakt mňamka Každý rok jí pekla babička,ale letos je babička onemocněla a je v nemocnici .Tak jsem si na ní troufla sama

  superkarma: 0 23.12.2002, 21:41:30
 4. avatar
  [7] Lucylle [*]

  Ja pect neumim(nebo spis jsem to zatim nezkousela),takze jsem dneska vanocku s oriskama a rozinkama koupila.Vypada dobre,snad bude i tak chutnat

  superkarma: 0 23.12.2002, 12:41:12
 5. avatar
  [1] vládík [*]

  Jsem pracující pštadvacítka a příznávám, že vánočku spletu jen s pomocí své bábi, která to pak stejně opraví a vánočka je mňam. Hezké Vánoce všem!

  superkarma: 0 23.12.2002, 08:06:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme