Zdraví

Konec koupání v Čechách nemusí nastat.

Přišlo léto a s ním i starosti o to, kde a jak strávit svou dovolenou. Přirozeně, že vůbec nejlepší to bude někde u vody. V našich vnitrozemských podmínkách si lze vybrat hned z několika variant. Mnoho žen však dobře ví, že letní koupání v rybnících, řekách, jezerech či přehradách nám umí kromě osvěžení nadělit i nějakou tu nepříjemnost v podobě vaginální infekce.
Čistota přírodní vody není zkrátka vždy ideální. Zvláště pak, pokud se jedná o veřejně přístupnou koupací plochu. Zdá se, že jediným možným řešením je chlórovaný bazén, ale není tomu tak. Přírodní voda má samočistící schopnost, a tak v ní „bydlí“ spíše neagresívní mikrobi. Naproti tomu ve veřejném bazénu chlór zahubí jen ty „slabé“ nositele infekce, zatímco ti „silní“ přežijí. Pokud se v bazénu koupe neléčená žena, choroboplodné zárodky se v teplé vodě rozmnožují. „O to horší tedy je, když k nákaze dojde ve veřejném bazénu,“ míní MUDr. Vladimír Mulač z královéhradecké gynekologické praxe.
Mezi nejčastější choroby, které dovedou léto pořádně znepříjemnit, se řadí kandióza, neboli plíseň. Navenek se projevuje nepříjemným, až bolestivým bělavým výtokem, který neléčený dokáže znepříjemnit nejen koupání, ale také sexuální život. Pokud tedy máte podezření na mykotický výtok, navštivte co nejrychleji lékaře, protože tělo si od plísně prakticky nedokáže pomoci samo. Množství kvasinek se navíc zvyšuje ve vlhkém a teplém prostředí. Takže těsné kalhoty, mokré plavky a kalhotky z umělé hmoty, tolik typické pro letní období, vytvoří pro nemoc přímo ideální podmínky.
Jak se proti nepříjemným chorobám bránit? „Pokud si žena před vstupem do vody zavede tampon, snižuje se možnost nákazy,“ doporučuje Vladimír Mulač. Tampon totiž v tomto případě působí jako jakási „houbička", která nasává, ale jakmile je nasáklá, začne tekutinu propouštět. Takže dokáže sice zabránit proniknutí infekce, ale pochopitelně jen částečně. „Pokud má žena menses, je to už složitější, ale když krvácení není příliš silné a když si těsně před koupáním zavede nový tampon a ihned po odchodu z vody jej vymění, nevidím v tom žádný problém,“ doplňuje on.
   
25.07.2002 - Zdraví - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Tampóny do vody používám jen v době menses, jinak ne a nikdy jsem vaginální infekci neměla.

  superkarma: 0 03.12.2003, 12:28:44
 2. avatar
  [26] Simba [*]

  medved: já, nikdy mne nenapadlo se koupat s tamponem, pokud jsem neměla menzes. Asi jsem měla kliku, nikdy žádná nákaza.

  superkarma: 0 18.11.2003, 10:10:02
 3. avatar
  [18] Kájina [*]

  medvede,rosamundo:ja se taky bez tamponu, kdyz to nemam, tampon samozrejme pouzivam,kdyz to mam ze mam za to ze se tady clovek bavi o tom nebo ne?

  superkarma: 0 25.07.2002, 15:55:04
 4. avatar
  [13] medved [*]

  je tu vubec nekdo kdo se koupe bez tamponu jako ja a nikdy s tim nemel problem ?

  superkarma: 0 25.07.2002, 14:07:26
 5. avatar
  [11] Clerenc [*]

  Wendy napis jak ty tampony jmenujou, jedu na 14 dni na vodu, takze tyhle tampony jsou docela kurzu dekuji

  superkarma: 0 25.07.2002, 13:47:21
 6. avatar
  [6] Kájina [*]

  s temi napustenymi tampony to slysim taky poprve ale pripojuju se taky, taky se v lete s tampony, je to pohodlny hezky zbytek leta vsem

  superkarma: 0 25.07.2002, 13:13:42
 7. avatar
  [3] Silveig [*]

  Řekla bych že co lékař to jiný názor...už jsem jich slyšela dost a neprosto protichůdných...jedni tvrdí že tampon může pomoci, další že rozhodně nepomůže...

  superkarma: 0 25.07.2002, 10:14:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme