Zdraví

Rýma, kašel, ucpaný nos… už jste zkoušeli sebe nebo někoho ze své rodiny dát do kupy za pomoci homeopatie?

O léčbě na základě podobnosti se zmiňoval již Hippokrates, ale za skutečného zakladatele homeopatie jako lékařské metody je považován dr. Samuel Hahnemann (1755 – 1843). Tento míšeňský lékař na desítkách pokusů jako první prokázal na vědecké úrovni skutečnost, že látka, která má schopnost vyvolat nějaké onemocnění, má v sobě schopnost je také vyléčit. Terapeutický efekt homeopatie se odvíjí od tzv. „zákona podobnosti“, což v praxi znamená zcela odlišný pohled na nemoc. Stručně řečeno je při léčbě podávána taková látka, která má v koncentrovaném stavu schopnost vyvolat podobné příznaky, kterými pacient trpí. Základním heslem homeopatie je: SIMILIA SIMILIBUS CURANTUR (Podobné nechť je léčeno podobným).
V současnosti představuje homeopatie nejsilnější a nejpropracovanější větev tzv. netradiční medicíny, přičemž nejvíce je rozšířena v západní Evropě (Francie, Velká Británie, Německo) a jihovýchodní Asii (Indie). I u nás si ale zejména v posledních letech získala homeopatie mnoho příznivců z řad lékařů i pacientů. Velikou výhodou homeopatie je to, že léčba s sebou nenese žádné nežádoucí vedlejší účinky a bez problémů je možné ji použít u všech věkových skupin (včetně kojenců, těhotných žen a starců). Právě z tohoto důvodu se ve Francii pro homeopatii vžilo velice výmluvné označení „médicine douce“ (nenásilná medicína) a homeopatické léky jsou v této zemi hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Homeopatický lék se od léku klasického neliší vzhledem, nýbrž specifickým způsobem přípravy a osobitým a individuálním způsobem předepisování na základě „obrazu“ onemocnění. Homeopatický lék není a ani nemůže být škodlivý, protože látky v něm obsažené jsou mimořádně naředěné a tzv. „dynamizované“. K navození ozdravné reakce stačí jeho podání ve zcela zanedbatelných a – z hlediska klasické medicíny - naprosto neškodných množstvích (v tzv. „infinitezimálních“ ředěních) za předpokladu, že v procesu přípravy a ředění lék „dynamizujeme“ (důkladně protřepeme).

Právě teď, kdy jsou před námi nejchladnější měsíce roku, které s sebou tradičně přinášejí záněty horních cest dýchacích, virózy a chřipkové stavy, je vhodná doba sáhnout po homeopatickém léku. K samoléčbě byly vyvinuty různé kombinace homeopatik, ve kterých jsou vedle sebe namíchány různé jednosložkové homeopatické léky, které se v případě konkrétného onemocnění předepisují nejčastěji. Tak lze léčit suchý, dráždivý kašel např. výtečným homeopatickým sirupem. V lékárnách dnes naleznete řadu homeopatických přípravků také na prevenci a léčbu chřipkových stavů a sezónních zimních infekcí.

Homeopatické léky jsou v České republice registrovány orgány Ministerstva zdravotnictví a k dostání jsou výhradně v lékárnách. Některé jsou určené k samoléčbě, jiné musí doporučit v homeopatii erudovaný lékař či lékárník.

Bližší informace o homeopatii se můžete dozvědět na adrese www.homeopatie.net nebo na adrese INFORMAČNÍ CENTRUM PRO HOMEOPATII A HOMEOPATICKÉ LÉKY, Na Bojišti 2, 120 00 Praha 2.

Chcete se na něco zeptat odborníka? Připravujeme pro vás rozhovor s homeopatickým lékařem MUDr. Milošem Rýcem, který spolupracoval i na přípravě tohoto článku. Své konkrétní dotazy na pana doktora můžete psát sem pod článek a nebo na e-mail redakce@zena-in.cz.
   
29.11.2002 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Zdena: Sama uvidíš, jestli mu to pomůže, nebo ne. Některé homeopatické léky jsou určitě placebo, jiné ne.

  superkarma: 0 09.12.2003, 10:42:21
 2. avatar
  [2] muflonka [*]

  Mi je homeopatie moc sympatická, ale zároveň mám z těch přírodních léčiv trošku strach. Kdysi jsem užívala přírodní přípravek Gynex na podporu ovulace a úpravu cyklu. Dopadlo to tak, že když jsem po asi 3/4 roce přípravek přestala užívat, měla jsem cyklus upravený tak, že jsem krvácela skoro celý měsíc a zastavily to zase až umělé hormóny. Od té doby mám problémy s ovulací, nedaří se mi otěhotnět a hlavně už mám z přírodních léčiv strach.

  superkarma: 0 29.11.2002, 07:58:17
 3. avatar
  [1] Sonne [*]

  Mam s homeopatii moc dobre zkusenosti. Doma mame doslova zasobu malych flasticek s kulickama proti kdecemu... Tady se prodavaji predevsim jako kulicky, ale i jako kapky volne po stredni hodnoty davkovani. Silnejsi jen na recept - takze kdyz mame nejaky neduh, kouknu do homeopaticke knizky a sup do lekarny. Zajimave je, ze v knizce jsou nejdrive razeny typy lidi (podle povahy a zpusobu chovani) a pak teprve jednotlive nemoci. To znamena, ze ja beru na kasel neco jineho nez syn atd. To by mne zajimalo docela podrobneji, vim ze nekteri homeopate se timto hodne ridi, nejdriv si zjisti, co jste za cloveka a pak vam predepisi lek. Kazdopadne homeopatie je navrat k prirode - a to se mi libi...

  superkarma: 0 29.11.2002, 07:02:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme