Zdraví

Už teď je čas myslet na rizika, která vám a vašim dětem hrozí příští léto…

I když teď, na sklonku roku, asi sotva potkáte klíště, které by se na vás přisálo a v horším případě na vás přeneslo infekci, není od věci se nad tématem klíšťové encefalitidy alespoň zamyslet. Vhodná doba k očkování proti tomuto nepříjemnému a nebezpečnému infekčnímu onemocnění je totiž právě v chladných měsících.
Klíšťová encefalitida je u nás nejčastěji hlášenou infekcí postihující nervový systém. Za rok registrují lékaři až 700 nemocných. Stejně jako na klíšťata nenarazíte všude, tak i encefalitida má své oblasti výskytu. Nejrizikovějšími místy jsou lesnaté porosty a oblasti podél řek, jezer a vodních nádrží. Ale ani, když bydlíte jinde, nejste proti nákaze obzvlášť chráněni. A to nejen proto, že například o letních prázdninách dochází k migraci lidí po celé zemi i do zahraničí… V České republice jsou místy s největším počtem pacientů trpících klíšťovou encefalitidou Jížní Čechy, Polabí a Praha.
Podle odborníků je jedinou účinnou ochranou proti tomuto onemocnění očkování. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek, očkování by se mělo obnovovat každé tři roky (to už jen jednou dávkou). Očkovat lze děti od jednoho roku i dospělé, v případě nejasnosti se obraťte na svého praktického lékaře. Některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvky na očkování proti klíšťové encefalitidě v rámci nadstandardních programů.
Klíšťovou encefalitidu není radno podceňovat. Jedná se o nehnisavý zánět mozku a mozkových blan způsobený virem, který je přenášen infikovanými klíšťaty. Ačkoliv onemocnění může probíhat lehce a bez nápadných příznaků, může se rozvinout do velmi vážné formy, kde někdy dochází až k trvalým následkům, jako jsou obrny, chronické bolesti hlavy, poruchy schopnosti soustředění, snížená výkonnost a podobně.
   
18.11.2002 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Fifinka: To oni už tady díky tobě všichni ví

  superkarma: 0 09.12.2003, 10:21:04
 2. avatar
  [1] Fifinka [*]

  Znovu bych chtěla upozornit, že při pozitivní reakci na vaječný bílek, je lepší toto očkování dítěti nedat...vakcína se totiž pěstuje na kuřatech

  superkarma: 0 18.11.2002, 10:49:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme