Zdraví

Jsou opravdu kočky pro těhotné ženy tak nebezpečné?

Máte doma kočičího mazlíčka a plánujete miminko? Určitě jste slyšela o tom, že váš chlupatý přítel může znamenat pro nenarozené děťátko opravdovou pohromu v podobě zákeřného onemocnění zvaného toxoplazmóza. Přemýšlíte, jestli by nebylo vhodnější se své kočky raději vzdát? Zkusíme vám poskytnout pár informací a tím snad ulehčit vaše rozhodování.
Toxoplazmóza je onemocnění, které ve většině případů probíhá skrytě. Může postihnout lymfatické uzliny, tkáně oka, centrální nervstva, způsobuje gynekologické potíže, je příčinou potratů a vrozených vad plodů. Diagnostikuje se krevními testy. Léčí se pouze symptomy nemoci, u akutní formy se podávají antibiotika. Mezi typické příznaky onemocnění patří horečka, rozmazané vidění, zduřelé uzliny, bolesti svalstva, únava, zvětšení sleziny, poruchy spánku a emoční labilita.
Člověk se může nakazit několika způsoby. Konzumací syrového masa (zejména masa ovcí, prasat, králíků a domácí drůbeže), přenosem z matky na plod přes placentu a taky od kočkovitých šelem. My se zaměříme na poslední zmiňovaný přenos onemocnění.
Kočka se nakazí masem divokých nebo hospodářských zvířat. Parazit způsobující toxoplazmózu se může rozmnožovat pouze ve střevní sliznici kočkovitých šelem. Ostatní zvířata a člověk jsou jen mezihostitelé. S trusem kočky odchází množství velice odolných spór, které se do těla mezihostitele dostanou potravou. Dosud to pro naše chlupáčky nevyznívalo příliš optimisticky, ale teď pozor! Kočka může nakazit jen 2 – 3 týdny od svého prvního nakažení, pak už získá odolnost a nové zárodky nevylučuje. V praxi se zárodky v trusu koček objevují jen zřídka a to především u mladých koček, krmených syrovým masem nebo lovících myši, ptáky apod.

Pro nákazu od koček platí:
- člověk, který už přišel do styku s toxoplazmózou získá odolnost jako kočka a podruhé se již nenakazí
- pravděpodobnost nákazy je velmi malá
- onemocnění lze získat jen z trusu kočky a i ten se stává nebezpečným až po 24 hodinách. Denně odstraňované výkaly nás neohrožují. Přesto se pro jistotu doporučuje při čištění kočičího WC používat gumové rukavice.
- kočka chovaná v bytě a krmená tepelně zpracovanou potravou se nemůže nakazit
- pozor na práci v půdě nebo v písku, kam chodívají kočičky na záchod. Zárodky mohou přežívat v zemi až jeden rok, proto i na tady je na místě používat ochranné rukavice.

Máte-li přesto obavy z onemocnění, přenechejte v těhotenství péči o vaši kočičku raději příbuzným.

Lora
   
10.04.2002 - Zdraví - autor: Exkluzivně pro Ženu-in

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Kadla: Kočka se od člověka nakazit nemůže, to by ho musela sežrat Jo, vinou člověka, to už jo - když jí třeba dává syrové maso.

  superkarma: 0 23.11.2003, 20:01:34
 2. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Saturninka: No jasně, kdybys protilátky měla, tak by to znamenalo, že jsi dávno nakažená a už se nemusíš bát. Jenže jsi asi byla při styku s kočičkami moc opatrná, nebo jsi se s nima pro jistotu nestýkala a tak si teď musíš dávat pozor.
  Toxoplasmóza je jedna z nemocí u kterých nadměrná hygiena v mládí škodí.

  superkarma: 0 23.11.2003, 20:01:02
 3. avatar
  [21] Simba [*]

  Manžel znal případ prodělané toxoplasmosy a deformace plodu z okolí, proto každou kočuli odháněl se slovy "Táhni, toxoplasmoso", abych se náhodou nenakazila. Až později se mi podařilo jej přesvědčit, že pohlazením kočky se nakazit nemohu.

  superkarma: 0 17.11.2003, 13:10:42
 4. avatar
  [15] Saturninka [*]

  U mne zjistil můj porodník, že NEMÁM naprosto žádné protilátky na toxoplazmozu a výslovně mi nedoporučil styk s kočkama a jinýma domácíma mazlama...
  Tak nevím, mám z toho guláš...

  superkarma: 0 10.04.2002, 20:38:54
 5. avatar
  [1] Léthé [*]

  Kluci a děvčata,pěstujme koťata ,země je kulatá,tak ať je koček dost

  superkarma: 0 10.04.2002, 01:48:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme