Zdraví

Jak se zbavit tuku? Hladověním rozhodně ne...

Tuky mají v těle nenahraditelnou funkci: s jeho pomocí fungují a jsou chráněny tělesné orgány, jsou součástí např. nervů, kloubů, buněčných membrán. Bez nich se neobejdeme. Tuky jsou také největší zásobou energie pro organismus. Po vstřebání putují krví v těle, vstupují do svalových buněk a tam jsou spotřebovány jako forma energie. Pokud sval řekne „necvičím a nepracuji“ vracejí se zpět do krve a cestují k tukovým buňkám, aby se uložily – a tak tloustneme.
Tělo potřebuje pro svou existenci nějakou šťávu – energii. Jako první dodává tělu energii cukr. Pokud není v krvi, je už uložen ve svalech. (Až když jsou svaly plné, přemění se cukr na tuky a uloží spolu s tuky v tukových buňkách). Cukr se spaluje velmi rychle a poskytuje malé množství energie (ve srovnání s tuky, 17 kJ na gram). V klidu nám to většinou stačí. Pokud se začneme hýbat a dojde zásoba cukru, začneme čerpat z tukových buněk (38 kJ na gram). Takže když se rozběhnete, sval ke své činnosti nejprve spotřebuje cukr, poté vyšle signál, aby se začala uvolňovat energie z tukových nádrží.

Úvaha, že nebudou-li mít svaly k dispozici cukr, budou muset získávat energii spalováním tuku, zní logicky, ale ve skutečnosti to tak není. Cukr funguje jako podpalovač a jako drobnější chrastí udržuje plameny, které po čase zapálí i velká polena – tuky (tuky hoří v cukrovém ohni). Nulový příjem sacharidů (cukrů) je horší než lepší. Vyřaďte či omezte pouze jednoduché sacharidy- jako např. sladkosti, které obsahují cukr bílý.
Jak se pohybovat, abychom spálili co nejvíce tuků? Aerobně. Za přístupu vzduchu tedy kyslíku. To se spalují jak tuky, tak cukry – „oheň cukrů a tuků hoří“. Avšak oheň bez kyslíku zhasne. Takže pokud sotva popadáte dech, znamená to, že anaerobně (bez kyslíku) spalujete pouze cukr a to jenom částečně. Za těchto podmínek se tuk nespaluje. Pokud pokračujete tímto tempem, místo energie se z cukru vytvoří kyselina mléčná, která vyvolá ostrou bolest v pracujících svalech. Není to nic vážného. Jakmile začnete cvičit aerobním tempem, normálně dýchat , odplaví se kyselina mléčná do jater, kde se přemění zpět na glukózu (cukr). Tyto anaerobní úseky jsou však užitečnou součástí cvičebního programu, neboť v těchto částech dochází ke zpevňování svalstva při vaší vyšší intenzitě cvičení.
Správně prováděné aerobní cvičení tedy povzbuzuje spálení tuků. Rozumí se běh, rychlá chůze, cyklistika, plavání... Ve fitcentru i doma se používá stacionární bicykl, běhací pás… Účinnost spalování tuků se odhaduje podle kondice. Cvičení, aby bylo aerobní, by mělo probíhat v tempu 120 až 140 tepů/minutu (přibližně 60 - 80% maxima). Doporučená délka minimálně 20 - 30 minut, což je čas, kdy se začnou spalovat tuky (u trénovaných už i po 15-ti minutách). Lépe tedy pro spalování tuků menší intenzita a delší trvání.
Lidé, kteří redukují svou váhu pouze dietou, i když úspěšně, mají ochablé svaly. Podobně i ti, kteří aerobně cvičí jen nízkou intenzitou, se zbavují tuku, aniž by zpevnili svaly. Existuje tedy zásada, že nestačí redukovat nadbytečný tuk, ale současně i zajistit, aby svaly měly správné napětí. Říká se tomu zlatá střední cesta.
Je jednoduché se rozhodnout pro dietu, zvláště když zázračně slibuje radikální snížení hmotnosti během krátké chvíle. Cvičení je většinou opomíjeno – komu by se chtělo něco dělat? Jídelníček omezuje sacharidy (cukry), které váží vodu a vy zpočátku hubnete, ale ze 70 procent vodu. Diety a hladovění se podílejí na likvidaci svalstva a v menší míře na likvidaci tukové tkáně (konkrétně dlouhodobý půst se podílí na snížení hmotnosti z 68% ze svalů, 32% z tuku, kdežto cvičením a racionální výživou je efekt opačný). Jste tedy hubené, ale na jak dlouho a za jakou cenu?
Pokud znovu obnovíte stravovací návyky, „sníte“ i nadbytečnou energii, protože jste předtím hladověním naučili tělo snížit metabolismus na dalších 6 měsíců. To znamená, že vám stačí méně potravy. Přebytečná energie se ukládá jako podkožní tuk. Následuje únava, deprese, podrážděnost, tělo strádá a žádá o doplnění toho „ nejlepšího.“ Znovuzískaná hmotnost je pouze tuk, přestože jste dietou ztratili tuk i svalovou hmotu. Poněvadž kilogram sádla má mnohem větší objem než kilogram libového masa, po návratu k původní hmotnosti vypadá člověk tlustší než před dietou, i když váží stejně.
Opakováním jednorázových diet má za následek lepší přizpůsobivost organismu na polohladovění. Snižování hmotnosti se stane obtížnější a naopak získávání snadnější. Tento ačarovaný kruh je znám jako jo-jo efekt.
Není třeba vůbec drastické diety ke snížení hmotnosti a úbytku tuků. Stačí mírně zvýšit metabolismus aerobním cvičením. Pro někoho je to třeba jenom chůze. Jděte se projít, pobavte se. Hned budete lépe vypadat. A to jak psychicky, tak fyzicky.
   
05.11.2002 - Zdraví - autor: Lucie Joglová

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Simba: Mně by i to zpevnění stačilo

  superkarma: 0 09.12.2003, 10:24:39
 2. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Chodím na aerobic, ale chtělo by to víc často.

  superkarma: 0 09.12.2003, 10:24:21
 3. avatar
  [24] Simba [*]

  medved: u mne je to stejné, cvičím min. 4 hodiny týdně a taky se spíš vše zpevnilo než že by se změnila váha.

  superkarma: 0 18.11.2003, 13:30:40
 4. avatar
  [11] medved [*]

  Sasa: to je fakt...bricho na spinningu zabira jak blazen...nekdy me boli ze vseho nejvic

  superkarma: 0 05.11.2002, 09:31:57
 5. avatar
  [10] medved [*]

  v clanku nejak zapomneli poznamenat, ze sval vazi vic nez tuk, takze pri navrhovane zlate stredni ceste to muze realne dopadnout tak, ze clovek vazi v podstate stejne, jen se mu zpevni telo ....ja tedy nevim jak na koho, ale na me cviceni nezabira ...at cvicim jak cvicim, vazim furt stejne, proste proto, ze telo je zvykle cvicit a neni to pro nej zadna novinka ...ach jo...proste nezer je nejlepsi dieta, to mi nikdo nevymluvi

  superkarma: 0 05.11.2002, 09:30:56
 6. [9] Sasa [*]

  Zdena: Abys byt trochu pribyla na nohach, musela bys jezdit par hodin denne s vysokou zatezi. Po temer roku spinningu to muzu potvrdit. A pri spravne technice jizdy dostava zabrat i brisko! A dost!

  superkarma: 0 05.11.2002, 09:26:57
 7. avatar
  [7] ZdenaA [*]

  Nejsem příznivec diet, ale do cvičení se mi měkdy moc nechce. O rotopedu jsem už přemýšlela, ale mám obavy z toho abych neměla nohy samej sval a co břicho to mi asi rotoped moc nepomůže. Jestli máte nějaké zkušenosti prosím podělte se. Díky

  superkarma: 0 05.11.2002, 09:07:43
 8. avatar
  [5] Efča [*]

  já mám tak ráda to svoje jojo jojo jojo

  superkarma: 0 05.11.2002, 08:35:58
 9. [4] Sasa [*]

  Tak to teda , konečně dobrej článek....

  superkarma: 0 05.11.2002, 08:19:02
 10. avatar
  [3] Kájina [*]

  to jsem z toho jelen no ale snad to funguje

  superkarma: 0 05.11.2002, 08:04:57
 11. avatar
  [2] Lotka [*]

  Jejda, tak já přestanu hladovět a jdu něco dělat

  superkarma: 0 05.11.2002, 06:28:08
 12. avatar
  [1] aninas [*]

  Ach jo

  superkarma: 0 05.11.2002, 04:09:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme