Zdraví

Co byste měli vědět, než se vypravíte do optiky pro nové brýle.

Nejsou brýle jako brýle Co byste měli vědět, než se vypravíte do optiky pro nové brýle. V naší speciální květnové příloze se věnujeme všemu, co se týká očí. Pojďme se teď zaměřit na brýle. Nikoli však na obroučky (i když už teď můžu slíbit, že na ně brzy taky na těchto stránkách dojde), ale na brýlové čočky. Ti z vás, kteří právě přemýšlejí o nových brýlích, možná uvítají malý exkurz do světa brýlových skel, protože i zde se za poslední léta vyloupla nejedna zajímavá novinka. A až na vás optik vybalí slova jako „antireflex“, „index lomu“ nebo „trifokál“, budete za chytré. :-)

Při nákupu brýlí už to dneska dávno neprobíhá tak, že si v optice vyberete obroučky a nahlásíte dioptrie. Nabídka brýlových čoček je široká a existuje mnoho kritérií, podle kterých vybírat. Kromě ceny rozhoduje například to, kde budete brýle nosit – jiné nároky by měly splňovat třeba brýle pro práci u počítače, jiné pro sport nebo pro řízení auta.
Pravděpodobně první přijde u optika při výběru vaší nové brýlové čočky na přetřes materiál. K dostání je ohromná škála čoček od skleněných (silikátových), přes plastové až třeba po polykarbonátové. Jaký je mezi nimi rozdíl? Skleněné brýlové čočky jsou nejtvrdší, tudíž nejodolnější proti oděru, ovšem významnou nevýhodou je jejich vyšší hmotnost a také rozbitnost. Plastová „skla“ jsou skoro o polovinu lehčí, jsou téměř nerozbitná a po vytvrzení jsou i poměrně odolná proti poškrábání. Tento typ brýlových čoček je vhodný pro lidi s vyšším počtem dioptrií (hmotnost), pro děti (bezpečnost) a také jsou jediným materiálem, který je vhodný pro současný módní hit – vrtané brýle (jen straničky a nosník, žádné obroučky). Polykarbonátové brýlové čočky jsou ztenčené a velmi odolné proti rozbití, jejich cena je však vyšší.
Při výběru vhodné brýlové čočky se vás optik pravděpodobně zeptá také na to, jaký index lomu požadujete. Zejména pokud máte více dioptrií. Takzvaná vysokoindexová skla (totéž platí i pro plast) jsou vysvobozením pro ty, kdo dříve museli na svém nose transportovat přetěžké brýle s tlustotlustými čočkami, jejichž bachraté hrany nepěkně vykukovaly po stranách z obrouček. Samozřejmě každá paráda něco stojí a u vyšších indexů musíte za jednu čočky vysolit i několik tisícovek - ale už moje babička říkávala, že pro krásu se musí trpět… U skla dnes můžete počítat s indexem do 1,9, u plastu do 1,74.
Další položkou na seznamu je antireflexní vrstva. Pro vaše pohodlí i pro vaši bezpečnost (především za volantem) by touto vrstvou měly být opatřeny všechny vaše brýle. Jak antireflex funguje? Díky nanesení této vrstvy na brýlovou čočku přes ni projde do oka větší množství světla než přes čočku obyčejnou. Vrstva zamezuje nepříjemným odleskům například od protijedoucích aut nebo pouličních světel, výrazně pomůže i v kanceláři při práci s počítačem.
Při výběru brýlové čočky se také musíte rozhodnout, zda si pořídit brýle čiré, více či méně zabarvené nebo samozabarvovací. Dnes můžete mít bez potíží samozabarvovací čočky ve skle i v plastu, vždy se na ně však doporučuje antireflexní vrstva (především pro řidiče). Někteří lidé nemají samozabarvovací brýle rádi, ale pokud vás obtěžuje neustále přendávat čiré brýle a sluneční brýle při přechodu ze tmy do světla, pak vás tento typ brýlových čoček může uspokojit. Samozabarvovací skla reagují z velké části na UV paprsky a současní výrobci si zakládají na tom, že barevná proměna probíhá rychleji, než tomu bylo dříve. Přesto někdy může být proces zpomalen venkovními podmínkami, například teplotou (v mrazu tmavnou rychleji než v horkém dni) a čočky nikdy nejsou úplně čiré.
Pokud si pořizujete sluneční dioptrické brýle, určitě vás bude zajímat, že kromě šedavého či hnědavého odstínu dnes můžete mít tyto brýle v neomezené škále moderních barev (v plastu). Do většiny klasických slunečních brýlí, jež jsou k dostání v optikách, jdou bez problémů vsadit také dioptrické čočky, to samé lze v omezené míře provádět třeba s plaveckými nebo potápěčskými brýlemi.
Ve věku nad 40 let přichází u velkého procenta lidí problém s viděním na blízko, ať už dříve nosili brýle na dálku, či ne. Tento problém je nazýván vetchozrakost neboli presbyopie. Kromě tradičních bifokálních (dělených) brýlových čoček jsou dnes pro tyto lidi k dispozici také čočky trifokální nebo progresivní (někdy se jim říká multifokální). Výhodou progresivních čoček je to, že umožňují plynulý přechod vidění z dálky na blízko, zlepšují vidění a také esteticky působí lépe. Dají se v různých cenových relacích pořídit ve všech materiálech, tloušťkách a barvách.
Trendem dnešní doby, která nás stále více nutí trávit dlouhé hodiny u počítače, jsou tzv. pracovní brýle (říká se jim také office nebo business), které jsou určené jen pro práci v místnosti (u počítače, v kuchyni, v dílně…), nikoli na ven. Je to jakási obdoba brýlové čočky progresivní, pouze s tím rozdílem, že je určena pro komfortnější vidění na blízké a střední vzdálenosti.

Připraveno ve spolupráci s Danielem Szarvasem, Optik Spektrum, Vinohradská 65, Praha 2.
   
10.05.2002 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Kupovala jsem si brýle nedávno a probíhalo to tak, že jsem si vybrala obroučky a nahlásila dioptrie Pravda, že bylo z čeho vybírat a měla jsem na výběr i typ skel, ale princip zůstává stejný. A stejně mi nesluší, i když jsem tam seděla a zkoušela skoro hodinu a paní optička se mohla přetrhnout, z čehož usuzuju, že mi nesluší žádné.

  superkarma: 0 30.11.2003, 10:48:55
 2. [18] teruna [*]

  nosím brýle již spoustu let, protože dříve nevyráběli kvalitní čočky a teď už čočky nechci, protože mi sluší brýle. Nedávno jsem si pořídila brýle s plastovými čočkami, jsou lehké a moc fajn. Mám problém sehnat hezké sluneční brýle, do kterých by šla dát dioptrická skla, máme tu pár optík, ale zatím mi nic nenabídli. Dejte vědět o hezkých slunečních brýlích s dioptriemi!

  superkarma: 0 16.05.2002, 16:01:16
 3. avatar
  [8] Dickie [*]

  Slyšela jsem, že samozabarvovací brýle nejsou za volant moc vhodné. Pokud vjedete v létě z prudkého sluníčka do tunelu, mají snad mít reakční dobu kolem jedné vteřiny. Ale za tu dobu už taky můžete být třikrát mrtví!!

  Marry, nechávám si vždycky do jedněch brýlí skla barvit (50% hnědá). To barvení přijde, nepletu-li se, tak 150-350 za jedno oko, podle materiálu a podle optiky. Teda pokud se od loňska nehnuly ceny.

  superkarma: 0 10.05.2002, 11:58:06
 4. avatar
  [1] jankucharo [*]

  Nosím brýle bezmála třicet let, a pamatuji jako dítě brýle s drátkem za ucho (opravdu slušivé), v nich pět dioptrií a především uniformní nabídku v očních optikách od Košic po Aš. Dnes jsem nadšená z široké škály nabídky obrub i skel, vyzkoušela jsem jak samazabarvovací skla, tak plasty, vždy mám minimální dvoje brýle, pro strýčka příhodu A protože pracuji u PC, pak antireflexní vrstvu považuji za standard. Do budoucna však počítám i se seznámením se s multifokály.... jo holt, věk. .

  superkarma: 0 10.05.2002, 06:52:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme