Zdraví

Do porodnice jako do čítárny – aspoň tak vidí porod naše spolupracovnice Nataša.

Když se sejde více mužů u skleničky nebo i jen tak, nakonec se stejně dojde ke stejným tématům - ženy, vojna, "koníčky". Když se sejde více žen, nakonec se hovor stočí na porody a děti.
Všude nyní ze všech stran slyšíme různé rady ohledně tohoto nejstaršího, nejjednoduššího a zatím jediného příchodu dětí na svět. Někteří zastávají moderní názor hodný obrazu naší přetechnizované doby - co nejvíc přístrojů, kterými je ještě nenarozené miminko monitorováno, aby se v případě nějakých nekalostí ihned zasáhlo a co nejbezbolestnější porod. Jiní do světa vysílají zprávu o tom, že porod není nemoc, proto roďte doma, nebo jen za co nejmenší asistence porodníků, a to ve vodě na souši, ve stoje, vleže, vkleče, prostě jak se vám zlíbí.
Pro co se má rodička tedy rozhodnout? Protože žijeme ve svobodné společnosti, opravdu konečné rozhodnutí bych ponechala na každé matce, ale s důrazem na zodpovědnost. Chceš rodit doma sama bez pomoci lékařů? Proč ne? Ale kdyby nastaly komplikace a dítě přišlo k úhoně, pykej za to. Na druhou stranu, žádný lékař nemá právo vnucovat ženě svůj styl vedení porodu - např. oholit, chodit, nastřihnout...
Já mám ten dar, že rodím bez bolesti. Porod začínal odchodem plodové vody a po několika klidných hodinách na tzv. "hekárně", které jsem trávila příjemným čtením, přicházelo dítě na svět. Proto jsem si vždy od prvního porodu chystala s sebou především tašku plnou knih a skutečně jsem zhruba za těch pět dní kolem deseti knih přečetla. Prostě porodnice je pro mne synonymem pro čítárnu. Asi jsem také měla štěstí na lidi kolem mne, neboť jak doktoři, tak sestry byli téměř vždy velmi milí a laskaví.
Bohužel, můj muž Petr zná příchod nového človíčka na svět jen přeneseně z mého vyprávění nebo z filmů, protože zpočátku se to nesmělo a později zůstával doma s již narozenými dětmi. Tak snad příště...?

Poznámka redakce: Naše sympatická spolupracovnice Nataša má doma čtyři potomky, tak si asi umíte představit, co toho v čítárně už přečetla… :-)
   
27.06.2002 - Zdraví - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Simba [*]

  No páni, dostat do vínku bezbolestné porody Skoro závidím.

  superkarma: 0 18.11.2003, 08:14:13
 2. avatar
  [15] Lesana [*]

  Pomněnka: Jasně, ale žena by mít informace kompletní, a ne jenom to, cos tu napsala napoprvé, a co se, bohužel, často prezentuje jako jediná pravda. NIcméně je možné dohodnout se třeba - radši dám přednost natržení než nastřižení, a brát to dle doporučení, které jsem zmínila.

  superkarma: 0 28.06.2002, 13:42:57
 3. avatar
  [12] Lesana [*]

  Pomněnka: Pomněnko, víš o tom, že v jedné studii bylo dosaženo pouhých cca 10% nástřihů, aniž by se to negativně odrazilo na zdraví žen? Jasně, to byla studie, nicméně realita - třeba v holandské PA mají nástřihů zhruba čtvrtinu a pokud vím, ve Vrchlabí se chlubí tím, že si často troufají i na klešťový porod bez nástřihu. A víš, že nastřižená hráz je náchylnější ještě k dalšímu natržení, čili konečný výsledek může být horší, než kdyby se žena nechala pouze natrhnout? Víš, že existuje doporučení, podle kterého by se nástřih měl dělat jenom tehdy, pokud hrozí riziko ruptury 3. stupně, což je ani ne jedno procento? Samozřejmě, teď myslím nástřih z důvodu rizika natržení, nemluvím o případech, kdy se např. musí urychlit porod. Teď nechci dělat chytrou, jenom když se řekne A, mělo by se říct i B. A to B se právě v Čechách velice často neříká. Myslím tím o porodu celkově.

  superkarma: 0 27.06.2002, 18:43:22
 4. avatar
  [9] *daisy* [*]

  Tak to ja si tezkou hlavu nedelam. Jo, nejspis to bude neprijemny, ale za to stoji Vim, ze ho chci, i kdyz ne ted, az jednou, ale chci a jsem ochotna pro to neco vytrpet , i kdyz bolest nemam rada, ostatne jako skoro kazdy

  superkarma: 0 27.06.2002, 14:49:32
 5. avatar
  [3] LBU [*]

  Tak krásný porod bych shtěla mít taky. Bohužel já jsem potvrdila název místnosti "hekárna" a opravdu jsem si tam 10 hodin odhekala v leže na lůžku, jelikož jsem měla strašně nízký tlak a při jakékoli změně polohy jsem omdlévala. Rozhodně bych nepřečetla ani vtip. Bohužel už jsem ve věku kdy mě další dítě nečeká a tak nemůžu napsat "snad příště". Přesto na porod stále vzpomínám pouze v dobrém.

  superkarma: 0 27.06.2002, 08:08:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme