Zdraví

Červená Karkulka by dneska byla in!

Už dlouho nebyla červená barva tak módní, jako je letos. Jestli jste si ještě nepořídila něco rumělkového, purpurového nebo bordó, tak chutě do toho! Červená se totiž nosí dočista na všem a – vyberete.li si správný odstín – sluší každému. Nejvíc ji teď módní tvůrci doplňují o béžovou nebo khaki, ale vedle nešlápnete ani v bílo-červené, modro-červené nebo tradiční černo-červené kombinaci. Červené se nosí nejen kalhoty, blůzičky, trika, sukně a šaty, ale také boty, kabelky, náušnice nebo náramky. Záleží jen na odvaze nositelky a na její chuti upoutat na sebe pozornost.
V našich myslích snad už tahle barva ztratila ten pejorativní cejch, který jí přidělil dřívější režim, který do nás na rudých nástěnkách a transparentech hustil fráze o věčných časech a socialistické prosperitě. Momentálně je červená nejen internacionálně a politicky neangažovaně moderní barvou, ale tradičně je v našem podvědomí také spojována s energií, erotikou a někdy i s agresivitou.
Alespoň to říkají psychologové. Červená je podle nich barvou aktivity, energie, průbojnosti. Máme prý tendenci se jí obklopovat v případě, že máme „vybité baterky“, cítíme se slabí a unavení nebo potřebujeme zvýšit svůj výkon. Například teď na jaře je právě nejvhodnější čas pořídit si na sebe aspoň něco malého červeného a trochu se dobít. Nic se ale nemá přehánět a ani červená barva nemusí mít vždycky jen pozitivní dopad. Jsou lidé, kteří při spatření jejích ostřejších odstínů opravdu začnou vidět rudě, především pokud jsou sami nevyrovnaní nebo v sobě potlačují agresivitu. Přece jen je to barva krve a ne nadarmo jí toreadoři dráždí býky v aréně.
Nedávno přišla kolegyně do práce se rty namalovanými rudou rtěnkou, což vzbudilo okamžité reakce mužského osazenstva kanceláře. A dokonce i my, ženy, jsme se jí ptaly, jestli jde na rande. Nešla. Ale poslala nás k psychologovi (ne, že bychom potřebovali vyšetřit, ale ať nám poví, kde se v nás ta asociace vzala). Zavolala jsem naší spolupracovnici Líbě Máchové, která dodala vysvětlení. Červené plné rty jsou podle psychologů jasným sexuálním symbolem a opět to celé souvisí s krevním oběhem. :-) Při vzrušení se totiž rty prokrvují a mírně zvětší objem, což je jedním z viditelných erotických signálů pro opačné pohlaví. Nakonec (a snad to má kolegyně nevezme osobně) – i prostitutky zvyšují svůj tržní potenciál tím, že své rty malují výraznou rudou rtěnkou. J
Úplně jinou roli má červená barva ve sportu. Určitě jste si všimli, že mnohé sportovní oblečení, od triček po péřovky, se vyrábí v některém z odstínů červené. Za prvé jsme tady zase zpátky u té energie a aktivity, za druhé je to proto, že červená je nápadná a zdálky viditelná. Proto ji také oblékají nejen horolezci a lyžaři, ale třeba také záchranáři nebo hasiči.
   
22.04.2002 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Hm, tak vyprodali

  superkarma: 0 07.12.2003, 10:02:28
 2. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Nebojím, mám vyhlídnuté červené tričko, doufám, že mi ho nevyprodají.

  superkarma: 0 01.12.2003, 18:33:09
 3. avatar
  [10] Simba [*]

  Já nemám vůbec potřebu se obklopovat červenou, asi mám stále nabité baterky.

  superkarma: 0 17.11.2003, 13:34:19
 4. avatar
  [9] Dokinka [*]

  v poslednej dobe ruźoviem neviem prečo ,źe by rôčky?nevaaaa

  superkarma: 0 23.04.2002, 17:54:51
 5. avatar
  [6] *daisy* [*]

  No, ja mela cervenou vzdycky rada, jenom me ted mrzi, ze ted nejak spadam do toho "cerveneho silenstvi" vsech kolem...

  superkarma: 0 22.04.2002, 14:06:52
 6. avatar
  [5] Silveig [*]

  Tak červenou nemusím....holt nebudu in

  superkarma: 0 22.04.2002, 14:06:49
 7. avatar
  [2] Laila [*]

  Taky mám červenou moc ráda , ale že bych od rána do večera nosila jen rubíny ...

  superkarma: 0 22.04.2002, 09:38:21
 8. avatar
  [1] Lotka [*]

  červenou můžu

  superkarma: 0 22.04.2002, 08:30:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme