Zdraví

Tipy na netradiční vánoční tradice od Týny. Zvláště pro nezadané. ;-)

Dnes jsem pro vás ve starých knížkách a mezi přáteli posbírala několik méně známých vánočních zvyků a obyčejů:
· Do konce roku je nutné vrátit všechny cizí věci, které jsou v domě, projděte pečlivě celý dům či byt a vraťte vše, co vám nepatří.
· Barbora, Mikuláš a Lucie jsou tzv. dny čarodějnic (kniha mluvila i o Tomáši, ale nevím, kdy míval svátek, v dnešním kalendáři je Tomáš někdy zjara) jsou dny čarodějnic. V těchto dnech nesmí cizí žena (s výjimkou domácích) do chléva. Také není v uvedených dnech radno cokoli půjčit, dát a prodat.
· Pučení proutků je zvyk známý, ale méně známé je, že se vždy nařeže tolik prutů jako je členů rodiny a každý si napíše své přání na malý lísteček, ten se zalepí a pověsí na větvičku - komu vykvete, tomu se přání splní.
· Svobodné dívky ještě na Lucii napíší na lístečky jména hochů, kteří se jim líbí (mělo by jich být 12, ale může některé nejoblíbenější napsat dvakrát). Poté se lístečky zalepí, dají do misky a každý den se jeden spálí. Ten jediný, který zůstane v misce na Štědrý den, je dívce souzen.
· Pokud má dívka již vytipované tři mládence, může zkusit metodu zápalkovou, rychlejší. Do jablka zapíchne tři zápalky, kdy každá symbolizuje jednoho nápadníka a současně je zapálí. Ta, která hoří nejdéle, představuje toho, za něhož se dívka má vdát.

A co vy, jaké máte nevšední vánoční tradice?
   
10.12.2002 - Zdraví - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Lístečky se jmény radši ne, ještě by mi tam vyšel jiný, než ten, koho si teď myslím, že je mi souzený a co pak?

  superkarma: 0 09.12.2003, 10:37:10
 2. avatar
  [4] Simba [*]

  Většinu popsaných zvyků jsem neznala, barborky běžně netrháme, ale lísteček s přáním se mi líbí. Asi letos zavedeme tradici.

  superkarma: 0 18.11.2003, 14:34:50
 3. avatar
  [3] Dokinka [*]

  Tyno, ja poznam ešte na Ondreja liate olova cez kluč do vody.Podla toho ake obrazce sa Ti vytvoria vo vode chalan ,ktorého si zoberes za manzela bude mat take povolanie.
  Raz to skusala moja sestra.Mala taky zhluk olova a v ňom bol rovnomerny valec podobny trupu lietadla.A vieš koho si zobrala za manzela letca prudovych lietadiel.Su to moc pekne zabavy hlavne ked je teplučko pri dobrom čajiku s medom.

  superkarma: 0 10.12.2002, 15:49:13
 4. avatar
  [1] Kájina [*]

  ja abych rekla pravdu,tak znam jenom ty zname tradice,a je docela skoda ze na ne lide zapominaji,ale ja je mam moc rada,a z techto bych taky mohla neco zkusit kdyz jsem jeste svobodna tak vesele vanoce

  superkarma: 0 10.12.2002, 09:03:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme