Zdraví

Inseminace, nejjednodušší forma umělého oplodnění.

Inseminace – taky u vás tohle slovo vyvolává představu uměle rozmnožovaného hovězího dobytka? Ale věřte, nefunguje pouze u kraviček a jiných hospodářských zvířat. Inseminace je tou nejjednodušší formou umělého oplodnění, která, na rozdíl od oplodnění ve zkumavce, nijak zvlášť nezatěžuje organismus ženy, nestojí tisíce a počet pokusů nelimituje žádná zdravotní pojišťovna.
Jak se inseminace přesně provádí? Lékař pomocí ultrazvukového vyšetření změří velikost folikulů ve vaječnících a určí den ovulace. Aby ovulace v určený den skutečně proběhla, předepíše lékař injekci, která ji „nastartuje“. Ráno v den zákroku dodá budoucí taťka vzorek spermatu do laboratoře, kde ho vyčistí a připraví. Zavedení spermatu se provádí jemným katetrem přímo do dělohy ženy. Je to zákrok velmi jednoduchý a bezbolestný. Trvá chviličku a po pár minutách může žena odejít domů. Pro větší úspěšnost se často před inseminací stimulují vaječníky ženy pomocí hormonálních léků, které se obvykle podávají od 5. do 10. dne menstruačního cyklu. Výsledkem takové přípravy je větší počet vajíček v jednom cyklu a tudíž větší šance na oplodnění. Nežádoucím účinkem je riziko vícečetného těhotenství, které je ovšem podstatně menší než u oplodnění ve zkumavce.
Podmínkou pro úspěšnost oplodnění jsou průchodné vejcovody ženy a počet spermií partnera v hranicích normálu.
Inseminace se provádějí v centrech asistovaných reprodukcí. Léky na stimulaci vaječníků jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Zákrok je ve státních zařízeních rovněž bezplatný, v nestátních se většinou pohybuje okolo 300,- Kč.
A jaké jsou šance na otěhotnění? Podle statistik se pohybují v rozmezí 10 – 15% na cyklus, po několika pokusech během roku dokonce až 50%. Takže pokud se už delší dobu marně pokoušíte o miminko, zkuste probrat možnost inseminace se svým gynekologem. Rozhodně stojí za to ji vyzkoušet dřív, než se rozhodnete pro in vitro fertilizaci, umělé oplodnění ve zkumavce.

Hodně štěstí přeje

Lora
   
11.03.2002 - Zdraví - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Tomáš sice píše nevybíravým jazykem, ale jeho myšlenka není až tak nesprávná. Netvrdím, že pár, který nemůže mít dítě přirozenou cestou ho nemá mít vůbec, ale nelíbí se mi třeba, že si postižení lidé hledají partnery mezi stejně postiženými (když si tak dobře rozumí) s tím, že budou mít s velkou pravděpodobností taky postižené dítě. Šlechtíme zvířata na ty nejlepší vlastnosti a sami postupně degenerujeme.

  superkarma: 0 29.11.2003, 13:03:49
 2. avatar
  [14] danae [*]

  Esmo máš pravdu.Aby bílá rasa nevymřela museli bychom se množit po pěti nebo deseti členy rodiny.Dneska mít dvě děti je náročné jak finančně tak časově,nedejbože mít dětí šest.To si mohou v naší dnešní společnosti dovolit jen lidé s jinou barvou pleti nebo movití.

  superkarma: 0 15.03.2002, 07:59:08
 3. avatar
  [11] tutik [*]

  Táta: Jo, a co kdyz matka/matky tech deti taky zaskakovaly k sousedum...????

  superkarma: 0 11.03.2002, 16:00:26
 4. avatar
  [10] alinda [*]

  To Táta: a jsi si opravdu jistý, že jsi ZDRAVÝ ????

  superkarma: 0 11.03.2002, 15:33:16
 5. avatar
  [8] kytička [*]

  Meryl to rekla presne..
  Tomasi, mysli co chces,ale nepoustej to nahlas..

  superkarma: 0 11.03.2002, 13:31:16
 6. avatar
  [1] kytička [*]

  Lori, mas pravdu a souhlasim ..je to setrnejsi nez IVF.navic pokud jsou spernie tatky nejak poskozene, na inseminaci vyberou jen ty nejsilnejsi.

  superkarma: 0 11.03.2002, 07:59:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme