Zdraví

Při generálním úklidu nepřekáží jen manžel, ale také bakterie.

Probíhal i u vás doma předvánoční úklidový průvan? Dostaly vaše kuchyně, předsíň, koupelna, toaleta, záclony, lustry, závěsy a pohovka přídomek „zase jako nové?“ Podle odborníků by však velký úklid měl být samozřejmostí minimálně každý týden.
I když se obkladačky na první pohled blyští jako plesová korunka a okolí záchodové mísy voní po jablcích, nemusíte mít ještě úplně vyhráno. Nánosy prachu a usazenin se před vámi možná schovaly, ale bakterie a jiné mikroorganismy jsou přítomny, i když je pouhým okem nevidíme. Co tedy s nimi? „Bakterie nás mohou ohrozit zejména na pracovních plochách a pomůckách. Pokud nedodržujeme hygienické zásady a zanedbáváme navíc i osobní hygienu, mikroflóra nám může způsobit střevní potíže, salmonelu, žloutenku a podobně,“ vysvětluje hygienička Dana Walterová. Podle ní by se zanedbaná hygiena našeho domácího prostředí mohla šeredně vrátit.
„Nejvíce rizikové je pomocné kuchyňské prkénko, na kterém hospodyňka porcuje syrové kuře, krájí chléb a nebo připravuje zeleninový salát,“ dodává hygienička.
Nezbezpečí bakterií samozřejmě nehrozí jen v kuchyni, ale své si z hlediska hygieny zaslouží koupelna a toaleta. „Záchod a koupelna by se měly umývat jednou denně přípravkem s odmašťovací schopností. Jednou až dvakrát týdně je nutné provést důkladnou dezinfekci nějakým účinnějším prostředkem,“ doporučuje Walterová. Podle ní by mohlo zejména u alergiků a osob s citlivou pokožkou neplánované setkání s bakteriemi způsobit kožní infekce nebo záněty. Pokud si navíc zapomeneme umýt ruce, mohli bychom si nebezpečnou mikroflórou zkontaminovat i potraviny.
Při velkém i malém úklidu v domácnosti si zkuste vzít na pomoc přípravek obsahující chlornan sodný, protože jenom takové jsou schopny zničit všechny známé druhy mikrobů, které ohrožují váš domov. Vyzkoušejte zvláště účinný čistící a desinfekční prostředek Domestos, který nejen ničí všechny bakterie, ale také vyhubí plísně, odstraňuje zažranou i mastnou špínu i skvrny a má bělící účinky. Chlornan sodný v Domestosu se vzápětí po použití rychle rozpadá na sůl a kyslík, povrchově aktivní látky se také rychle rozkládají. Nemusíte se proto bát jakéhokoliv zdravotního rizika, ani když máte doma děti nebo čtyřnohé mazlíčky. Čištěný povrch je ihned suchý a nejsou na něm žádné škodlivé ani jedovaté látky. Domestos můžete používat ředěný na podlahy, kachličky, umyvadla, pracovní i jiné větší plochy v domácnosti a také při bělení prádla. Neředěný na čištění toalety, odtoku vany a kuchyňského dřezu, popřípadě k čistění a desinfekci jiných silně znečistěných míst, zejména všude tam, kde se mohou vyskytovat bakterie nebo plísně.
„Pokud jsou doma malé děti nebo je domácnost početnější, měl by se pečlivý úklid koupelny a toalety provádět denně,“ upozorňuje hygienička Walterová.
   
17.12.2002 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [20] Jindra Novák [*]

  tak jsem se dnes podival na www.zadnyvodnikamen.cz a zjistil jsem tvrdou vodu, holt musim pouzivat zmekcovace :((

  superkarma: 0 01.07.2008, 18:12:18
 2. [19] kary [*]

  na spinu pouzivej domestos a asi mas tvrdou vodu, podivej se na www.zadnyvodnikamen.cz

  superkarma: 0 27.06.2008, 14:55:36
 3. [18] Jindra Novák [*]

  Curbes v toalete(asi z trubek), jak na to??

  superkarma: 0 05.06.2008, 17:40:16
 4. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Domestos je hrozný. Sice tvrdí na obalu, že desinfikuje, ale jak, když vůbec nečistí?

  superkarma: 0 09.12.2003, 10:31:55
 5. avatar
  [16] Simba [*]

  Domestos používám ráda, příjde mi lepší než všechny ty Ducky, Brefy apod.

  superkarma: 0 18.11.2003, 14:51:29
 6. avatar
  [13] medved [*]

  ja si domestosem odbarvila mop co s nim myju podlahu..byval tmave modry a pak jsem ho jednou z kyblu vytahla ciste bily

  superkarma: 0 17.12.2002, 15:11:08
 7. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Domestos nepění - ono to asi není potřeba, ale vypadá to divně. Já ho kupuju, na to běžné mytí stačí.

  superkarma: 0 17.12.2002, 13:22:29
 8. avatar
  [9] pajda [*]

  Taky jsem to dopracovala na denní úklid. Já dělám s barvama a s lepidlem, chlap s pájkou a bůhví čím, syslík chodí z venku jak a po týdnu už bych koupelnu neumyla...

  superkarma: 0 17.12.2002, 12:15:01
 9. avatar
  [7] blesksoft [*]

  Záchod doopravdy musím denně mýt, protože mám 2a1/2letého kluka který čůrá ve stoje u záchodu a občas se netrefí.Večer už je to cítit a musím uklízet.

  superkarma: 0 17.12.2002, 10:19:50
 10. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Obzvláště v domácnostech s malými dětmi je sterilní čistota zločin! (tedy právě naopak, než tvrdí trapné reklamy). Kdo nezíská imunitu proti co nejvíce bakteriím jako dítě, ten už to nedožene a sama znám ve svém okolí pár lidí, kteří jsou nemocní pomalu co měsíc. Není o co stát.

  superkarma: 0 17.12.2002, 10:00:41
 11. avatar
  [1] sarobrouk [*]

  No už se vidím jak denně uklízím záchod a koupelnu. To by se mi fakt chtělo.

  superkarma: 0 17.12.2002, 08:05:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme