Zdraví

Právě teď je vhodná chvíle na očkování proti klíšťové encefalitidě.

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění mozku a mozkových blan, které je přenášeno klíšťaty. Počet nemocných klíšťovou encefalitidou se každým rokem mírně zvyšuje a jako jedinou účinnou ochranou zůstává včasné očkování.
Nejčastěji dochází k onemocnění po přisátí infikovaného klíštěte. Virus mohou přenášet všechna vývojová stádia klíštěte obecného. Další možnou cestou přenosu je požití nepasterizovaného mléka, nebo z něho vyrobených mléčných výrobků.
Klíšťová encefalitida probíhá často záludně ve dvou fázích: u asi 2/3 nemocných se nejprve dostaví potíže jako teplota, únava, pobolívání hlavy, pocit rozlámanosti, které bývají mylně zaměňovány s letní chřipkou. Po několika dnech se nemocnému uleví, cítí se zdráv nebo jen unavený, teplotu nemá, a proto ho překvapí znovuobjevení příznaků druhé fáze nemoci, kterými jsou: velká bolest hlavy, teplota, často závrať, nemocnému vadí světlo do očí. Následuje hospitalizace. Průběh nemoci může být různě těžký, někdy se také dostaví tzv. postencefalitický syndrom v podobě dlouhodobých potíží (bolest hlavy, snížená schopnost soustředění, nevýkonnost, nespavost, závratě, podrážděnost..). Při klíšťové encefalitidě mohou vzniknout poruchy vědomí, mohou se v čase vyvinout obrny a u velmi těžkých průběhů je postižení mozku a míchy tak závažné, že jsou porušena životně důležitá centra a nemocný může na tuto nemoc i přes intenzivní péči zemřít.
V České republice je klíšťová encefalitida nejčastěji hlášenou infekcí postihující nervový systém. Počet hlášených onemocnění se ročně pohybuje ve stovkách, obvykle mezi 500 - 700 případy. Toto závažné onemocnění se nevyskytuje jen na území České republiky, ale zasahuje i okolní státy ve střední Evropě, část skandinávských a pobaltských zemí. Klíšťová encefalitida je nákaza s přírodní ohniskovostí. Vyskytuje se zejména lesích a v oblastech podél vodních toků a vodních ploch. Nejvyšší nemocnost je v ohniscích Jihočeského regionu, zejména v okrese České Budějovice a Český Krumlov. Dalšími postiženými oblastmi jsou lokality severočeského Polabí a oblast Prahy.
Jedinou účinnou ochranou proti tomuto onemocnění je očkování. Nejvhodnější dobou pro očkování jsou přitom chladné měsíce roku. Základní klasické i rychlé očkovací schéma se skládá ze tří dávek. První dávka se aplikuje co nejdříve (platí pro chladné i teplé období roku), druhá dávka následuje 1 - 3 měsíce po 1. dávce (v chladném období roku) nebo 14 dní po 1. dávce (v teplém období roku) a třetí dávka 9 - 12 měsíců po 2. dávce (v chladném i teplém období roku). Očkování by se mělo obnovovat každé tři roky jednou dávkou. Některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvky na očkování proti klíšťové encefalitidě v rámci nadstandardních programů.
   
16.10.2002 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Já se očkovat nenechávám, s klíšťaty to nebývá tak hrozné, přestože chodím do přírody dost.

  superkarma: 0 09.12.2003, 10:08:08
 2. avatar
  [10] Simba [*]

  Naše pojišťovna příspěvek poskytuje, ale zatím jsme to nevyužili. Vždy tu první vakcinaci prošvihneme a na jaře se to už nedá dohnat.

  superkarma: 0 18.11.2003, 13:11:09
 3. avatar
  [9] pajda [*]

  Syslovi vrátili peníze za třetí dávku, takže to vyšlo 800,-Kč za syslíka...uznávám, že to není levné, ale moje výplatní páska by určitě zhubla o víc, kdyby sysel lehnul...já očkovaná nejsem spíš proto, že klíšťatům nechutnám a do lesa moc nelezu.

  superkarma: 0 30.10.2002, 14:50:49
 4. avatar
  [8] megrin [*]

  No jo, příspěvky na očkování poskytují v rámci nadstandardní peče...proč je prevence tak hrozně drahá? <sm115> Léčení takové nemoci musí stát spostu peněz! jestli by nestálo za to, přehodnotit obchodní strategii...a hlavně s ohledem na to nejlepší pro pacienty.

  superkarma: 0 16.10.2002, 11:24:48
 5. avatar
  [7] Fifinka [*]

  Já bych ráda k článku dodala, že lidé, kteří mají pozitivní alergii na slepičí bílek, by s témto očkováním měli být opatrní...mohou totiž mít přehnané reakce...vakcína se totiž pěstuje na slepičích embryích..více o tom třeba tady: http://www.alergici.cz/club/40/vejce

  superkarma: 0 16.10.2002, 09:32:06
 6. avatar
  [5] medved [*]

  clarCa: taky jsem neco takoveho slysela, ale nejsem si jista, jestli se to netyka boreliozy (tu jsem mimochodem mela a proti ni ockovani neni), ja bych chtela presvedcit manzela, aby na to sel...jeho klistata proste milujou...kdyby ze sta lidi mel jeden kliste, tak je to on , no jo, jenze on nechce...je otraveny, ze se to musi kazde tri roky obnovovat, to je fakt pruda...ja nevim, ze nevymysli neco co vydrzi naporad

  superkarma: 0 16.10.2002, 09:25:55
 7. avatar
  [4] Kájina [*]

  podle me by to klidne mohla hradit pojistovna,nebo bychom za jednu vakcinu mohli platit tak nejvys stovku.... vzdyt kde na to clovek ma brat penize

  superkarma: 0 16.10.2002, 08:16:50
 8. avatar
  [3] sarobrouk [*]

  Taky si myslím, že byx to mohlo být levnější, když je to tak nebezpečné.

  superkarma: 0 16.10.2002, 07:59:31
 9. avatar
  [1] clarCa [*]

  tak nevím, já slyšela, že klíště nakazí člověka až asi 12 hodin po přisátí, když začne "zvracet" zbytky... Takže by stačilo klíště vytáhnout hned (pozor, bez dušení krémy apod.) a je to. Jde to jednoduše namydleným ručníkem (nebo froté žínkou nebo hrubším materiálem).

  superkarma: 0 16.10.2002, 00:15:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme