Zdraví

Může být člověk závislý na běhání?

Ba, ba, rozmohlo se to. Vyjdete ven a na rohu se srazíte s udýchaným běžcem, který nehouká varovně na klakson, nekřičí “Pozór!”, protože je zcela pohlcený svým úkolem - drobně utíká či rázně kráčí. V šusťácích si to šustí dokonce dobrovolně, nikoli za trest. Prošedivělí taťkové utíkají před infarktem, mámy vyrážejí za tmy s kamarádkami, aby shodily zadek a tužkovité slečny touží být ještě tužkovitější.
Jogging je pomalý vytrvalostní běh, který posiluje srdce, imunitu a podporuje látkovou výměnu. Nejzajímavější je ale asi fakt, že se při něm vyplavují „hormony radosti, pohody a štěstí”, endorfiny.
Když se s joggingem kdysi začínalo, měli jeho odpůrci připravené varování - prý, kdo bude podobnou zábavu provozovat příliš vážně a často, může běhu propadnout jako droze, pro jeho omamné účinky na nervovou soustavu. Endorfinové blaženství si pak bude chtít dopřávat stále, takže nakonec mu upíše veškerý volný čas a zkrátí si klidně i spánek, ba i milostné hry. Ještě horší dopad prý bude mít jogging na jeho zaměstnatelnost - závislák si bude odskakovat zaběhat i z práce, poněvadž prostě potřebuje svoji “dávku”.
Nevím jak v Americe, ale u nás jsem ještě neslyšela o rozvázání pracovního poměru z důvodu neovladatelné chuti pracovníka obíhat svá kolečka, takže to asi nebude v Čechách tak zlé. Kdo nerad běhá a nelíbí se mu tohle třesení tělem při prudkém pohybu, může si ovšem ke svým endorfinům přijít i jinak, například rychlou dálkovou chůzí. Takové výšlapy potěší úplně stejně a jsou nenápadnější.
Pro obojí však platí pravidlo: dobré boty, dobré rozptylové podmínky, dobrá nálada, pohyb ve zdravém prostředí. Okraje silnic a dusné centrum města si nechejte jen pro případ, že vás život omrzí.
   
16.04.2002 - Zdraví - autor: Mirjana Červenková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Závislost na běhání mi teda opravdu nehrozí. Já uběhnu sto metrů a dělá se mi špatně.

  superkarma: 0 28.11.2003, 13:38:29
 2. avatar
  [20] Simba [*]

  Ták já nejsem typ pro běhání, ani na škole jsem nebyla a povinné 1500 metrů bylo pro mne utrpení. U nás je to tak, běhá a já ho doprovázím na kole.

  superkarma: 0 17.11.2003, 12:44:48
 3. avatar
  [17] Léthé [*]

  Miluji pohyb a to jakýkoliv. Pokud nemám možnost se pohybově vybít,začínám cvokatět .Ale běh není zrovna moje parketa.Kdesi jsem četla,že běh se ženám moc nedoporučuje,nevím co je na tom pravdy,ale myslím že v práci se naběhám po schodech nahoru a dolů dost,takže běhat už nemusím.Jinak pokud je to možné,denně cvičím doma z videokazetou a když se opravdu potřebuji pořádně zapotit,tak jsem schopná během dvou hodin perfektně uklidit celý byt,včetně oken.I to je pohyb a navíc výsledek je vidět. Ale zase mám i takové chvíle,(moc jich není)kdy jsem líná se zvednout i pro dálkovej ovladač od televize,takže jsem nucena čumět do blba. Ale osobně si myslím,že ten nejkrásnější pohyb je sex. ...a taková závislost je docela příjemná a srdíčku to taky prospívá.

  superkarma: 0 16.04.2002, 19:09:12
 4. avatar
  [14] Silveig [*]

  Tak to mi nehrozí....běhání je nuda, nic se neděje, krom toho že se přemlouvám ať to ještě chvilku vydržím

  superkarma: 0 16.04.2002, 14:32:34
 5. avatar
  [13] zena [*]

  Teda to mě se stát absolutně nemůže , nesnáším totiž už od školy běh. Asi to ve mě vypěstovali ve škole, různě 700m, 800 m, 1500 m - blé. Nikdy. Radši jinej sport.

  superkarma: 0 16.04.2002, 14:11:00
 6. [12] Sasa [*]

  Můj muž běhá denně 1-1,5hod. Za každýho počasí, za každýho zdravotního stavu...je hubenej až hrůza ale podle jeho slov nebude ty kila tahat s sebou a teď si umanul, že už nesmí nikdy přestat běhat, protože srdce je zvyklé a kdyby přestal tak mu "praskne". Je prdlej. Na slova, že teda může zase postupně ubírat dělá hluchýho Číňana.

  superkarma: 0 16.04.2002, 13:22:38
 7. avatar
  [7] medved [*]

  jak nekdo muze behat...nechapu ...nemuzu popadnout dech, picha me v boku, boli me ruce i nohy, kolena...no proste...ja to vidim jako muceni prvniho stupne ...ale jsou i jine sporty a mnohem zabavnejsi

  superkarma: 0 16.04.2002, 10:32:43
 8. avatar
  [6] sarobrouk [*]

  Což o to, asi neškodí si někdy zaběhat, ale opravdu na kraji silnice to není nic moc na dýchání a ne všude jsou dobré podmínky pro kondiční běh. Takže radši sedím doma u televize a jsem šťastná i tak.

  superkarma: 0 16.04.2002, 08:00:18
 9. avatar
  [4] Lotka [*]

  Taky potvrzuji, jednu dobu jsem běhala a běhání mě moooooc bavilo. Musela jsem být pořád v pohybu... Teď už je to pro mě jen sen......

  superkarma: 0 16.04.2002, 07:18:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme