Zdraví

Pracujete u počítače? Přečtěte si, jak chránit své oči před zbytečnou námahou.

Stále více lidí dnes při své práci potřebuje počítač, navíc jsou tu ještě takové vylomeniny jako počítačové hry, internetové chaty a informační či zábavné servery :-) … zkrátka jsou mezi námi i tací, kteří stráví s očima upřenýma na monitor deset i více hodin denně. Pro naše oči je takové počínání poměrně velkou zátěží, především pokud není naše pracoviště u počítače správně sestaveno. Jen pro příklad – při běžné práci v kanceláři musí denně naše oči zvládnout až 30 000 změn pohledu, přitom ještě musí zvládat rozdílné vzdálenosti mezi rukopisem, klávesnicí, monitorem a ještě se musí přizpůsobovat různému stupni jasu a kontrastu.
Jak by mělo vypadat ideální pracoviště u obrazovky? Velký důraz je třeba klást na správné osvětlení. Světla by měla být umístěna tak, aby člověku nesvítila přímo do očí. Nejčastější chybou, která se může na pracovišti vyskytnout, je tzv. nepřímé oslnění. Jde o odrazy a zrcadlení na povrchu monitoru, který je navíc prohnutý, takže vznikají odrazy v extrémně velkém úhlu. Dokonce i světelné zdroje umístěné na stropě nebo postranní okna mohou vytvářet na obrazovce rušivé odlesky. Stropní světla by měla být umístěna nad nebo trochu za pracovní židlí. Nejvhodnější je osvětlení s podélným zavěšením (neonové zářivky). Odrazům z okenních ploch lze většinou zabránit malým pootočením celého pracoviště. Pomoci mohou žaluzie, závěsy, zástěny nebo rostliny.
Abychom dosáhli vidění, které neunavuje oči, je třeba zvolit správnou vzdálenost mezi okem a obrazovkou a optimálně nasměrovat monitor i klávesnici. Doporučuje se umístit jednotlivé prvky pracoviště nejméně 45 - 60 cm od sebe.
Abyste nebyli po práci u počítače jako rozlámaní, měly by paže a předloktí (stejně tak i stehno a lýtko) svírat úhel 90°. Navíc se doporučuje častější změna držení těla při sezení. Správná poloha těla umožní i optimální zorné pole. Při středním držení těla je zorné pole skloněno o 25° až 35° dolů. Jako základní pravidlo je nutné brát skutečnost, že horní okraj monitoru by měl být ve výšce očí a monitor by měl být nakloněn směrem k pozorovateli. Monitor i předloha by se měly nacházet v tzv. přímém zorném poli pozorovatele.
Co ještě může působit nepříznivě na naše oči, pokud pracujeme s počítačem? I to nejlépe uzpůsobené pracoviště nic nezmůže, pokud není dobře provedena korekce případné oční vady (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus…). Pokud u monitoru pociťujete potíže jako zhoršení ostrosti vidění, náhlá únava, zrakové obtíže, bolesti hlavy, bolesti očí a podobně, je to jasný signál k tomu, abyste vyhledali svého očního lékaře a požádali o vyšetření zraku. I v případě, že si nejste vědomi nějaké oční vady, je dobré zajít jednou za tři roky na kontrolu.
Průzkumy ukázaly, že 30% lidí u počítače nosí nevhodné brýle anebo je nenosí vůbec. Ideální brýle by měly nejen správně korigovat refrakční vadu, ale měly by mít i antireflexní úpravu, který odstraňuje zbytkové odlesky a zlepšuje průhled čočkou. Pro starší lidi nestačí pouze brýle na čtení, které jsou vhodné jen pro oblasti do blízka (do 40 cm), ale ne pro dobrý pohled na střední vzdálenost (45 - 60 cm), který je vyžadován především u počítače. Nejvhodnější jsou speciální brýle na počítač umožňující dobré vidění do blízka, na monitor i pohyb v místnosti. Jako alternativa pro časově kratší práci s počítačem může být použita multifokální čočka.
Tip: Při dlouhodobé práci u monitoru je nutné udělat si čas od času kratší přestávku, aby si oči odpočinuly. Časový interval je vhodný v rozmezí jedné až dvou hodin. V této pauze dělejte takovou práci, která vaše oči nenamáhá, například vyřizujte telefonáty, pracovní schůzky, nebo si zajděte na oběd. Během práce je dobré občas zamířit pohledem do dálky, dopřejete tak očím příjemné uvolnění.

Připraveno za použití materiálů firmy Rodenstock
   
28.05.2002 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] zn0uz4 [*]

  bobiku, ja jsem videl pekny 23" LCD od Apple.. jen ta cena ;)) - $3,500.00 USD je trosku vetsi... i kdyz... ten muj sony fw900 24" se taky moc nelisi... je to mozna velka investice, ale pro nekoho, kdo tam travi 20 hodin denne, se urcite vyplati

  superkarma: 0 28.05.2002, 21:14:22
 2. avatar
  [9] Dickie [*]

  Kremzina: na umístění velkého monitoru je jednoduchý trik: mám na stole 19" monitor. Stůl mám půl metru od zdi a většina monitoru přečuhuje za stůl. Před monitorem tím získáš takovýho místa ...

  superkarma: 0 28.05.2002, 17:29:17
 3. avatar
  [8] Dickie [*]

  zn0uz4: když už CRT, chce to Trinitrom obrazovku. Na plocháčky se kouká o dost líp. I když lidem, kteří na to nejsou zvyklí, to připadá, že obraz je prohnutej dovnitř.
  Dělám na ADI G910 (19" s Trinitronem) a max spokojenost.

  superkarma: 0 28.05.2002, 17:27:52
 4. avatar
  [7] Dokinka [*]

  jedzte vela mrkvy,a AVON ponuka super gel na unavené očká s aloe vera.Mne moooc pomaha.Veľmi doporučujem.Ja už sedim za compom 25 rokov a ešte okuliare nemám.

  superkarma: 0 28.05.2002, 15:48:49
 5. avatar
  [6] Dokinka [*]

  zn0uz4: ahoj ako sa máš?

  superkarma: 0 28.05.2002, 15:44:50
 6. avatar
  [4] Kremzina [*]

  zn0uz4 opravdu je LCD monitor lepší. Já nevím, jestli je to nezvyk, ale mě se na něj moc dobře nekouká. Já si myslím, že nejčastější chybou je, že lidi mají velké monitory (17" a více)na klasických stolech. Tzn. moc blízko očí.

  superkarma: 0 28.05.2002, 14:09:43
 7. avatar
  [3] Clerenc [*]

  u ocare jsem byla a rekl mi ze bryle jsou zbytecny a ze mi da kapky, ale kapat si je muzu jenom tyden. Po tydnu me zacali bolet znova, ale kapky mi uz nenapsal, protoze to neni zdravy:-)

  superkarma: 0 28.05.2002, 11:25:50
 8. avatar
  [2] Dokinka [*]

  zn0uz4

  superkarma: 0 28.05.2002, 08:39:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme