Zdraví

V Hloubětíně se sejdou děti „ze zkumavky“.

V hloubětínském zámečku v Praze se v sobotu sejde okolo osmi set rodin s dětmi. Ale nebudou to dětičky ledajaké. Všechny se narodily po úspěšném umělém oplodnění v Centru asistované reprodukce Iscare IVF v Praze 9. Toto setkání je už sedmé od vzniku centra v roce 1995. Pracovníci centra letos poprvé mezi účastníky přivítají i první školáky z řad „zámeckých“ dětí. Počet českých párů, které mají problémy s početím, se pohybuje okolo 15 %. Léčbu umožňuje asistovaná reprodukce, díky které se u nás ročně narodí asi dva tisíce dětí. Samotné hloubětínské centrum jich za sedm let svého působení pomohlo přivést na svět více než tři tisíce.
„Za vším hledej ženu, už dávno neplatí,“ tvrdí Milan Mrázek, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce Iscare IVF. „Prvním, koho z neplodného páru vyšetřujeme, je muž. Častým zjištěním je nedostatečný počet spermií nebo jejich nízká kvalita. Dnešní norma, 20 miliónů spermií na mililitr ejakulátu, je o polovinu nižší než před patnácti lety. I když ani tu celá řada mužů nesplňuje, naděje na potomstvo se vzdávat nemusí,“ doplňuje Mrázek.
Muži, u kterých vyšetření spermatu prokázalo, že neobsahuje ani jedinou spermii, a podle dosavadních měřítek byli absolutně neplodní, získali šanci díky nové diagnostické metodě. Ta umožňuje stanovit s vysokou přesností, zda se od neplodného muže podaří spermie nebo jejich zdravé zárodky pro umělé oplodnění vajíčka získat. Základem vyšetření je aplikace speciální testovací látky, kterou ve spolupráci s Iscare IVF vyvinuli experti Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Nová metoda zvyšuje úspěšnost umělého oplodnění na 75 %. V hloubětínském centru pro asistovanou reprodukci již bylo s jejím využitím úspěšně operováno více než 230 mužů.
   
06.09.2002 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

  1. avatar
    [2] Simba [*]

    Tak všichni do Hloubětína ....

    superkarma: 0 18.11.2003, 11:49:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme