Zdraví

Máte už teď strach, že vám Vánoce přidají kila? Vyberte si jeden z našich sportovních tipů.

Kdy je kalendář k hubnutí a formování postavičky nejpřívětivější? No přece na Nový rok. Kdy jindy než prvního ledna zbývá do vytáhnutí plavek ze skříně ještě minimálně pět měsíců?
Ponechme zbytečnou filosofickou debatu o mizivém úspěchu novoročních předsevzetí a raději rovnou do toho. Pravidelný pohyb nám může jen přinést. Kromě „pneumatičky“ na bříšku může zlikvidovat i nervozitu a deprese.
Cítíte se po příchodu z práce vyčerpaná a unavená? Zkuste si na dvacet minut protáhnout „kostru“. Když se totiž věnujete nějakému cvičení, relaxace a pocit uvolnění pak přicházejí automaticky. Zaženete hněv a rozčilení, zlepšíte kondici a posílíte sebevědomí. Vhodný pohyb je také součástí prevence mnoha nemocí. Při pravidelném skotačení se můžete s obezitou, cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem rozloučit, nebo ještě lépe, nikdy nepotkat. Způsobů, jak se pěkně prohýbat (tedy ne u stolu) je spousta. Jen si vybrat.
Jedním z nejnenáročnějších typů pohybu je turistická chůze. Pokud se nebudete procházet okolo dálnice, můžete tím jen získat. Zlepšíte si páteř, poznáte zajímavá místa a odbouráte stres. Pokud vás už pouhé vycházkování nebaví, můžete trošku přidat do kroku. Při běhání byste však měli pamatovat také na svoje klouby. Výběr vhodných bot a měkkého terénu je pro tento druh sportu klíčový. Pokud z nějakého důvodu běhat nemůžete, zkuste kolo. Ke kloubům je šetrné a navíc poznáte i spoustu zajímavých míst.
Jestli je vám venku zima, zvolte třeba aerobic nebo kalanetiku. Pokud znáte základní zásady nebo doma máte dobrou videokazetu, můžete cvičit klidně jen v obýváku. Je asi zbytečné připomínat, že aerobic spíše spaluje tuky, zatímco kalanetika posiluje svalstvo. Bolí vás z dlouhého sezení v práci za stolem záda a nemáte náladu někde „lítat“? Zajděte si dvakrát týdně na půl hodinky do bazénu. Plavání uvolní ztuhlá záda a nezatíží klouby.
Zkuste od nového roku alespoň jeden z našich tipů a časem můžete přibrat i sezónní sporty jako bruslení, lyžování, běžkování, pak volejbal, košíkovou, stolní tenis nebo fotbal. Kolektivní sporty navíc utužují mezilidské vztahy. :-) Jako třešničku na dortu můžete zkusit jógu. Vždycky po pořádném fyzickém zápřahu se můžete příjemně uvolnit a odpočinout si. Jogínské cvičení by však mělo na řadu přicházet vždy až po sportování.
   
19.12.2002 - Zdraví - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Já snad jenom to plavání. Chodím sice na aerobic, ale domů pak totálně zničená. A běh? Ani náhodou, neoběhla bych v kuse ani náš blok.

  superkarma: 0 29.11.2003, 18:44:42
 2. avatar
  [2] Simba [*]

  Pro mne je z tohoto přehledu sportů nejlákavější kolo a plavání.

  superkarma: 0 18.11.2003, 14:52:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme