Zdraví

Seriál Staré dobré časy, díl šestý. Pojednává o tom, kterak ženičky moudra rozličného díti mohou.

Seriál Staré dobré časy nás už pošesté zavede do doby, kdy ještě dávno nebyl internet ani jiné podobné čertovské záležitosti, ale kdy vydavatelé knih přicházeli za svými čtenářkami s nejednou účinnou radou do života. Citujeme opět z knihy „Rady všeliké, domu, hospodaření i jinému činění domácímu dobře prospívající“ vytištěné v 19. století v katolické tiskárně ve Vimperku.

Netoliko chlebem živ člověk bývá, i platí tedy i pro ženičky, žeť v chvílích odpočinku mohou po knize sáhnouti a moudrosti z nich načerpati, by samy dokázaly dětí svých dobře vychovati a mužíčkovi svému oporou býti. Nyní v časech moderních neplatí již, žeť ženám do rukou toliko modlitební kniha patřívá a děvenkám jen tolik čísti patří se naučiti, by si v Bibli čítati mohly.
Zvláště v čase zimním nešporním, kdy práce přespříliš v domácnosti i dvoře nebývá, sluší se o večerech dlouhých nejen k ruční práci zasednouti, však i knihu v klín položiti a v ní čítati. Více hlav více rozumu dává a tu v knihách možno ženičkám se dočísti všelikého moudra, do té doby neslyšeného. Knih i listů pro paní i panny české nemálo již kněhtiskem vychází a kde ještě v malých obcích odlehlých kněhkupce nebývá, Velebného Pána možno požádati, an listů k čítání neb knih českých rád v městě u kněhkupce objedná i dovézti nechá a často střídou paním a pannám po čtení lačnícím v obci půjčuje.
Která z ženiček často v knihách čítá a čtením tím mysl svou oblažuje, dobře činí, obzor ducha svého čtením tím rozšiřujíc, i okolí svému tak nápomocna bude, anať může dobře dítkám svým i cizím příběhy ty neb moudra z nich dočtená rozprávěti, aniž sama byla je prožila či nabyla a tím večerů dlouhých nejen sobě, leč i okolí svému zaplniti i dítek tak poučiti mohla. Dobře činí ženička ta, jež dítkám často rozpráví, tu pohádek přehršel, tu příběhů z Bible i katechismu, než i pověsti staré a příběhy stavší se zdávna i nedávno, na otázky jich odpovídá s trpělivostí velikou, neb dítek rozum jak houba vyschlá všeho moudra, čtení i povídání a rozprávek všelikých nassáti rychle může a tím i mysl a moudrosti dítkám rychleji do hlavinek jich se ukládá.
Hříchu zlého však ženička na dítkách dopouštěti se může, anať k dítkám svým rozprávěti nehodlá, ať už pro práci všelikou jež by i počkati mohla neb zhusta pro lenost, zábavu lichou i pohodlí své či nervös jakýsi, pro něž dítkám dobré slovo a nezhusta i pohlazení matčino upírá. Nezřídka dítkám i lajíc, hrubých slov bezbožných jim nadá, netušíc, žeť duši maličkých hrubým slovem halasným neb láním a to i bitím zlovolným pozvolna ničiti může. Dítky nevinné matkou takovou zle vychovávané v dospělosti citu nemajíce, nedobrých činů dopouštěti se mohou a to nezřídka právě na matičce své, jež jim milých vlídných slov i náruče své dříve byla odpírala.
   
14.06.2002 - Zdraví - autor: Exkluzivně pro Ženu-in

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Simba: To byla stejně krásná doba, ne?

  superkarma: 0 09.12.2003, 00:56:46
 2. avatar
  [13] Simba [*]

  uf, dalo práci to přečíst ... místo do trafiky tehdy požádaly Velebného Pána o dovezení čtiva

  superkarma: 0 17.11.2003, 17:29:45
 3. avatar
  [3] sarobrouk [*]

  Moje milá Mjuriel používá Ariel.
  Ovšem ten Palmex je dost blbej.
  Já mám ráda gold a používám Bold.

  superkarma: 0 14.06.2002, 09:25:20
 4. [2] Ajka [*]

  Někde mám prastarý kalendář pro zemědělce.To je počteníčko.A ty skvělé reklamy!!!,,Má žínka je diblík,na prádlo má Mydlík."Ach.
  Co dnes říct o žínce která má na prádlo Ariel nebo Palmex?

  superkarma: 0 14.06.2002, 07:35:35
 5. avatar
  [1] elfos [*]

  superkarma: 0 14.06.2002, 05:09:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme