Zdraví

Víte, že kouří méně majetní, méně vzdělaní a méně přitažliví lidé?

Ať už si namlouváme cokoli, naším největším nepřítelem není život a jeho nástrahy, ale jen a jen my sami. Jednou z nejobtížnějších zkoušek je skončení kouření, když už jsme jednou byli tak hloupí, abychom s tímto vpravdě nechutným, smrdutým a zdravotně závadným zlozvykem začali.
Je jisté, že člověk sám sebe rád obelhává, a tak si každý kuřák říká, že jako mohl přestat s kouřením, ALE: „Kdybych přestala, děsně ztloustnu.“ nebo „Mám po cigaretách mnohem lepší zažívání, vlastně mi to svědčí.“ nebo „Můj děda se dožil devadesátky a pálil šedesátku denně, tak to asi tak závadné nebude.“ nebo „Proč přestávat – stačí se projít po Pavláku nebo jiné rušné křižovatce a mám v sobě dehtu víc než z krabičky cigaret…“ atakdále.
Občas nás z našeho kuřáckého klidu přece jen vytrhne něco, co nás nastartuje k tomu, abychom se se zlozvykem porvali. Těmito motivy bývá nejčastěji smrt blízkého člověka-kuřáka na následky kouření. Ženy často přestanou kouřit v těhotenství a ty chytřejší nezačnou znovu po odkojení dítěte. Dalším faktorem, který ovlivňuje zejména ženy, je zápach, který prostupuje vše okolo kuřáků, jejich vlasy, pleť, oblečení. Rovněž ženám není jedno, že cigarety ničí jejich krásu, přidávají vrásky a pleť po nich mívá šedavý nádech. Motivem může být v neposlední řadě i to, že se kuřáci sami před sebou stydí za to, že je cigarety ovládají, a tudíž pocítí touhu dokázat si vlastní nezávislost. V roce 1990 uzavřel americký lékař doktor Sullivan dlouholetý výzkum, během kterého kontaktoval tisíce lidí, kuřáků i nekuřáků všech věkových i společenských skupin a výsledky jsou pro kuřáky zdrcující: obecně kouří lidé méně šťastní, méně bohatí, méně vzdělaní, méně hezcí a eroticky přitažliví, méně úspěšní, méně výkonní… Jistě namítnete, že třeba Chantal Poullain kouří jak fabrika a je bohatá, krásná, úspěšná atd., máte pravdu, ale nemluvíme o konkrétních případech, jedná se o obecně platnou skutečnost.
Přestat kouřit je nesmírně těžké, ať už je vaše motivace jakákoli. O tom, že je možné to dokázat, svědčí následující příběh:
Moje kamarádka Tereza kouřila dlouho a hodně. Ani se jí moc nechtělo se závislostí bojovat, kouření jí totiž chutnalo a i ji bavilo, dá-li se to tak říct. Její muž-nekuřák a její dvě děti na ni však vyvinuli takový tlak a kouření jí tak znepříjemňovali, že se nakonec odhodlala přestat. Protože má prachmizernou vůli, sehnala si odbornou pomoc – uznávaného odborníka pana doktora Kozáka (který letos bohužel zemřel) a velmi drahé prášky, které neobsahují nikotin (aby jí vydržely potřebnou dobu – zhruba 5-7 týdnů, stály přes 3000 korun). Tereza si nechala prášky zaplatit jako vánoční dárek, přestože vůbec nevěřila v jejich účinnost. Tvrdí však, že jejich účinek byl ohromující, že nemusela svou vůli téměř vůbec zapojit, že to šlo samo, prostě neměla na cigarety vůbec chuť. Od Vánoc nekouří, trošku přibrala, ale věří si, že když zvítězila nad cigaretami, kila nahoře zvládne levou zadní.
Z příběhu lze vyvodit tip na závěr: pokud jste sami kuřáci, pokuste se naslouchat okolí – nevadí náhodou vašim dětem, že jejich maminka ráno chrchlá a smrdí jak popelník? A pokud nekouříte, snažte se kuřákům jejich zlozvyk otrávit, pruďte je a pruďte – vždyť to děláte pro jejich dobro.
   
26.04.2002 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [98] Ťapina [*]

  Takové studie jsou pěkně na nic, když znám osobně lidi majetné, přitažlivé a úspěšné, kteří kouří. Jasně že hospodští povaleči nehezkého vzhledu kouří víc, ale to není věc samotného kouření.

  superkarma: 0 23.11.2003, 09:32:10
 2. avatar
  [97] Ťapina [*]

  Simba: Já pasivně kouřím docela ráda

  superkarma: 0 23.11.2003, 09:31:18
 3. avatar
  [96] Simba [*]

  Kouření je všeobecně tolerovaný zlozvyk.Doufám jenom že už né moc dlouho a dočkáme se podobné ochrany před pasívním kouřením jaká je běžna ve státech západní evropy.

  superkarma: 0 17.11.2003, 14:02:00
 4. avatar
  [85] Týna [*]

  Jsme oba s manželem zapřísáhlí nekuřáci, možná je to tím, že oba pocházíme z rodin, kde se dost kouřilo... teď se jen děsím, aby naše děti nelákalo, to co doma nezažili nevím, snad bych jim tu ruku urazila ale zajímavé je, že ve svém okolí mám téměr 99% nekuřáků, nevím čím to je - že by přirozený výběr přátel ????

  superkarma: 0 29.04.2002, 05:46:58
 5. avatar
  [79] Léthé [*]

  Nikotin je jedovatý kapalný alkaloid,obsažený v tabáku podle francouze J.Nicotina.
  "Jen kuřte lidičky"...říká můj známej,primář plicního oddělení krajské nemocnice..."alespoň máme jistotu,že nikdy nepřijdeme o práci." A já, když se tak koukám kolem sebe,tak mám jistotu že plícařům nezaměstnanost nehrozí
  Jenže...zase to odnáším já...kvůli kuřákům na mě nemá dotyčný moc času

  superkarma: 0 27.04.2002, 01:32:05
 6. avatar
  [77] Léthé [*]

  Neznám nic nechutnějšího,než se líbat s kuřákem
  A pak mě hodně štve,že mám spoustu známých lidiček,které mám ráda,ale s kterými se můžeme sejít pouze,když bydlíme v létě na zahrádce.Pozvat si je domů??? V krajním případě ano,ale tři dny pak náš byt smrdí jako hospoda nejhorší cenové skupiny. Tak pouze tohle mi na kuřácích vadí.Jinak jsou mi šumák,je to pouze jejich volba, dovedu je tolerovat a nikdy je neomezuji,což mi někdy i škodí a potom na to doplácím,svými zdravotními problémy. Většina kuřáků je bezohledných a jen malé procento bere ohledy na "normální" nekuřáky,aniž by se cítil být sám omezován.

  superkarma: 0 26.04.2002, 22:17:49
 7. avatar
  [75] klara.kr [*]

  Kaca: Mame tak velky byt, ze je tu dost mista kde se da kourit a vetrat. Jak jsem ale psala: doma kourim minimalne, ale ty vecirky.....

  superkarma: 0 26.04.2002, 20:15:19
 8. avatar
  [73] aninas [*]

  medvede, proc se mi omlouvas, ja jsem preci nekurak

  superkarma: 0 26.04.2002, 18:01:07
 9. avatar
  [66] Mánička [*]

  znouzi bohužel v tom zákoně myslím není, že v čase oběda se nekouří, ale v "čase podávání hlavních jídel"... a to si může každej hostinskej vymyslet, co se mu zlíbí,kdyby na něj přišla nějaká kontrola... bohužel.

  superkarma: 0 26.04.2002, 16:07:50
 10. avatar
  [58] Mánička [*]

  K níže uvedeným "příjemným" chvilkám přidávám ještě čekání na tramvaj po ránu, kdy místo čerstvého vzduchu dýcháte dehet spolučekatelů... a to se od nového roku na zastávkách kouřit NESMÍ.. jenomže to zkuste, něco říct... "dyť sme přece venku, nééé???"... to bych zfleku

  superkarma: 0 26.04.2002, 15:21:24
 11. avatar
  [57] Mánička [*]

  neznalku pokud Tě nějakej ouchyl bude v parku obtěžovat, tak si taky řekneš je to chudák, nemůže za to? když někdo ohrožuje Tvoje zdraví a Tvůj život, tak máš právo se prostě bránit, ne? pasivní kouření je skoro stejně škodlivý, jak to aktivní... tak si ty svoje kolegy lituj, já bych s nima v kanclu neseděla ani za zlaté

  superkarma: 0 26.04.2002, 15:17:17
 12. avatar
  [56] Mánička [*]

  Coby dítě dvou továrních komínů kouření nesnáším a hlásím se do klanu! Kuřáka doma bych mít nemohla, zabila bych buď já jeho nebo on mě... Rozhodně by už konečně měli zakázat kouření na veřejnosti a hlavně v restauracích!!! Jenomže když se podíváte na tu naší "elitku" - v jedný ruce žváro v druhý bechera... to se asi jen tak nedočkáme.

  superkarma: 0 26.04.2002, 15:14:44
 13. avatar
  [47] medved [*]

  je, holky...to jsem rada, ze nejsem jedina, kdo by doma kuraka nesnesl ani kdyby byl "pozlacenej" jak tady nekdo poznamenal uz driv ...to jsem rada, ze nejsem jedinej uchyl na svete

  superkarma: 0 26.04.2002, 13:39:31
 14. avatar
  [45] muflonka [*]

  Káčo, musím s tebou souhlasit, že žádné zaměstnání ani peníze nestojí za ničení zdraví, ale to bych asi trčela na pracáku. U nás na Ostravsku zase tolik dobrých volných míst není, ale o výpovědi už delší dobu přemýšlím - hlavně kvůli těm kuřákům.

  superkarma: 0 26.04.2002, 13:12:52
 15. avatar
  [36] klara.kr [*]

  Jezis Medvede, jeste ze jsem nekourila, jak jsme byly spolu na obidku!!!!!!!!!!!!
  Ja jsem kurak a kourim, i kdyz vim, ze bych nemela, doma ani nemusim, ale v hospode......... to je smrst
  Zas mi ale nedela problem, kdyz nechci kourit nekourit. Ted jsem dva roky nekourila diky tehotestvi a kojeni, jenze... uz jsem zase podlehla.

  superkarma: 0 26.04.2002, 12:35:52
 16. avatar
  [23] medved [*]

  jo a nevim, jestli ti co kouri jsou méně šťastní, méně bohatí, méně vzdělaní, méně hezcí a eroticky přitažliví, méně úspěšní, méně výkonní… ale jednoznacne jsou mene inteligentni, protoze kdo si da dve a dve dohromady, tak proste kourit nemuze ...promin aninas, merylko, ajo

  superkarma: 0 26.04.2002, 10:01:19
 17. avatar
  [22] medved [*]

  jsem militantni nekurak...nemyslim, si, ze kdo kouri, tak je to jeho vec ...kdo chlasta, tak je to jeho vec...prochlastava si svoje vlastni jatra, ale kdo prede mnou kouri, tak kouri i MOJE plice ...myslim,ze cigarety by meli stat 3x tolik co ted, protoze kuraci jsou porad nemocni a z neceho se to platit musi...a uz aby u nas zavedli zakony, ze kourit na verejnosi se proste nesmi...pokud nekdo chce kourit , at to klidne dela, ale doma za zavrenyma dverma...tam at se kourem klidne udusi ...prominte, ze to pisu takhle tvrde, ale koureni me opravdu stve...a nejvic me stve, ze mi pripada, ze po urcitem utlumu na zacatku 90. let se zacina kourit zase o sto pero...a hodne mladych lidi

  superkarma: 0 26.04.2002, 09:58:32
 18. avatar
  [21] muflonka [*]

  Jsem zapřísáhlý nekuřák a je mi to na houby , v práci sedím v jednom kanclu se dvěma a z toho 1 je můj šéf, takže je nelze vyhnat na chodbu. Doma (v paneláku) jsou sousedi pod náma silní kuřáci, chodí v létě na balkón a v zimě na záchod, takže nás udí ze všech stran. To si umíte představit ten vzdoušek když chci v bytě vyvětrat nebo když mám na balkóně prádlo. Osobně bych zdražila cigarety aspoň o 300% ale ještě raději bych všechny hnusné a bezohledné na místě činu .

  superkarma: 0 26.04.2002, 09:57:18
 19. avatar
  [20] muflonka [*]

  Jsem zapřísáhlý nekuřák a je mi to na houby , v práci sedím v jednom kanclu se dvěma a z toho 1 je můj šéf, takže je nelze vyhnat na chodbu. Doma (v paneláku) jsou sousedi pod náma silní kuřáci, chodí v létě na balkón a v zimě na záchod, takže nás udí ze všech stran. To si umíte představit ten vzdoušek když chci v bytě vyvětrat nebo když mám na balkóně prádlo. Osobně bych zdražila cigarety aspoň o 300% ale ještě raději bych všechny hnusné a bezohledné na místě činu .

  superkarma: 0 26.04.2002, 09:50:11
 20. avatar
  [19] sarobrouk [*]

  Reny: U nás v Holešově (mezi Zlínem a Kroměříží)se v době oběda v restauracích nekouří - téměř ve všech. nebo je tam zvláštní kuřácký a nekuřácký oddíl. To víš, velké město, anonymita. Tady je to s tou bezohledností moc viditelné.

  superkarma: 0 26.04.2002, 09:36:42
 21. avatar
  [18] sarobrouk [*]

  Doutníky jsou stejně škodlivé jako cigarety. Po cigaretách není člověk víc nebo míň nemocný, ale bojuje s chorobami úplně stejně. Žádné bolení v krku ani rýma, ba naopak (prptože se bacily vypálí ). Je fakt, že vůně cigaret z oblečení a vlasů se dostává jen pravidelnou údržbou, pravidelnější než u nekuřáků. Je fak, že díky početí a mimi by se kouřit mělo přestat. U nás doma (teda u rodičů) jsou všichni příležitostní kuřáci. Ale všichni chodí kouřit ven na terasu - v létě v zimě - i návštěva, ta v zimě do sklepa. Takže to nikomu zas až tak život neotravuje, ani nekuřákům ani dětem. Asi mi chybí motivace

  superkarma: 0 26.04.2002, 09:34:36
 22. avatar
  [14] Dokinka [*]

  fajčenie a alkohol sú na radšej sa milujme cmulkajme a budeme zdravší ,krajši ,milši. aj ten bude voňavejší

  superkarma: 0 26.04.2002, 08:52:24
 23. avatar
  [11] Lotka [*]

  Já se přidám taky ke článku - totiž kuřáci se necítí.... Ale my nekuřáci je cítíme...
  A hlavně je pěkně , když kuřáci kouří dětem (hlavně těm malým) pod nos.

  superkarma: 0 26.04.2002, 08:21:23
 24. avatar
  [6] Clerenc [*]

  hmm divna studie.Majetna zatim moc nejsem, ale je to tim, ze ten amjetek teprve davame dohromady:-))Co by chteli ve dvaadvaceti:-))Blba taky nejsem, skolou jsem vzdycky prosla v pohode, akorat se nak nemuzu dostat na vejsku a oskliva taky nejsem, soudim podle zajmu a jinych lichotivych poznamek na moji adresu . Takze tomu nerozumim jak je teda mozny ze kourim . Ze bych byla ta vyjimka potvrzujici pravidlo?

  superkarma: 0 26.04.2002, 08:06:27
 25. avatar
  [3] aninas [*]

  Jo, jinak k te studii bych chtela dodat, ze majetna jsem nebyla, vzdelani mam stredoskolske s maturitou a Herzigova jsem sice nebyla, ale ani oskliva ne, alespon zadny z muzu se v tom s myslu nikdy nevyjadril

  superkarma: 0 26.04.2002, 07:04:53
 26. avatar
  [1] aninas [*]

  Nejdrive jsem byla kurak-nekurak . Nekdy jsem si dala 2 za den jindy nic, jindy 5 a kdyz se neco slavilo, tak i vic a to byl clovek vyhulenej na tyden. Rikala jsem si, preci to nekourim moc, to muzu kdykoli prestat. Houbelec Pekne hezky plizive, ani nevim jak, skoncila jsem malem na krabicce denne. A jako samozivitelka a pri zdrazovani, to nebylo vubec snadne. Deti mne take hubovali, ze porad je to vsude zahuleny, tak jsem to doma omezila na absolutni minimum. Vule ale byla mizerna, byla jsem "zavislak", jak mi rikali kluci Pak, mohlo to byt tak v r.1991 v prosinci, chytly mne zuby tak osklive, ze jsem musela cele svatky chodit denne na vymenu drenu a misto kapra jsem cucala jogurt. A to uznate, ze jaksi na cigaretu nebylo ani pomysleni a muselo to byt vazne, protoze jsem nemela na ni ani chut. A kdyz jsem to takhle "nucene" vydrzela nejakou dobu, tak jsem si rikala, ze to zkusim vydrzet dal. Vydrzela jsem to rok. I kafe a alkohol jsem si mohla dat a vydrzela jsem bez cigarety Je fakt, ze jsem pak nejakou dobu mela potize jit na WC-velkou Pribrala jsem jenom neco malo, ale spise to bylo spatnou zivotosptavou, nez ze jsem prestala kourit. Nemela jsem vubec potrebu necim se cpat misto cigarety. Pak, jak jsem navstevovala jeden minibarek, tak jsem si sem tam dala pava, nebo kdyz chtel nekdo kourit, tak se vetsinou obraceli na mne - Andulko, zapal mi - a pomalounku jsem do toho, po roce, spadla znovu. Pak jsem mela jeste jeden "zachvat" nekoureni - neco pres pul roku A i kdyz jsem zacala opet - zase postupne , tak uz to nebylo v takove mire a krabicka mi vydrzela na docela dlouho. Pak mne synek seznamil s Jirikem - nejdrive psani, pak i telefony a pak mela prijit moje osobni navsteva. O Kanade se mluvilo, ze tam jsou "uvedomeli" v tom smyslu, ze tam se nekouri atd. atd. Jirka byl take odnaucenej kurak a kdyz jsme o tom mluvili, tak proto memu koureni nic nemel, ze si o tom popovidame, az prijedu. No a to takhle jsme jednou spolu o pulnoci domluvili a jsem sla spat a rano, jako obvykle kaficko a sahla jsem po cigarete. Zadna chut - NIC! Tak jsem si rekla, to je devce pro tebe treti nabidka, zkus to nekourit. Od te doby jsem si nezapalila a vlastne, kdyz jsem za mesic priletela za Jirikem, uz jsem priletela jako nekurak. To jsem mu ovsem do meho priletu nerekla, to bylo prekvapeni.
  No ale reknu vam, tolik lidi-zen kourit na ulici, jako v Kanade, jsem nevidela nikde.
  Jinak dodnes nemuzu pochopit, jak je mozne, ze jsem dokazala - s moji slabou vuli - prestat kourit ze dne na den. Vlastne jsem sla spat jako kuracka a rano ze mne byla, jako mavnutim proutku, nekuracka

  superkarma: 0 26.04.2002, 04:25:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme