Zdraví

„Vlastnoruční adventní věnec je lepší než kupovaný,“ říká Týna.

Když jsem v říjnu plánovala svoji lektorskou činnost na listopad a prosinec, zařadila jsem kurz výroby adventních věnců jen dvakrát - na konci listopadu a začátku prosince. Velmi mne však překvapilo, že oba kurzy byly téměř ihned plné a tak jsem velmi ráda přidala další kurzy a jsem moc ráda, že je o ně zájem. Každý rok totiž trpím, když vidím, že si lidičky kupují věnce hotové, protože si myslím, že právě adventní věnec je víc než cokoli jiného nejkrásnější vlastnoručně vyrobený. Nese potom jasné poselství toho, kdo ho vyrobil, a výroba adventního věnce je pro mne symbolem začátku vánočního období.
Milá je už dlouhá procházka s dětmi, kdy hledáme vhodné větvičky. Na začátku prosince jsou nejlepší větvičky stříbrného smrku nebo jedle, určitě nebrat smrk, protože ten znamená jen hromadu jehličí všude kolem. Ale protože nejhezčí je věnec z několika typů zeleně, tak zkuste i větvičky zajímavých dřevin, které rostou všude kolem a jsou stálozelené - například buxus. Je jich celá řada a roky si říkám, že musím zjistit, jak se jmenují, ale bohužel dodnes jsem se k tomu nedostala.
Jako podklad je nejlépe použít slaměný věnec, který seženete v každém květinářství. Jeho výhodou je, že dokáže udržet vlhkost a tudíž můžete věnec průběžně rosit a tak prodloužit jeho životnost. Pokud použijete polystyrenový podklad, doporučuji ho před zdobením omotat zelenou látkou nebo v krajním případě zeleným krepákem (pozor, potom nevlhčete, krepák pouští barvu). Ale pokud nemáte ani jeden z těchto podkladů a chcete si vyrobit jen věneček na dveře, tak vám stačí několik vrbových proutků, které stočíte dokola a svážete.
Na vázání si připravte tenký, ohebný drátek - doporučuji včelařský drátek, který seženete ve včelařských potřebách, je dobře balený v krabičce, odkud se vytahuje, tudíž práce s ním je příjemná a jeho cena také nezruinuje vaši peněženku - cca 150 metrů stojí kolem padesáti korun.
Jehličí a ostatní zelené větvičky nastříhejte na přibližně stejné kousky (cca 10 - 15 cm) a nejdříve je v řidší vrstvě přivažte na spodní stranu věnce (tu která bude stát na stole nebo se dotýkat dveří), poté navazujte vrchní stranu tak, že další větvičky budou překrývat předchozí úvaz. Chvoj klaďte dostatečně hustě, aby neprosvítal podklad. Pokud děláte závěsný věnec, udělejte husté překrytí všude.
Poté můžete kolem dokola omotat ozdobnou stuhu a na jednom místě ze stuhy uvažte ozdobnou mašli. V případě závěsného věnce uvažte pravidelně mašle na čtyřech místech a nechte si dostatečně dlouhé stuhy na zavěšení.
Na zdobení věnců se dá použít celá řada věci - sušené květiny, sušená kolečka mandarinek, citrónů, jablíček, tyčky skořice svázané k sobě, skořápky ořechů nebo ořechy celé (vlašské, lískové, para i buráky), mušličky, ulitky, šípky, šištičky, malé perníčky, ozdobičky z vizovického těsta apod.

Je také dobré si zvolit barevnou kompozici, doporučuji několik variant:
1. ČISTĚ PŘÍRODNÍ - tj. vše v přírodní barevnosti, jutová stuha, popřípadě kombinace s červenou stuhou.
2. ČERVENO-ZLATÁ - tato barevnost je nejoblíbenější a velmi krásná. Pro dekoraci nastříkejte drobné věci zlatým rychleschnoucím dekoračním lakem.
3. VÍNOVO (FIALOVO)-MĚDĚNÁ - původní barva vánočních aranžmá byla spíše v této kombinaci, zkuste ji jednou a uvidíte, že vás mile překvapí. Na zdobení drobných ozdobiček použijte měděný dekorační lak.
4. MODRO-STŘÍBRNÁ - je odvážná kombinace, ale působí krásně ledově a dá se doplnit i bílými prvky a pokud se ve vašem interiéru modré doplňky vyskytují, pak ji rozhodně zkuste. Na ozdobení věcí použijte samozřejmě stříbrný lak.

Dekorace na věnec nejlépe přiděláte tavnou pistolí, o které jsem zde již psala. Pokud ji nemáte, je práce složitější, budete muset buď drobnosti navazovat na drátek nebo se je pokusit přilepit něčím jiným.
Pokud nepověsíte věnec na dveře, tak poslední tečkou bude zapíchnutí svíček, které upravte tak, že silnější drátek či hřebík nahřejete a zapíchnete do svíček. Kvůli stabilitě je lepší do každé svíčky dát tři drátky či hřebíky. Po ztuhnutí vosku zapícháte svíčky do podkladu. Zajímavé také je, použít silnější svíčky, svázat je provázkem či stužkou a postavit doprostřed aranžmá.
Při výrobě adventních věnců se prostě fantazii meze nekladou.

Krásné tvoření přeje
   
03.12.2002 - Zdraví - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Fialové adventní věnce se mi líbí a ani jsem nevěděla, že to je původní barva.

  superkarma: 0 09.12.2003, 10:40:54
 2. avatar
  [18] Simba [*]

  Vytiskla jsem si návod, svíčky už mám doma dávno, teď už jen čas na tvorbu.

  superkarma: 0 18.11.2003, 14:28:23
 3. avatar
  [12] Lubar [*]

  Taky jednu poznámku k tavné pistoli ... Když jsem s ní dělala poprvé, tak jsem všude měla noviny a to bylo pozdvižení ... z pistole se táhne lepidlo, to se mi vždycky přilepilo k novinám, noviny se zvedaly a bylo to k ničemu. Pak jsem zjistila, že lepidlo jde po zatvrdnutí z kuchyňské linky, což je můj tvůrči stůl, krásně odloupnout, a od té doby nemám žádný strach. Pokud lepidlo ukápne na hladkou plochu, není žádný problém ho sundat . Teď jsem pistoli viděla v OBI i Hornbachu, stála tak kolem stovky ... Určitě ta investice stojí za to. My s tím doma lepíme úplně všechno, včetně volantu v autě

  superkarma: 0 03.12.2002, 19:14:58
 4. avatar
  [11] Sonne [*]

  Efča: Neboj nezapatlala, je to sice pekne horke a uz jsem si utrzila nejaky ten puchyr (hlavne ze zacatku), ale jde o zvyk. Nas mlady s tim lepi kde co i ve skole.

  superkarma: 0 03.12.2002, 14:47:59
 5. avatar
  [9] Efča [*]

  Já přivazuju větvičky pevnou tmavozelenou nití a tou přivazuju i ozdoby. Vypadá to hezky. Pistole se bojím že bych všechno zaptlala včetně sebe a bytu atd.

  superkarma: 0 03.12.2002, 13:23:37
 6. avatar
  [8] Acinka [*]

  No já už sem si pořídila slaměný věnec a svíčky, větvičky už mám taky natrhané a schované v chladu, suším citrón a jablka, no už se těším až si to krásně nazdobim jen tu tavící pistoli nemám zahlídla sem jí v jednom obchoďáku asi za 500,- tak takhle drahou jí nechci, mám ale dost dobrý lepidlo, tak to snad bude držet

  superkarma: 0 03.12.2002, 12:36:53
 7. avatar
  [6] megrin [*]

  Bobi.. taky nevim, jaký používají silikon řemeslníci, tohle je normální tavná pistole a myslím, že je celkem jedno, jestli jí použiješ na nalepení kachliček nebo na přilepení buráčku na věnec Jinak ty silikony se dělají i barevné, jak psala Sonne , ale jsou mnohem dražší a taky se mi zdají zbytečné - účelem aranžování dle mě je to, že lepidlo není vidět. Takže barva je asi jedno

  superkarma: 0 03.12.2002, 09:30:49
 8. avatar
  [5] Sonne [*]

  Bobina: Nevim jaky silikon pouzivaji remeslnici, ale ja znam dva druhy "naboju". Jedny jsou uplne prusvitne (to budou asi ty aranzovaci) a pak jsou takove jakoby mlecne. Byvaji i barevne... Mlecne jsou bezne k dostani a na zdobeni potrebujes jen kapku, takze at je barva jakakoliv, neni to vlastne videt.

  superkarma: 0 03.12.2002, 08:44:54
 9. avatar
  [3] megrin [*]

  Kulinda..nedavno jsem si kupovala tavnou pistoli. Chtela jsem nejakou sikovnou malickou. Sehnala jsem, stala me asi 60 korun - je sice mensi, ale mně bezvadně padne do ruky a hezky se mi s ní děla. Používám jí jenom na zdobení a tak, takže mi stačí. Větší se dá sehnat tak za 200

  superkarma: 0 03.12.2002, 08:21:40
 10. avatar
  [2] megrin [*]

  Kulinda..nedavno jsem si kupovala tavnou pistoli. Chtela jsem nejakou sikovnou malickou. Sehnala jsem, stala me asi 60 korun - je sice mensi, ale mně bezvadně padne do ruky a hezky se mi s ní děla. Používám jí jenom na zdobení a tak, takže mi stačí. Větší se dá sehnat tak za 200

  superkarma: 0 03.12.2002, 08:21:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme