Zdraví

Kde se vzala alergie? Jak se s ní co nejlépe popasovat?

V souvislosti s alergiemi se hovoří o civilizačních vlivech, ale alergie není nové onemocnění. První zaznamenaná zpráva o alergickém onemocnění pochází z Egypta. Na kresbě z vykopávek z hrobky sjednotitele Horního a Dolního Egypta a zakladatele I. dynastie Menese je nad jeho tělem zobrazeno znamení smrti a vedle letící vosa. Záznamy o potížích po štípnutí hmyzem byly nalezeny i u jeho potomků.
Co to vlastně je alergie? Nepřiměřená reakce imunitního systému na vnější podněty, které jsou běžnou součástí našeho okolí (pyly, plísně, zvířata, potraviny, hmyz apod.). Látky, které alergickou reakci vyvolají, nazýváme alergeny. Alergeny jsou většinou látky bílkovinné povahy. Imunitní systém je strážcem organismu, má za úkol přiměřeně reagovat na všechny podněty - zevní (baktérie, toxické látky, viry apod.), ale i vnitřní (nádorové buňky, poškozené nebo přestárlé buňky apod.) a chránit před nimi jedince. Tyto vnější i vnitřní podněty, na které imunitní systém reaguje, nazýváme antigeny. Pokud imunitní systém nepřiměřeně reaguje na látky bílkovinné povahy (alergeny), mluvíme o alergii.
Dnes už je prokázáno, že alergie je dědičné onemocnění a její pravděpodobnost stoupá v rodinách, kde je více členů již alergickým onemocněním postiženo. U dítěte, jehož oba rodiče jsou alergici, stoupá pravděpodobnost, že onemocní alergií, nad 50 %. U dítěte, které má jednoho z rodičů alergika, je pravděpodobnost onemocnění alergií asi 30 %. Pokud už v rodině máte alergika, pravděpodobně moc dobře víte, co mu dělá dobře a co špatně. Přesto si zopakujme několik základních opatření, která by měla být provedena v místě, kde se alergik pohybuje, kde žije, pracuje, baví se a spí.
1. odstraňte koberce, závěsy, záclony, kožešiny a jiné "zdroje" prachu
2. často vytírejte podlahy na vlhko, používejte kvalitní vysavače
3. často perte lůžkoviny
4. samozřejmostí je polštář a peřina pro alergiky, které je možné prát na 60 stupňů
5. nekuřte a používejte čističky vzduchu
6. nechovejte domácí zvířata
7. občasným zmražením plyšových hraček lze dosáhnout zahubení přítomných roztočů

Léčba alergií je dlouhodobá, ne-li doživotní, a vyžaduje dobrou spolupráci rodiny, pacienta a lékaře. Kromě pravidelných lékařských vyšetření a testů, desenzibilizace a léčby obtíží je třeba přizpůsobit této situaci životní styl, práci a koníčky. I když se to může jevit na první pohled nepříjemné až drastické, dojde-li ke zmírnění nebo vymizení potíží, alergikovi se žije o mnoho lépe.

Více informací o alergiích, jejich podstatě a jejich léčbě (včetně pylového kalendáře) najdete na internetových stránkách www.alergici.cz.
   
18.04.2002 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Alergie vznikají taky ve velké míře z toho, jak držíme děti v čistotě a nedovolíme jim nic špinavého strkat do pusy. Oni dobře vědí, proč to chtějí dělat - tak se imunitní systém učí, na co má reagovat, a na co ne.

  superkarma: 0 07.12.2003, 10:04:57
 2. avatar
  [12] Fifinka [*]

  Léthé, přesně tak, souhlasím s Tebou na 100%

  superkarma: 0 19.04.2002, 08:59:38
 3. avatar
  [11] Léthé [*]

  Když jde o zdraví dítěte,matka by byla ochotna otočit třeba i z naší planetou,kdyby to bylo jen trošku možné. Ten kdo sám neprodělal těžší formy alergické reakce a nebyl v ohrožení života několikrát odvezen záchrankou do nemocnice,jen těžko pochopí někoho,kdo se dokáže zbavit domácího mazlíčka bez mrknutí oka. V článku není přece psáno,vyhoďte zvířata oknem.Ale v případě již dědičné alergické dispozice je nezodpovědné vůči dítěti si pořizovat domů zvířátko.

  superkarma: 0 19.04.2002, 02:34:37
 4. avatar
  [10] Fifinka [*]

  Tak Vám celý den sleduji tento článek a názory na něj...Dovolte mi pár malých reakcí:

  Smailinka:představ si 2 měsíční dítě, které trpí alergií (přesněji by se měl VŽDY užívat název ATOPIE), co s ním??? Co tam asi tak dělat? Kojící maminka může všechny potraviny Tebou doporučované vynechat (aby se to nedostávalo přes MM do miminka), může odstranit koberce, závěsy, změní vše, co Ty doporučuješ atd... taky to tak udělala a výsledek??? Chichi, nejen že dítě nemá alergii na potraviny, na roztoče atd.., nejen že nebere žádné léky, ale alergii má stále , akorát se neví na co. Takže maminka drží několik měsíců drasticku dietu, drží se všeho předepsaného a výsledek? Nula! Zkus se třeba podívat na http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=46973
  to jsou stránky o pročisťování střev v důsledku onemocněním Atopií, o zkušenostech s jedním lékařem, který doporučuje pročištění střev.....

  Irena: procenta uvedená v článku jsou ještě bohužel dost podhodnocená. Nebudu Tě raději zahrnovat přesnými čísly, ale pokud plánuješ někdy v brzké době tak tam bych byla hodně, hodně opatrná. Pokud má tvůj manžel opravdu testama prokázánu alergii na kočičí srst, tak tam bych se já osobně v případě těhotenství velice obávala vlivu koček na ještě nenarozené Samozřejmě je pravdou, že mnoho atopiků žije i s domácím zvířetem v bytě a jsou v pohodě...hodně záleží na tom, co konkrétně komu vadí..ale to v tom případě, že miminko je ještě v bříšku a tudíž mu nemůžeš nechat udělat alergologické testy je dost nesnadné poznat, že?
  Aero: chápu dobře, že Tvoje sestra měla alergii na kočky prokázanou a přesto jste je stále měli doma? To mi připomíná situaci v naší rodině...existuje zde velice, ale velice silná alergie na heřmánek (prokázaná několika testy, ten dotyčný ji má už od malička, začínal se po něm dusit..atd). Přesto, že to všichni vědí, tak se stále vaří heřmánkový čaj, dotyčnému je hned hůř, jen vejde do kuchyně..no nechápu to... přece máme tisíce jiných čajů, že????????
  klara: držím palečky, aby synovi bylo lépe...já to u dcery čekám taky

  superkarma: 0 18.04.2002, 23:26:22
 5. avatar
  [9] klara.kr [*]

  Take musela nase kocka z domu a to hned, syn mel astma. Kdyz jsem ho slysela, jak sipe a dusi se, kocicka by rozhodne nevyhrala. Vzdycky se najde nekdo, komu se da zvire darovat.
  Ireno, zalezi na tom, jak silna alergie je. Bohuzel se to zhorsuje...

  superkarma: 0 18.04.2002, 22:29:33
 6. [5] Sasa [*]

  Neblbněte, jsem alergik a psa mám a nedám. Nejde to zobecňovat. Jedině kdo je alergický opravdu na zvířecí srst asi nemůže mít nic doma, ale takhle to globalizovat......

  superkarma: 0 18.04.2002, 12:42:38
 7. avatar
  [3] Kremzina [*]

  Smajlinko, jak se dá vyčistit tlusté střevo?

  superkarma: 0 18.04.2002, 10:12:54
 8. avatar
  [2] Smajlinka [*]

  Možná by stačilo pročistit tlusté střevo - hlavního hlídače imunitního systému a změnit celkový náhled na život. Jenže to by obnášelo vzdát se spousty instatních potravin - od mléčných výrobků až k opravdu těm instatním polévkám konče... A do toho se mnohým nechce. Tak je pohodlnější brát léky, vyhodit koberce, záclony, závěsy...

  superkarma: 0 18.04.2002, 07:50:55
 9. avatar
  [1] Smajlinka [*]

  Možná by stačilo pročistit tlusté střevo - hlavního hlídače imunitního systému a změnit celkový náhled na život. Jenže to by obnášelo vzdát se spousty instatních potravin - od mléčných výrobků až k opravdu těm instatním polévkám konče... A do toho se mnohým nechce. Tak je pohodlnější brát léky, vyhodit koberce, záclony, závěsy...

  superkarma: 0 18.04.2002, 07:50:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme