Zdraví

O výhodách a nevýhodách moderní hormonální antikoncepce.

Hormonální antikoncepce je dnes jedním z nejúčinnějších způsobů zabránění početí a stala se - při mírné nadsázce - součástí životního stylu moderní ženy. Byla vyvinuta již v první polovině 20. století, nicméně razantně vstoupila do života žen až v 60. letech. Od těch dob došlo k obrovskému rozvoji farmaceutického průmyslu a dnešní přípravky mají v porovnání s těmi ze 60. let úplně jiné složení a charakteristiku. Byla u nich nejen radikálně snížena dávka hormonů, ale kromě zabránění početí mají i celkový výrazný vliv na organismus.
Jaký je vlastně princip působení hormonální antikoncepce? Jedná se o užití syntetických hormonů, které jsou podobné přirozeným ženským pohlavním hormonům a způsobují potlačení ovulace (uvolnění vajíčka). Znamená to, že hormonální antikoncepce je většinou dvousložková - obsahuje dva typy hormonů (estrogen a gestagen), stejně jako je tomu v přirozeném cyklu. Tyto hormony jsou „namíchány“ tak, aby při jejich podání došlo k vytvoření nefyziologického cyklu, který má navenek stejné charakteristiky jako cyklus normální, včetně pravidelné menstruace. Skrytě však dochází ke změnám, které nedovolují otěhotnění.

Jako u každé léčby, i při užívání hormonální antikoncepce musíme předpokládat určitou možnost výskytu negativních vedlejších účinků, ale stejně tak má tato metoda i mnoho vedlejších pozitivních nekontracepčních účinků. Mezi pozitivní účinky patří především:
- regulace menstruačního cyklu - u žen s nepravidelným cyklem dochází k jeho srovnání, v případě potřeby (např. dovolená) můžeme posunout menstruaci do vhodnějšího období
- slabší menstruační krvácení
- zmírnění bolestivé menstruace a snížení menstruačních obtíží
- snížení rizikavzniku ovariálních (vaječníkových) cyst a zánětlivých onemocnění vnitřního genitálu (pánevní zánětlivá nemoc)
- snížení rizika vzniku zhoubných nádorů dělohy a vaječníku
- snížení rizika vzniku nezhoubných onemocnění prsu
- omezení premenstruačního syndromu
- prevence osteoporózy (řídnutí kostí).

Za hlavní nevýhody hormonální antikoncepce jsou považovány:
- subjektivní příznaky jako nevolnost, bolesti prsů, bolesti hlavy, otoky dolních končetin, ztráta libida
- objektivní vedlejší účinky jako vzestup krevního tlaku, náhlé cévní příhody a hlavně zvýšená krevní srážlivost provázená rizikem hluboké žilní trombózy dolních končetin. Míra rizika těchto vedlejších účinků klesá s dávkou estrogenu a pravděpodobně záleží taktéž na typu gestagenu.

Současné poznatky založené na dokonalé znalosti fungování a principu antikoncepce a na dlouhodobých populačních studiích ukazují, že dnes již neplatí mýty o tom, že antikoncepci lze užívat pouze několik let, po delším užívání je nutná pauza a pro ženy nad 35 let je antikoncepce nevhodná.
To vše již dávno neplatí. Pro pozitivní nekontracepční efekt léčby je nyní doporučováno dlouhodobé kontinuální užívání. Zvýšené pozornosti je ale třeba u kuřaček, u kterých způsobuje kombinace kouření a antikoncepce větší riziko vzniku trombózy v žilách dolních končetin. Dnes se doporučuje podávat ženám nad 35 let nízkodávkovanou antikoncepci s plynulým přechodem na přípravky hormonální substituce po přechodu. Ženy užívající hormonální antikoncepci by měly pravidelně absolvovat gynekologické vyšetření, jednou ročně odběr cytologie a u žen nad 35 let pravidelné vyšetření prsou.
   
30.09.2002 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [47] Danka05 [*]

  Ahoj Poraďte mi, prosím, jak s antikoncepcí po porodu. Máme 3 děti, což nám plně postačuje.... HA jsem užívala spoustu let, ale vždy jsem dlouho hledala, která mi sedne. Měla jsem problémy s pletí, náladovost, deprese, naprostý nezájem o sex Kondom mi nevyhovuje, protože u "toho" pořád řeším, jestli vydrží nebo ne. Jako možná alternativa mě napadl Femcap pesar co vy na to?

  superkarma: 0 14.03.2016, 21:11:46
 2. avatar
  [46] Ťapina [*]

  Snížení libida bývá, ale my ženy si přece umíme poradit psychikou, ne jako muži, u kterých když se nechce, je to horší než když se nemůže

  superkarma: 0 29.11.2003, 16:29:30
 3. avatar
  [45] Simba [*]

  kalamita: asi jo, ale ne hormonální :-)))

  superkarma: 0 18.11.2003, 12:43:00
 4. avatar
  [43] Ťapina [*]

  kalamita: Ne. Bohužel, to je samotný smysl antikoncepce - přesvědčí tělo, že žena už je těhotná a proto nemůže otěhotnět "podruhé". Jenže v těhotenství se tloustne a ztrácí libido, co se dá dělat.
  Já beru dva roky Minisiston a celkem v pohodě. Trošku jsem přibrala, ale nijak dramaticky.

  superkarma: 0 04.10.2002, 13:30:45
 5. avatar
  [35] Kájina [*]

  Nevim,ja bych HA zas az tak neodsuzovala kazda HA totiz pusobi na kazdou zenu uplne jinak takze nekomu hold vyhovuje a nekomu bohuzel nic,ale zase to neni jedina ochranna metoda na svete ne?

  superkarma: 0 02.10.2002, 14:25:40
 6. avatar
  [34] Denča [*]

  Mě teda nevyhovoval žádný druh, protože trpím migrénama a HA mě vžycky rozhodila.Brala jsem to s prestávkama asi tri roky. Mám moc šikovného manžela takže se buď nechráníme, nebo se chrání on jsem docela proti HA protože je to binec do těla a zátěž na psychiku. Já sice mám bolavou menstruaci a ovulaci taky cítím, ale raději to, než do sebe cpát HA. Ale zase jít na potrat...tak to chápu. I když taky se může mimčo narodit a na potrat nejít, žě? Ale to je sporné, záleží na situacích a na věku a tak.

  superkarma: 0 02.10.2002, 11:40:27
 7. avatar
  [30] bobatko [*]

  Juli: já děsně přibrala po Cilestu, fakt jsem se nepřežírala, ale bylo to den ode dne. Co jsem měla na sobě a odložila na týden, už jsem se do toho nevrátila, holt nešlo to. Po dvou měsících jsem začala brát harmonett (nejlepší antikoncepce je nadváha - hlásá titulek - mimochodem kravina jak mraky, která působí asi skvělě na koplexy), brala jsem ji skoro dva roky a špica pohoda, kdosi dole Harmonett chválil, přidávám se. Už rok žádnou HA neberu, nechcu, počítám plodné a neplodné dny a nebudete tomu věřit, ale vychází to skvěle, nebo jsem neplodná? A když nevyjde? nevadí, budu šťastná jako malé kotě. Mimochodem po vysazení HA všechno v normálu, na preventive jsem nebyla, ale tělěsně normálně, chutě, váha, menstruace jak má být, jenom bolí, ale to dycky....

  superkarma: 0 01.10.2002, 09:00:59
 8. avatar
  [29] Zluta [*]

  I já přispěji svým příběhem o HA. Po porodu jsem několik let HA brala a byla celkem spokojená.Žádné vedl.účinky jsem nepozorovala, až na to,že vždy po roce se dělávaly přestávky (dnes se už nedělají) na 1 měsíc a v té době mi lékař vždy našel cystu na ovariu. Začínala jsem malinkou, končila ve špitále s velikostí pomeranče. Vždy inj léčbou se cysty vstřebaly,ale příjemné to nebylo.Nakonec jsem HA asi ve 30 letech zcela vysadila a mám tak pravidelnou menses,jakou jsem nikdy předtím neměla!
  Ale chápu,že vše je individuelní a že každá žena je jiná.
  Druhý případ z HA mám v souvislosti se svou dcerou,které bylo 18 let a trpěla (ostatně jako já v jejích letech - toto se prý dost často dědí)velmi nepravidelnou menstruací.Z tohoto důvodu (ne z důvodu chránění-je stále ještě panna) jsem jí zařídila HA.Vystřídala již 3 značky - od Cilestu,přes Minisiston až po Triquilar.
  Z Cilestu jí bylo dost zle, po Minisistonu šíleně přibrala,protože měla tak šílenou žravost,že to bylo k neuvěření.Navíc měla výtoky,nepravidelné krvácení mimo cyklus a velké bolesti hlavy.
  Přitom tato HA je velmi šetrná,vhodná pro mladé dívky,s nízkým obsahem estr.,lékárník mi jí hrozně vychvaloval,že je sice drahá (na 1 měsíc cca 500 Kč),ale že se to vyplatí.My ale teda spokojeny nebyly.
  Nakonec jí dal gynekolog Triquilar (na 3 měs.240 Kč) a je moc spokojená. Žravost přešla,váha se upravila,žádné problémy nejsou.
  Znovu opakuji,každá žena je jiná a každá snese jinou HA

  superkarma: 0 01.10.2002, 07:40:06
 9. avatar
  [28] Adi [*]

  Chci napsat ve zkratce svůj příběh s užíváním HA:začala jsem jí úžívat, když mi bylo 18 let- z preventivních důvodů nechtěného těhotenství. Doktorka mi předepsala Cilest a ten mi nikdy nedělal žádné potíže.Po 8 letech uřžívání jsme se s manžele rozhodli, že chceme mít miminko, vysadila jsem a hned na první pokus otěhotněla. Synovi je teď jeden rok a já užívám opět Cilest již tři měsíce a opět bez problémů. A to mě doktorka varovala před možnými potížemi. Já vím, že u každé z nás je to jiné a každá z nás snáší HA jinak. Já patřím mezi ty (naštěstí pro mě), kterým vůbec nevadí.

  superkarma: 0 30.09.2002, 23:47:02
 10. avatar
  [27] clarCa [*]

  Katka: tak ať se ten tvůj gynekolog jde na těch 100% těhotných do tří měsíců podívat třeba na Rodinu, do rubriky chtěli bychom miminko....

  superkarma: 0 30.09.2002, 21:00:48
 11. avatar
  [24] Kájina [*]

  ja jsem taky brala Pramino,ale po pul roce jsem ho musela vysadit,protoze jsem kvuli nemu mela problemy,ted beru jiny a jsem zatim v pohode

  superkarma: 0 30.09.2002, 15:15:53
 12. [22] klika [*]

  Já také váhám, jestli HA ano nebo ne. Pravda ale je, že také teď dítě neplánuju.... a můj partner taky občas není na 100%

  superkarma: 0 30.09.2002, 14:38:06
 13. avatar
  [21] megrin [*]

  sarobrouk: neřekla jsem, ze je HA špatná, naopak, užívám si toho báječného sexu bez obav Bohužel musím říct, že moje potíže z hormonální antikoncepce byly. Potvrdila mi to i moje lékařka, která mi při této příležitosti také řekla, že moje obtíže při vysazení nejsou vůbec vyjímečné. Ale jinak, jak už jsem řekla, nemůžu si stěžovat

  superkarma: 0 30.09.2002, 14:09:15
 14. avatar
  [19] Acinka [*]

  Já sem brala Mercilon a pak kvůli akné sem brala Diane - trošku se mi to zlepšilo. No a teď mám asi tři měsíce Jeanine jako Lucylle a sem zvědavá co je to za pokrok, když jsou nejlepší na trhu a zdůrazňuju, že asi i nejdražší Jestli nezaznamenám žádnou změnu k lepšímu, vrátím se k Dianě.

  superkarma: 0 30.09.2002, 13:46:57
 15. avatar
  [17] sjuu [*]

  Ja beru Pramino.Zatím jsem spokojená.Pleť se mi zlepšila, prsa trochu povyrostla :),a nejsem každý měsíc odkázaná na koňskou injekci Algifenu při ovulaci.Měla jsem kvůli tomu několik cyst.Jelikož teď ovulaci nemám tak se mi vše zpravilo.Už teď mám strach z toho jak to bude vypadat až prášky vysadím, to budu muset asi otěhotnět okamžitě.

  superkarma: 0 30.09.2002, 13:23:40
 16. avatar
  [15] Lucylle [*]

  Ja beru Jeanine(pry nejlepsi antikoncepce na nasem trhu) a nemam menstruaci skoro vubec,minule jsem nemela ani naznak Je to normalni,ze by uplne zmizelo krvaceni?

  superkarma: 0 30.09.2002, 13:03:30
 17. avatar
  [14] sarobrouk [*]

  Megrin: Myslím, že to nebylo způsobeno vysazením HA, jaterní testy se přece nemohly zhoršit vysazením. Kdyby byla HA špatná a nedalo se po ní otěhotnět, tak by ji gynekologové nepředpisovali zrovna těm párům, které nemohou otěhotnět. Předepíšou to na 2-3 měsíce a pak prý je úspěch zaručený. Samozřejmě za předpokladu, že jsou oba zdraví.

  superkarma: 0 30.09.2002, 13:03:03
 18. avatar
  [13] sarobrouk [*]

  Já beru Triquilar už přes 10 let. Dítě ještě neplánuju, ale můj gynekolog mi říkal, že vše záleží na stavu ženy. Pokud se nějaké problémy vyskytnou s otěhotněním, tak by se vyskytly i bez antikoncepce. Zatím jsem na ní našla jen samá pozitiva. Pravda přibrala jsem 5 kilo, ale na to mě upozornili dopředu, takže pohoda. Není nad klidný sex s partnerem, který si mohu vychutnat bez strachu z otěhotnění. Jenom někteří doktoři když píší prášky proti nemocem neupozorní, ani se nezptají, že ruší účinky antikoncepce. Já jsem se s tím setkala např. s ampicilinem. Teď už to dovnitř HA píší, ale dřív ne, tak to byl dost průšvih, Troška strachu, ale vše dobře dopadlo.

  superkarma: 0 30.09.2002, 12:56:49
 19. avatar
  [12] megrin [*]

  No, koukám že téměř samá pozitiva a životní jistoty Beru antikoncepci několik let nepřetržitě. Celou tu dobu mi lékařka říká, že je to bez problému a nic se neděje. Věřím, proč ne...upravila se mi menstruace, žádné bolesti hlavy, zad, žádné zahrabavání se do postele nejlépe metr pod zem. takže pohoda. Jednou jsem ale k paní doktorce přišla a ona mi povída, že si myslí, že by bylo vhodné prášky na jeden až dva měsíce vysadit. Prý pro jistotu a jestli jsem schopna se chránit jinak, tak že mi to jenom prospěje. Ale holky, tak zle mi snad jeste nikdy nebylo... Dva měsice mi bylo zle i mimo menzses. Jak jsem byla rada, ze se mohu zase vratit ke svým pilulkám. jenomže v tu ránu jsem měla špatný jaterní testy, bolesti nepřestali.. no škoda mluvit... Já prostě nevěřímtomu, že tohle je "jen tak". Když si představím, že ych otěhotněla v době, kdy mi po vysazení bylo tak zle, tak bych měla strach, že o toho droběčka příjdu

  superkarma: 0 30.09.2002, 12:56:29
 20. [11] Katka [*]

  Beru HA s malými přestávkami už 10 let.Vystřídala jsem asi 5 značek a skončila u Harmonetu. Jsem spokojená. Ptala jsem se gynekologa (starý praktik), který říkal, že po vysazení je otěhotnění bezproblémové a skoro 100% do 3měsíců.Pro jistotu však doporučuje až po 2 měsících, kdy se tělo úplně vyčistí.
  Na nějaké strašné změny po vysazení mě neupozornil. Tak se ho budu muset ještě dozeptat.
  Každopádně momentálně fandím HA.

  superkarma: 0 30.09.2002, 12:32:19
 21. avatar
  [7] klara.kr [*]

  Mohu potvrdit, interrupce není nic příjemného.....

  superkarma: 0 30.09.2002, 11:08:36
 22. avatar
  [3] Efča [*]

  Jééééé a kdo sponzoruje tento článek?

  superkarma: 0 30.09.2002, 09:19:40
 23. avatar
  [1] Acinka [*]

  Co přesně je ta žilní trombóza? Já sem kuřačka a beru antikoncepci tak 4 skoro 5 let.

  superkarma: 0 30.09.2002, 08:25:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme