Zdraví

Nespavost může být příčinou mnoha zdravotních i jiných potíží.

Spánek a jeho dobrá kvalita patří k důležitým potřebám každého člověka. Již z logiky věci je zřejmé, že nespavost, snížená kvalita spánku opakované probouzení se během noci a předčasné probouzení mají nejen nepříznivý vliv na konkrétní osobu, ale ve svém důsledku na celou společnost. Důvodem je snížená pracovní výkonnost, častější nemocnost a častější výskyt úrazů. To vše vede ke snížení produktivity práce a ke snížení výkonnosti ekonomiky.
Ačkoli se různé poruchy spánku vyskytují u 30 - 40 % populace dospělých a s krátkodobou poruchou spánku se setkalo téměř 95 % populace, není věnována větší a systematičtější pozornost nejen důsledkům zdravotním a ekonomickým, ale ani hledání možností minimalizace příčin těchto potíží. Podle průzkumu provedeného v České republice v roce 2000 společností Exmarket trpí některou z poruch spánku 48,5 % dospělých, přičemž více jsou postiženy ženy (54,2 %) a starší lidé, i když u osob v produktivním věku se poruchy spánku vyskytují u 40,3 - 55 % osob (též v závislosti na věku). U přibližně poloviny postižených ustoupí obtíže spontánně, u 10 - 15 % postižených jsou obtíže opakované nebo trvalé a vyžadují péči zdravotníků.
Nespavost a poruchy spánku bývají příčinou dalších onemocnění nebo nepříznivých příznaků, které mohou vést k návštěvě lékaře nebo dokonce k hospitalizaci. Například průměrný roční počet návštěv lékaře ambulantní péče činil v roce 1990 ve Velké Británii 7,2, v případě závažné nespavosti to bylo ale 12,9 a u pacientů s normálním spánkem 5,2. Pro doplnění - průměrný roční počet návštěv u ambulantního lékaře se již několik let v České republice pohybuje nad 13. Nespavost zvyšuje pravděpodobnost onemocnění trávícího ústrojí 1,9 x, bolesti hlavy 2,9 x, bolesti krku a zad 1,8 x. U postižených nespavostí je 4 x vyšší pravděpodobnost vzniku deprese a úzkosti a výrazně vyšší pravděpodobnost abusu alkoholu. Nespavost vede až ke zdvojnásobení počtu hospitalizací ve srovnání s osobami s normálním spánkem. Nespavost je též prokazatelně příčinou snížení imunity. Nespavost a poruchy spánku jsou zodpovědné například za 35 - 50 % dopravních nehod.
V České republice se problematice poruch spánku věnuje celá řada odborníků v rámci Společnosti pro výzkum poruch spánku s bdění, která se v roce 2001 stala odborným garantem edukačního projektu pro lékaře i pacienty „Spánek a zdraví“. V rámci tohoto projektu vznikly pod patronací společnosti Sanofi Synthelabo internetové stránky www.nespavost.cz, které nabízejí informace z dění kolem spánkové medicíny, články na danou problematiku, najdete zde i poradnu on-line, kde se můžete zeptat přímo odborníků. Nově v letošním roce vzniklo diskusní fórum, kterého se můžete společně s našimi odborníky zúčastnit.
Vlastní zahájení projektu proběhlo již v roce 2001 v den Mezinárodního dne zdravého spánku (21. 3.). V letošním roce proběhne tato akce formou vysílání vzdělávacích pořadů v rozhlasových stanicích po celé ČR.
   
23.05.2002 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Simba [*]

  Já taky klidně usnu po kafi, souvislost s nízkým tlakem mne nenapadla.

  superkarma: 0 17.11.2003, 16:15:37
 2. avatar
  [9] Brett [*]

  Ja mam taky problemy se spanim.
  Nekdy vecer treba usnu hned ale tak kolem jedne nebo druhe se vzbudim a jsem vzhuru v lepsim pripade hodinu v horsim pak treba dve nebo tri. A rano jsem jako po flamu a to jsem byla sporadane doma. Ale pripisuji to veku a stresu.

  superkarma: 0 23.05.2002, 12:26:01
 3. avatar
  [8] Brett [*]

  Ja mam taky problemy se spanim.
  Nekdy vecer treba usnu hned ale tak kolem jedne nebo druhe se vzbudim a jsem vzhuru v lepsim pripade hodinu v horsim pak treba dve nebo tri. A rano jsem jako po flamu a to jsem byla sporadane doma. Ale pripisuji to veku a stresu.

  superkarma: 0 23.05.2002, 12:25:05
 4. avatar
  [7] Hanela [*]

  Tak to já musím večer přečíst kvanta knížek, o kterých jsem se dozvěděla tady na audítku , tak chodím spát docela pozdě...alespoň na mě. Když zhasnu lampičku, v tu ránu spím... Ale ráno je to horší

  superkarma: 0 23.05.2002, 12:04:50
 5. [5] Vláďa [*]

  To bude tím Clerenci, že máš zřejmě nízký tlak. Kafe ti ho srovná, ty se uklidníš a spíš. Na mě funguje stejně. Docela jsem kdesi četla, že když se před spaním užívá po lžičkách, funguje jako uspávadlo.

  superkarma: 0 23.05.2002, 10:37:38
 6. avatar
  [4] Clerenc [*]

  To ja kdyz nemuzu spat, tak si udelam kafe a do deseti minut po vypiti, zaručeně chrnim:-))) MA to na me presne opacny vliv

  superkarma: 0 23.05.2002, 09:22:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme