Zdraví

Proč bychom neměli zapomínat na pitný režim?

Přestože nás v dnešní marnotratné době zavaluje trh doslova nepřeberným množstvím druhů nealkoholických nápojů, je bohužel pitný režim na okraji zájmu rodičů, a tedy i jejich dětí.
Přitom tekutiny jsou pro lidský organismus nezbytně důležité. Lidské tělo je tvořeno zhruba ze 60 % vodou. Voda je rozpouštědlem mnoha látek, které přijímáme v potravě, a významně se uplatňuje při metabolismu na všech úrovních: pracuje jako svého druhu chladicí kapalina, a brání tak přehřátí organismu. Pitím nahrazujeme ztráty tekutin při močení, pocení a dýchání.
Dostatek tekutin je klíčový pro správnou funkci ledvin a odplavování škodlivých látek, které v těle vznikají. Je nezbytný i pro dobrou činnost oběhové soustavy. Při nedostatku tekutin se krev zahušťuje a srdce se musí více namáhat, aby dopravilo kyslík a živiny k cílovým orgánům.V neposlední řadě je pravidelný přísun tekutin důležitý pro normální funkci trávicího ústrojí. Děti potřebují tekutiny v relativně větším množství než dospělí, protože jejich tělesný povrch je proporcionálně větší, a tudíž dochází k větším ztrátám, odpařováním. Mnohem více než dospělí se pohybují, takže se i více potí a ztrácejí vodu dýcháním. Navíc ve školách a také v panelových domech, kde tráví hodně času, je značné sucho a v zimě i přetopeno.
Důsledkem toho děti patří spolu se starými lidmi mezi nejohroženější skupiny obyvatelstva z hlediska nedostatku tekutin!!! Děti dopoledne tráví ve škole, kde buď nepijí nic, nebo nárazově sladké limonády, mezi nimiž vedou kofeinové. Odpoledne pak běhají venku nebo mají zájmové kroužky a na řádné doplnění tekutin nezbývá moc času. Je to především chyba rodičů, kteří podcenili důležitost a nezastupitelnost tekutin pro zdravý vývoj svých dětí a dlužno dodat, že sami na tom nebývají o moc lépe.
Přitom dlouhodobý nedostatek tekutin snižuje výrazně naši celkovou výkonnost (fyzickou i duševní) a může způsobit poruchy funkce ledvin, protože zvyšuje riziko tvorby ledvinových a žlučníkových kamenů. Když člověk málo pije, zvyšuje se jeho krevní tlak a trpí často bolestí hlavy. U dětí dochází ke zhoršení pozornosti a sníženému duševnímu výkonu. Nedostatek tekutin tak nepříznivě ovlivňuje jejich výsledky ve škole, ale málokoho napadne hledat příčiny právě v něm.
Pokud je nedostatek tekutin závažný, může dojít k dehydrataci a následně vážným zdravotním problémům.

Jedním ze způsobů, jak zdravě doplňovat tekutiny během dne, je pití instantního nápoje Tang, který je k dostání v pěti příchutích (jablko, pomeranč, citron, broskev a jahoda).

Několik důvodů, proč pít TANG:
· TANG má chuť čerstvého ovoce a chutná jak dětem, tak dospělým
· TANG obsahuje vitamin C
· TANG vás vždy skvěle osvěží a dodá energii
· S nápojem TANG zažijete spoustu zábavy
· S nápojem TANG můžete soutěžit a vyhrávat spoustu zajímavých cen
· TANG přichází každý rok s novou příchutí
· TANG se jednoduše připravuje a jednoduše skladuje
· V jednom 45g sáčku TANG je 1 litr osvěžujícího nápoje
   
29.05.2002 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [14] hejak [*]

  Me nejvic chutna tang jahodovy. I kdyz vsechny sou dobry,ale musi byt naredeny vic nez pisou. Jinak je to desny sladky.

  superkarma: 0 29.05.2002, 19:21:52
 2. avatar
  [7] Dokinka [*]

  najlepšia je čistá voda

  superkarma: 0 29.05.2002, 10:51:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme