Zdraví

Dědečkové na dračku, babičky na odpis? Nespravedlnost, která bije do očí.

Nedávno jsem cestou domů z práce čekala na autobus. Protože dlouho nejel, začala jsem si z nudy prohlížet lidi kolem sebe. A najednou mě do očí praštila ta zjevná nespravedlnost, kterou si mimoděk asi uvědomujeme všichni, ale dokud se nás nebude týkat přímo, pravděpodobně se u ní naše myšlenky nikdy na dlouho nezdrží. Jaká nespravedlnost? Přece ta, kterou má na svědomí čas.
Zatímco muži s přibývajícími léty získávají (až na výjimky) na zřejmé přitažlivosti, kterou nenaruší ani vypoulené bříško či docela bílé vlasy, ženy v „babičkovském“ věku působí vedle svých štramáckých manželů doslova unaveně. Ne, ony tak nepůsobí, ony opravdu jsou unavené. Ty ženy, které poté, co vychovaly několik svých dětí, se teď ještě ve „volném čase“ starají o jejich malé. Ty ženy, které se tehdy před několika desítkami let vdávaly sotva ve dvaceti a které se k důchodovému věku propracovávaly nebo propracovávají ve dvousměnném provozu zaměstnání-rodina, aniž by někdy poznaly co znamená slovo dovolená. Neměly čas na fitness a jogging, neměly peníze na krémy proti vráskám a face-lifting. Vlastně si ani nestačily všimnout, jak moc ten čas utíká. A stejně věděly, že děti a vnoučata je mají upřímně rády, i když jejich kypré tělo obepíná pomoučněná zástěra a jejich vlasy se stříbřitě lesknou.
Jakápak nespravedlnost?, říká si možná někdo. Čas je prostě čas a ani ti dědečkové přece nemládnou. A nakonec, kdo dnešní babičky nutí, aby na sebe nedbaly a nedejbože, aby měly pod nosem hulánský knír? Existuje přece vitalizující kosmetika, barvy na vlasy a také řada substitučních hormonálních přípravků, které minimalizují problémy přicházející s přechodem, včetně ztráty „ženskosti“. Stačí se jen podívat na zájezdy německých důchodkyň, jaké jsou to čupr babky. :-) Ale já si zase dovolím trochu sejčkovat – i kdyby se ty naše babičky teď hned z ničeho nic utrhly a za pomoci více či méně účinných procedur omládly, bude to ještě ty jejich dědečky, na které přijde „druhá míza“, zajímat? Když na ně letí mladice kolem třicítky, kterým váženě vyhlížející postarší fešák, co vypadá jako Sean Connery, imponuje desetkrát víc než nějaký zajda…

Co si myslíte vy? Je čas k ženám nespravedlivější než k mužům? Znáte ze svého okolí příklady štramáckých dědoušků a unavených bábinek? Zdá se vám, že váš partner s léty jen kvete, zatímco vy už začínáte tušit odkvétání?
   
02.04.2002 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Hodně udělá psychika. Když se žena cítí unavená a pořád sama sebe přesvědčuje o tom, jak nic nezvládá, tak tak i vypadá, ať je jí 30 nebo 60

  superkarma: 0 29.11.2003, 14:05:54
 2. avatar
  [24] Simba [*]

  Ono to bude možnostmi, jak a co zařídit v domácnosti. Ty ve věku čupr německých důchodkyň neměly a často nemají doma myčku, nemají paní na výpomoc v domácnosti, ... A znám hodně případů, kdy jsou na nich vlastní děti tak závislé, že ty ženy prostě nemají čas, čas pro sebe.

  superkarma: 0 17.11.2003, 12:26:47
 3. avatar
  [18] *daisy* [*]

  Ja bych rekla,ze to je tim duchem,a taky genetikou,i kdyz kdyz je nekdo mlady duchem,lehce prebije i ten vzhled :-)
  Mam sedmdesatiletou kolegyni,ktera vypada na max. 60,65 let...
  A k tomu, ze bych musela zustat sama, kdyz se nechci smirit s tim, ze mi nebude od drahe polovicky pomozeno - myslim, ze se daji najit i taci, kteri to delaji, a pripadne se daji prevychovat. Ne vzdycky a ve vsem, ale da se to poresit. Kdyz nic jineho, tak aspon primet koupit mycku a obcas "hodit"/vytahnout pradlo do/z pracky :-)

  superkarma: 0 02.04.2002, 16:20:52
 4. avatar
  [9] medved [*]

  souhlasim s luckou...zrovna o vikendu jsem ve vlaku pozorovala nekolik paru...babicka ciperka a deda o holi, s tresoucima se rukama totalne nemohouci ...rikala jsem si, ze on ten zaprah taky neni k zahozeni

  superkarma: 0 02.04.2002, 09:14:52
 5. avatar
  [7] mamina [*]

  Lucie: dobře děláš

  superkarma: 0 02.04.2002, 09:05:17
 6. avatar
  [5] Lotka [*]

  Naštěstí mám v genech zakódováno, že naše generace žen vypadá o hodně mladší, než je. Ale všimla jsem si, že ženy, které vypadají starší, vypadají tak prostě celý život. A naopak. Záleží na tom, jak o sebe dbají, jaké nosí oblečení, jak se cítí a jak přemýšlejí. Některé vypadají prostě staře i ve třiceti. A není to tím, že jsou unavené a ztrhané. Moje babička na sebe dbala a vypadala mladší, i když si prožila své. Ale nezapoměla na sebe.

  superkarma: 0 02.04.2002, 08:46:39
 7. avatar
  [1] klara.kr [*]

  Je to nespravedlivy!

  superkarma: 0 02.04.2002, 00:27:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme