Zdraví

Mohou jednorázové pleny ovlivnit vývoj dětských kyčlí?

Pokládáte si otázku, zda jednorázové plenky vadí vývoji kyčlí? Lékaři se shodují na tom, že používání jednorázových plenek správnému vývoji dětských kyčlí nevadí. Není však jednoduché zbořit všechny mýty a předsudky. Vrozené vykloubení kyčlí je vada, která je přítomna již v okamžiku narození, ale pro dítě se stává problémem až později, kdy její odstranění, pokud není včas rozpoznána, je velmi problematické. Je to vrozená vada, která je spolu s vadným postavením nožky v kotníku častým problémem pohybového aparátu dítěte. Její výskyt v Evropě i ve světě je značně rozdílný a to nejen podle rasových kritérií, ale i podle hledisek geografických.
Každý novorozenec je většinou ještě v porodnici vyšetřen specialistou - ortopedem, který hodnotí postavení stehenní kosti v kyčelním kloubu a utváření jamky kyčelního kloubu a to i prostřednictvím ultrazvukového vyšetření. Dítě pak lékař kontroluje ještě nejméně dvakrát, mezi třemi a šesti týdny a ve třech měsících. Pokud má podezření na vadu, doporučí matce jiný způsob balení dítěte, který se nazývá „širší balení“, nebo další ze způsobů konzervativního léčení, kterým se v daném případě zajistí optimální postavení nožiček. Protože pravděpodobnost výskytu vrozeného vykloubení kyčlí u dětí, kdy jeden nebo oba rodiče byli postiženi touto vadou, je velká, jsou novorozenci z těchto rodin sledováni obzvlášť důkladně, aby mohla být vada podchycena co nejdříve. Včas zjištěná a správně léčená vada se vyléčí úplně a bez následků.
Oproti jižním zemím, patří střední Evropa k oblastem s vyšším výskytem vykloubení kyčlí novorozenců. To je i jedním z hlavních důvodů větších obav českých maminek o vývoj nožiček jejich děťátka. Pro miminko je důležité, aby při přebalování plenky zůstaly jeho nožičky v přirozené poloze se správným ohnutím v kyčli i v kolínku a byla tak zachována úplná volnost pohybu. Používáním jednorázových plenek tuto podmínku určitě zajistíte.
I když se to zdá samozřejmé, nezapomeňte, aby byla zvolena plenka odpovídající stáří a velikosti dítěte.
   
03.12.2002 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Ťapina [*]

  klara: Reklamy na Huggies jsou fakt roztomilé, všechny.

  superkarma: 0 09.12.2003, 10:40:17
 2. avatar
  [6] klara.kr [*]

  Me se taky ta reklama libi, libila se mi i ta, jak byly deticky prevleceni za indianky

  superkarma: 0 03.12.2002, 19:56:10
 3. avatar
  [5] mufly [*]

  ten jeden smejdici skritek vypada skoro jako znamych dite.o))

  superkarma: 0 03.12.2002, 13:40:48
 4. avatar
  [4] Aja [*]

  Na těhle plenách je skvělá tv reklama...šmejdící skřítci...

  superkarma: 0 03.12.2002, 12:39:59
 5. avatar
  [3] Silveig [*]

  Kadla: no podle mě už tenkrát byly kontroly a široké balení nosily děti co ho potřebovaly...stejně jako teď.
  Navíc co ortoped to názor takže někdo nechává jednorázovku, další do ní dává pro jistotu i jednu lítkovou...

  superkarma: 0 03.12.2002, 11:48:04
 6. avatar
  [2] Dickie [*]

  Kadla: no, já jsem byla na široký balení na tři pleny balená taky, po několika kontrolách MUDr. rozhodl, že už to není třeba, no a teď mám potíže s kyčlema, pravděpodobně proto, že jsem nebyla dostatečně dlouho balená na tři pleny

  superkarma: 0 03.12.2002, 11:25:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme