Zdraví

Na co kupovaná trička, když můžete mít originál?

Pokud vaše dítě maluje rádo a dobře, zkuste ho nechat vyzdobit si šatník…
Stačí k tomu pořídit několik základních barev na textil v kelímku, které se prodávají v papírnictvích nebo v prodejnách pro hobby, bílé tričko nebo jiný kus oděvu, popřípadě bílý povlak na polštářek a štětec.
Tričko nebo povláček je nutné před prací vyložit novinami, aby malba neprosákla na zadní díl, pak se s barvami pracuje stejně jako s temperami na papír. Můžete je i vzájemně míchat a tak vytvořit nové odstíny. Doporučuji si předem připravit menší kelímky s dobrým uzávěrem (například od kinofilmů) do kterých pomocí špachtle odeberte barvy a smíchejte je. Můžete tak ze základních barev připravit další odstíny. Díky víčku pak vydrží i do dalšího malování.
Pokud nedopatřením natře dítě i něco jiného než své dílko, ihned barvu odstraňte, po zaschnutí to jde již ztěžka. Naopak kresbu zaschnout nechte a poté ještě zafixujte horkou žehličkou z rubu, na žehlící prkno si raději položte starší utěrku, někdy se stane, že místa, kde je větší vrstva barvy se maličko obtisknou… poté již můžete prát do 60°C (pokud není na konkrétní textilní barvě uvedeno jinak).
Textilní barvy můžete použít i k označení oděvů vašich dětí do školky, nemusíte psát jméno, které stejně předškoláček neumí přečíst, dobré je označit oblečení na rubu stejnou značkou, jakou má ve školce.
Nejjednodušší je vytvořit si jednoduchou šablonku, vyříznout ji z pevných plastových kancelářských desek a pomocí tupovacího štětce (silnější kulatý štětec se seřízlými štětinami, který krouživými pohyby namáčíme v textilní barvě rozetřené na podložce - například plastovém talíři) nanášet na textil. Pokud budete pracovat dvěma barvami, je třeba na každou si vyrobit zvláštní šablonu. Vypadá to sice složitě, ale samotná práce pak je velmi snadná a výsledek díky šabloně dokonalý. Samozřejmě po zaschnutí opět zrubu zažehlete.
   
30.04.2002 - Zdraví - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Ťapina [*]

  A co takové ty foukací fixy na textil? Děti se s tím vyblbnou a vypadá to hezky.

  superkarma: 0 23.11.2003, 10:54:02
 2. avatar
  [13] Simba [*]

  Týno, opět jsem vytiskla, to už bude skoro na knížku ...neuvažuješ o tom?

  superkarma: 0 17.11.2003, 15:35:24
 3. avatar
  [12] Dickie [*]

  A co takový voskovky, co se zažehlí a pak se nevyperou? Mívala je kdysi spolužačka na základce. Existuje to ještě?

  superkarma: 0 07.05.2002, 11:50:13
 4. avatar
  [11] Týna [*]

  Terezko, ubrouskovou metodu taky učím, ale na trička bych ji nedoporučovala, protože ubrousek je stále jen papír a i přes ten lak to vydrží tak max. deset ručních praní a to na tričko není to pravé ořechové.... spíš prostírání nebo potah na polštářek. Taky se to líp dělá na plátno než na úplet... ale o tom vám napíši někdy v dalším článku...

  superkarma: 0 02.05.2002, 05:41:04
 5. avatar
  [7] zena [*]

  Ferdi,mám to štěstí,že mám Týnu skoro za rohem,takže mám u ní takový malý soukromý kurzíky Týno děkuju

  superkarma: 0 30.04.2002, 14:59:46
 6. avatar
  [4] Kremzina [*]

  Pro menší děti doporučuji fixy na textil. Malá si tak pomalovala tričko asi ve třech letech a měla ho strašně ráda. Do školky dělám značku z počátečních písmen a díky tomu velice brzy poznala M jako Monika. Tuto značku jsem jí dělala vždy dopředu i do pravé boty, aby měla jednodušší oblékání a obouvání. Do školky navíc doporučuji boty na sucháč, děti jsou rády samostatné a nemusí čekat, až jim někdo zaváže tkaničky.

  superkarma: 0 30.04.2002, 08:30:18
 7. avatar
  [3] sarobrouk [*]

  Dobrý tip na léto, když nebude pěkně.

  superkarma: 0 30.04.2002, 08:23:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme