Zdraví

Každý rok si u nás rakovina tlustého střeva a konečníku vyžádá pět tisíc obětí.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem trávicího ústrojí a výskytem nových onemocnění se ČR řadí na první místo v celosvětových statistikách. Počet nových onemocnění se v České republice za posledních třicet let více než ztrojnásobil. Na každých 100 000 obyvatel připadá každoročně 75 nových onemocnění. Každý rok u nás rakovina tlustého střeva a konečníku ukončí předčasně život 5 000 lidí. Do nejrizikovější skupiny se řadí každý občan starší padesáti let a každý, kdo o nemoci a její prevenci nemá povědomí.
Příčina vysoké úmrtnosti spočívá v tom, že téměř polovina nádorů je zjištěna až v pokročilém stadiu. Přitom včasné odhalení této nemoci znamená 90procentní šanci na její trvalé vyléčení. Preventivní vyšetření si může provést každý jednoduše doma a test na tzv. okultní krvácení do stolice je plně hrazen pojišťovnou v rámci preventivní prohlídky u lékaře, a to jednou za dva roky u pojištěnců od 50 let.

Od července do září 2002 bude možné na cestách Českou republikou potkat modrý dvoupatrový autobus. Putování modrého autobusu se stane výraznou součástí národní informační kampaně projektu „Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku“. Cílem kampaně, jejímž symbolem je zelená stužka ve žlutém poli s motem „ZŮSTAŇTE ZDRAVÍ“, je přispět k lepšímu povědomí o problematice rakoviny tlustého střeva a konečníku, informovat o možnostech její prevence, podpořit aktivnější přístup laické i odborné veřejnosti a napomoci tak k dlouhodobému snížení výskytu choroby a následné úmrtnosti u české populace.
Národní informační kampaň „Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku“ začne letním putováním modrého autobusu po přibližně 13 českých městech (Praha, Brno, Mladá Boleslav, Hradec Králové, Pardubice, Ostrava, Olomouc, Zlín, České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Liberec). Na jednotlivých dvou až třídenních zastávkách bude připraven odpolední osvětový program, jehož součástí budou poradny praktických lékařů a moderované rozhovory s nimi, k dispozici budou informační materiály a vybrané produkty zdravé výživy.
Národní informační kampaň bude dále obsahovat osvětovou inzertní kampaň, informační články a poradenský servis v médiích, tiskové konference a setkání v regionech, on-line poradny, benefiční koncerty, semináře pro odbornou veřejnost a další podpůrné aktivity. Symbolickou tečkou projektu bude konání Světového gastroenterologického kongresu na podzim 2004 v Praze.
Iniciátorem národní informační kampaně projektu „Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku“ je společnost Olympus C&S. Na této kampani spojila své síly s Radou pro kolorektální karcinom ČR a Nadací Dagmar a Václava Havlových Vize 97, která se této problematice dlouhodobě věnuje a byla iniciátorem celostátního screeningového programu. Zasadila se o to, že vyšetření standardizovaným testem na okultní krvácení je zařazeno do oficiálního programu prevence a propláceno praktickým lékařům zdravotními pojišťovnami. Dalšími partnery kampaně je Liga proti rakovině, Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, společnost Danone, která podpoří známost loga kampaně jeho umístěním na svých vybraných produktech z řady Activia, společnost EMCO, internetový portál Centrum.cz, Reblok, Billboard Outdoor, úřady jednotlivých měst a další.
Na kampani spolupracují přední čeští odborníci na problematiku tohoto závažného onemocnění, především MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D., primář II. interního oddělení Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze a zároveň předseda Rady pro kolorektální karcinom, a prof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc., taktéž z ÚVN v Praze.
   
04.07.2002 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Máme smutný rekord, nejvíc nemocných v Evropě. Stálo by za to se trošku hlídat.

  superkarma: 0 09.12.2003, 00:48:18
 2. avatar
  [19] Ivanka [*]

  spuhlaim s vetsinou, ze clanek je informatovni, ne osvetlujici.....
  A takz s tim, ze s gynekologama je to dnes docela smutny,...myslim tim jejich pristup. Ja bydlim ve statisicovym meste a i tady je bida sehnat gynekologa, ti udajne nejlepsi neprijimaji, jelikoz maji plno a ti ostatni za moc nestoji. Nezjsem se prstehovala chodila jsem k jedne pani doktorce a u ni probihala kontrola prsu pouze otazkou" "prsa si doma kontrolujete?"..na druhou stranu je fakt, ze kdyz jsem si nahmatala malickou kulicku, kterou ona necitila i presto me poslala na dalsi vysetreni a ti dale na mamograf....nastesti to nic nebylo..

  Prevence je urcite dulezita, ale jak se dozvedet jak ji provadet to uz je asi horsi.....

  superkarma: 0 06.07.2002, 22:47:49
 3. avatar
  [17] Libča [*]

  Lethe prevenci jsi uz trochu nacala sama, dulezita je strava, bohata na vlakniny a vubec takova ktera je prizniva pro zdravou stolici. Dale je to nekourit, nepit alkohol a ostatni nam vsem zname vecicky ktere skodi zdravi.
  Ale i sebevetsi prevence obcas nepomuze. Bohuzel.

  superkarma: 0 05.07.2002, 19:30:52
 4. avatar
  [16] Léthé [*]

  musím se smát...ne však tomuto článku,ale tomu že to bylo právě naše téma "hovoru",při oslavě 40cátých narozenin našeho kamaráda minulý týden.Též jsme uvažovali o čem se budeme bavit při jeho 50sátinách?
  Je fakt,že je to záležitost dost choulostivá,pokud se vás to přímo týká.Proto je asi tolik zanedbaných prvních varovných příznaků.K tématu s přáteli jsme došli po té,co naše stejně stará kamarádka měla již dost varující příznaky že není něco v pořádku víc než půl roku,ale styděla se o tom s kýmkoliv mluvit a lékaře vyhledala ,až když se nemohla pomalu ani vyprázdnit a bolestí sedět.Takže je to taky v tom,jak své tělo a první příznaky bereme vážně a pak již by měl jít asi stud stranou a měli by jsme si fakt dojít na patřičné vyšetření.Škoda...nemluví se v článku o prevenci a ta by mě zajímala mnohem víc,než statistické údaje,kolik nás na to ročně exne.Je to pouze tou životosprávou?Anebo má na tom podíl i dědičnost,kouření,alkohol,káva atd? Modrej autobus nemusím potkat...fakt by mě zajímala spíše ta prevence.

  superkarma: 0 05.07.2002, 11:44:57
 5. avatar
  [15] Libča [*]

  Jelikoz jsem pracujici zdravotni sestra kde provadime ona vysetreni tzv. coloskopii a kde se tedy zjistuje zda jsou streva v poradku. Musim rici ze toto onemocneni je velmi rozsirene a vetsinou se zjisti jako nahodou a nebo pozde. Nekteri pacienti k nam chodi uz z prevence nastesti jsou v poradku, ty co k nam prijdou tak to uz je spis jen cekani kde co najdeme. Obcas to mne pusobi depresivne kdyz uz jen pouhym okem se da rozpoznat o jaky nalez se ve strevech jedna. Ale myslim si ze skutecne lide kteri maji stolici jinaci nez drive, kteri objevi ve stolici krev by meli okamzite vyhledat lekare a nejen si nechat test o kterem se pise ve vyse uvedenem clanku ale take podstoupit bohuzel dosti neprijemne vysetreni tzv. coloskopii. Doporucuji se optat znamych ci v okoli zda nevi o nejakem sikovnem lekri ktery tento zakrok provadi velmi svedomite a sikovne. Protoze tim si clovek usetri spoustu bolesti.
  Preji vsem hodne moc zdravicka.

  superkarma: 0 04.07.2002, 20:51:22
 6. avatar
  [14] Efča [*]

  Znám z vlastní zkušenosti to dojíždění. Naštěstí můj doktor má ordinaci 1x týdně do půl šesté. Donedávna jsem jezdila 40Km denně do práce a 40Km zpět k doktorovi. Všechno se dá zvládnout, ale je to děs.

  Pohodový víkend všem a hodně

  superkarma: 0 04.07.2002, 14:38:51
 7. avatar
  [11] Efča [*]

  tomas: O kyvadle nic nevím, ale alternativní medicína lidem všeobecně pomáhá, tak proč to nezkusit. Myslím, že když je fakt zle, zkusíš úplně všechno.

  superkarma: 0 04.07.2002, 10:42:26
 8. avatar
  [8] Efča [*]

  To: Emilie
  Vysetření prsou pohmatem provede myslím každý gynekolog běžně (jinak je asi lepší dojíždět k jinému), ale na důkladné vyšetření mamografem tě pošlou, až když máš konkrétní podezření. V rodině rakovinu nemáme, ale i tak se ji hrozně moc bojím.

  superkarma: 0 04.07.2002, 10:04:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme