Zdraví

Co můžete udělat, když vás přepadne bolest?

Někdy to k lékaři zkrátka nestíháte nebo jde podle vás o maličkost, kterou chcete raději se zaťatými zuby zvládnout sama. Nuže dobrá, ale přece jen, existují finty, které vás mohou nepříjemných pocitů často zbavit.

Když bolí svaly - ať už máte za sebou dálkoplazecký pochod, výstup na horu, přehnanou horlivost v posilovně či prodloužené milování, je leckdy tělu ouvej. Velká tělesná námaha je příčinou drobných prasklin ve svalových vláknech, ve svalu se navíc uloží kyselina mléčná. Největším omylem je ulehnout a vzdychat. Správné je chodit, zkrátka dál se volně, nikoli zběsile pohybovat, i když si u toho připadáte jako polámaný mraveneček. Nebojte se, po chvíli vám bude o něco líp. Zkuste se také ve vaně místo nečinného rozvalování osprchovat na namáhaných místech teplou vodou, kterou na závěr vystřídáte studenou. Sval se prokrví a otuží - a vy s ním.
Když máte modřinu - mávnete obvykle rukou, ale možná hematom po vymizení duhových barevných efektů zanechá nemilé následky v podobě zatvrdlých uzlíků. Dají se na ně přiložit obklady z arniky. Někdo také modřinu léčí masáží s ledem a slanými obklady. Obvaz namočíte do slané vody a vyždímaný ho zmrazíte v ledničce. Pak teprve ho přiložíte na hematom.
Když vás bolí zub - je rozumná jediná cesta, která vede bohužel k zubaři. Jenže jsou situace, kdy stomatolog je dočasně nedosažitelný, třeba při cestě přes alpské vrcholy, při plavbě jachtou přes Atlantik a jiných běžných činnostech, tudíž vám prospěje následující rada. Proveďte sami na sobě pokus, jestli bolest zaplašíte akupresurou. Na palcové straně ukazováčku jemně zatlačte na bod ležící těsně vedle levého dolního okraje nehtu.
Když utrpíte šok - a takový okamžik přichází bez varování, je nejhorší bolest duše. Kdo prožil otřesnou havárii v autě, kdo tak tak unikal z požáru, kdo byl svědkem hrozného činu, ví o čem je řeč. Jste-li v šoku a aspoň trochu při smyslech, ještě před příjezdem první pomoci zatlačte pevně ukazovákem do jamky pod nosem.
Když máte menstruační obtíže - dopřejte si především teplo. Vyvarujte se stání někde v průvanu málo oblečená, zvláště v těchto dnech je to nebezpečné. Vesta s kožešinou dovnitř, která hřeje záda, nebo třeba i teplé obklady, zezadu na pánev, případně masáž v kříži, přinášejí úlevu. Křeče postihují častěji kuřačky a ženy, které mají málo pohybu. Při menstruaci je ovšem pozdě bycha honiti, pochody pro zdraví jsou vhodné spíše před a po ní.
Když trhaně kašlete - a nepřipadá vám, že jde o černý kašel dávivý, tuberkulózu, karcinom, nýbrž jste přesvědčená, že jste jen někde prochladla, připravte si hbitě třebas tymiánový čaj: 1 lžičku zalijte 200 ml vody, zahřejte do varu, oceďte, vmíchejte med a pijte. Takové síly se i kašel lekne.
   
08.04.2002 - Zdraví - autor: Mirjana Červenková

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Modřina je užitečná. Jak se ta krev rozkládá, imunitní systém si pěkně zasportuje - je to posílení celkové imunity, které se u zvířat dokonce používá uměle - teda ne že by se mu způsobila modřina tupým úderem, ale píchá se jim vlastní krev do svalu - tzv. autohemo.

  superkarma: 0 07.12.2003, 10:11:01
 2. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Já jsem sama sobě doktorem většinou

  superkarma: 0 29.11.2003, 14:04:01
 3. avatar
  [16] Simba [*]

  I při cestě přes Alpy nebo plavbě přes Atlantik bych měla s sebou malou lékárničku - léky na střevní potíže, léky na bolest, náplasti. Takže bych nemusela nikde u nehtu tlačit.

  superkarma: 0 17.11.2003, 12:29:19
 4. avatar
  [11] Silveig [*]

  Sunn: no co já vím...ti mladí dnes začínaj brzy...
  Ale fakt to vyzkoušejte na klasickou bolest hlavy to zabírá

  superkarma: 0 08.04.2002, 16:00:47
 5. avatar
  [8] sunnynka [*]

  char mě stačí Ibalgin 200, půlka na bolest hlavy. Přejde to do 15 min
  Silv nedostatkem magnesia jsem trpěla asi ve 13 letech.......sex????

  superkarma: 0 08.04.2002, 13:43:15
 6. avatar
  [4] medved [*]

  mne na menstruacni bolesti pomohla hormonalni antikoncepce ...a na bolesti hlavy se napiju, protoze to mam obvykle z nedostatku vody...mozek je vyschlej a boli ...nebo je to od krcni patere, takze zajdu na masaz a je to v poho

  superkarma: 0 08.04.2002, 11:03:40
 7. avatar
  [2] Silveig [*]

  Na bolest hlavy je dobrý sex, sunny... , Možná tě hlava nebolela z nedostatku magnesia...

  superkarma: 0 08.04.2002, 08:51:12
 8. avatar
  [1] sunnynka [*]

  Tak já jsem se s bolestí potýkala jednu dobu dost často a to s bolestí hlavy Řeknu vám, že to bylo HROZNÉ . Myslela jsem že se zblázním. Polítala jsem si proto pár vyšetření a zjistili mi velmi málo magnesia v těle. Dostala jsem magnesium v tabletkách, za úkol pít magnesiu minerálku a časem se můj problém upravil. Tabletky už nezobu, jen piju hooodně magnesie a jsem v pohodě

  superkarma: 0 08.04.2002, 06:40:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme