Zdraví

Chrápe váš partner, až se třesou okna?

Málokdo tuší, že kvůli legraci, za níž je často neprávem považováno chrápání, už byla rozvedená mnohá manželství, psychicky zruinovaní mnozí postižení a v zahraničí byli někteří dokonce za svůj handicap zavražděni svými zcela zdeptanými protějšky.
Spaní dosahující několika decibelů provozuje 25% mužů a 15% žen. Důvodem bývá nejčastěji odchylka v horních cestách dýchacích, podpůrným faktorem pak obezita, prášky na spaní a alkohol požitý před ulehnutím. Noc hrůzy potom většinou donutí partnera chrápajícího promlaskat se až k ránu, případně jít dospat do nejvzdálenější místnosti. Nejvíc k vzteku však bývá, když se na vás vyspalá polovička u snídaně oboří, že si vymýšlíte, protože on (ona) přece vůbec nechrápe.
Pomineme-li veškeré psychické či sociální důsledky chrápání, nelze obejít ten nejdůležitější - zdravotní. Chrápání je totiž nebezpečné. Jedna z jeho forem - spánková apnoe dokonce postiženého přímo ohrožuje na životě. Lidé trpící tímto syndromem mívají častěji srdeční ischemii, mrtvici, demenci či komplikace další. Necháte-li svého partnera jen tak nečině chrápat dál, riskujete, že si některý z těchto stavů přivodí.
Odborníci proto radí vyhledat lékařskou pomoc, která dnes může s chrápáním bojovat vskutku nadějně - vždyť už bylo pro tento účel navrženo více než 300 přístrojů a chirurgických postupů! Možná vás přesvědčí i knížka oregonského otorinolaryngologa D. Lipmana "Odnaučte svého manžela chrápat". Ani on chrápání nepodceňuje a předkládá hororové příklady i kuriozní finty. A také cituje z dopisu jedné nešťastné manželky: "...Zoufale se snažím najít nějaký lék na chrápání svého manžela. Po 27 letech manželství jsem přesvědčena, že neexistuje jiná léčba, než ho zabít, což je v naší zemi protizákonné..."
   
09.05.2002 - Zdraví - autor: Judita Bednářová

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ťapina [*]

  U nás prý já - občas. Snad to není tak hrozné.

  superkarma: 0 29.11.2003, 14:18:20
 2. avatar
  [20] Simba [*]

  U nás zatím nikdo nechrápe, maximálně tak při rýmě, a tam to omlouvá zdravotní indispozice.

  superkarma: 0 17.11.2003, 15:10:34
 3. avatar
  [17] elfos [*]

  ....... nooo.... nemůžu si pomoct... :-) - někdy, poslouchat ČÍSI chrápání/pochrupávání aj. zvukomalebné... cosik :-) ... může být krásné... ba i uklidňující a ... uspávající...

  superkarma: 0 09.05.2002, 20:40:23
 4. avatar
  [16] aninas [*]

  U nas zase takhle chrapusi moje maminka. Kdyz tam prijedu na dovcu a spim pres dva pokoje, tak ji je slyset. Tady cmukani ani kopani nepomuze, jedine perina pres hlavu. A kdyz rano vstanu nevyspala a rikam to mame, ze jsem jako nejaka prevalcovana, tak ona hned na to: Holka ja jsem take nevyspala, ja celou noc oka nezamhourila. No nedaly by ste ji korunu?

  superkarma: 0 09.05.2002, 20:30:31
 5. avatar
  [15] buny [*]

  A kolik té levandule?Půl litru bude stačit??? já jen aby to zabralo!!!

  superkarma: 0 09.05.2002, 20:09:43
 6. avatar
  [10] Dickie [*]

  Van, tomu nevěř, to určitě kecá. Motýli přece nechrápou ...

  superkarma: 0 09.05.2002, 12:16:33
 7. avatar
  [7] Dickie [*]

  Tak chrápače já doma naštěstí nemám. Přesněji řečeno jediné světlo mých dnů chrápe jen když je trochu připitej nebo hodně utahanej, takže většinou se vedle něj dá spát.
  Ale víte, co je strašlivý? On ze spaní úplně neskutečně skřípe zubama.
  A taky spí s pootevřenýma očima, ale na to se dá zvyknout.

  superkarma: 0 09.05.2002, 10:35:36
 8. avatar
  [4] medved [*]

  tuhle jsme si s partou po volejbale povidali co by si zensky nejvic praly jako darek...a jedna zacala...ja bych nejvic chtela svoji loznici ...znam jejiho muze, je to strasne fajn chlap...rikala jsem si, co prisernyho ji provedl...a ona...on priserne chrape...ja se uz 15 let nevyspala...to by byla parada mit svuj pokoj...a svete div se, za chvili takovych postizenych byla cela fura...takze nejpeknejsi darek pro zenu je vlastni loznice...to zabira na 100% ...este ze ten muj spi jako miminko...zatim

  superkarma: 0 09.05.2002, 09:53:59
 9. [1] Ajka [*]

  Jako u nás doma.A to není ani obézní,ani nebere prášky a je téměř abstinent.Jo,a dokáže chrápat i v lehu na břiše.Nemůžu nechávat poblíž postele ostré předměty,jinak bych ho vážně někdy picla.A tak ho občas lehce čutnu,pomáhá to lépe než mlaskání a trochu si vybiju vztek.V aromaporadně mi paní poradila kápnout mu na polštář levandulový olej - někdy to opravdu pomůže.Dokonce na to existuje i olej speciální.Zdravím všechny spolutrpitelky.

  superkarma: 0 09.05.2002, 07:48:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme