Zdraví

Co znamená, když váš ženský lékař řekne slovo „mykóza“?

Většina žen se s těmito nepříjemnými potížemi setká minimálně jednou za život, některé na ně vyloženě trpí. Mykóza (kandidóza) je onemocnění, které je obvykle vyvolané kvasinkám podobnou houbou Candida albicans.
Mykotické spóry jsou přítomné ve vzduchu a nejraději mají vlhké a teplé prostředí. Mohou být přítomny i skrytě a projevit se ve chvíli, kdy je vaše imunita snížená, případně berete antibiotika (ta porušují rovnováhu prostředí v organismu), další mykózám příznivá situace nastává v těhotenství, při braní hormonální antikoncepce zvyšující hladinou estrogenu nebo ve druhé fázi menstruačního cyklu. Je to dáno tím, že v uvedených případech klesá přirozená kyselost poševní sliznice a kandida tak má vhodné podmínky k bujení.
Pokud se tak stane, dostaví se příznaky jako svědění, bolestivost, suchá sliznice, bolest při pohlavním styku a bílý „tvarohovitý“ výtok. V těžkých případech dochází ke zduření poševní sliznice a zvětšují se tříselné lymfatické uzliny. Celá pánevní oblast je citlivá, někdy se přidá i bolest při močení. Mykóza ale není jen ženská záležitost - u mužů se mykóza projevuje červenými skvrnami na žaludu a penisu, bolestivostí a hromaděním bělavé hmoty pod předkožkou.
Opakující se mykóza může upozornit na jiné onemocnění, např. na chudokrevnost (anémii) z nedostatku železa, na nízké hladiny bílkoviny přenášející železo v krvi - feritinu, nebo na cukrovku. Rozšíření mykózy napomáhají i drobná narušení poševní tkáně při intenzivním styku nebo při nadměrném tření, třeba ručníkem.
Mykóza se léčí vaginálními čípky nebo krémy, případně kapslemi, které se užívají ústy. Tento druhý způsob léčby je nejen pohodlnější, ale také účinnější. Důležité je, aby léčbu podstoupili oba partneři, lze tak zabránit recidivě.
Mykózám lze předcházet nošením volného a bavlněného prádla (lékaři dokonce doporučují přežehlit kalhotky), neměly by se užívat přísady do koupelí ani poševní deodoranty nebo výplachy, protože ničí ochranné kyselé prostředí pochvy.

podle informací z www.apatykar.cz připravila
   
08.03.2002 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Simba [*]

  Milena: Femigel .

  superkarma: 0 16.11.2003, 13:39:43
 2. avatar
  [22] Jitulenka [*]

  Ahojky, je to hrozný, ale většinu tady zmiňovaných léků znám... Výsledek nic moc. Změnila jsem gynekologa, nový mi chtěl v akutní fázi udělat autovakcínu, a představte si, že od té doby až tak akutní fáze s bolestivostí nebyla! Přesto spokojená nejsem a občas se necítím zrovna v pohodě. Také chválím Femigel a Tee Tree Oil, ale nedávno jsem objevila snad ještě něco lepšího - je to gel nazvaný Femisan, je levnější než Femigel a zdá se mi být účinnější ;-) ! Obsahuje totiž kromě tee tree oilu ještě i kyselinu mléčnou. Jinak s čípky Genia jsem spokojená absolutně nebyla stejně jako s Laktobacillem acidofilem, po těchto dvojích se můj stav vždy ještě zhoršil.
  Máte-li někdo zkušenosti s nějakým pročišťujícím čajem atd., budu ráda, pošlete-li mi vzkaz. Jak říkám, perfektní to ještě není, teď mne napadá, že od mala jsem bývala chudokrevná, možná bych to měla zkusit s tím železem. Díky a ahoj. Jitka

  superkarma: 0 12.03.2002, 22:04:37
 3. avatar
  [21] Dájka [*]

  Taky jsem vyzkoušela na kvasinky kdeco a paní doktorka na mě taky vyzkoušela kdeco a stejně jako Sandra nedám dopustit na Femigel, je-li zle i čistý Tea Tree Oil. Je to perfektní. Rychlá úleva, rychlá pomoc, nešpiní prádlo... Navíc je to přírodní prostředek. Naopak moc dobré zkušenosti nemám s čípky Genia.

  superkarma: 0 12.03.2002, 16:42:19
 4. avatar
  [13] Týna [*]

  Celý minulý rok jsem také bojoval s mykózou, stále dokola do mne doktorka rvala čípky apod. Nakonec mi kamarádka - lékařka, která prosazuje přírodní léky doporučila LACTOBACILY, koupí se v lékárně, brala jsem je 3 měsíce, pročistili mi celý organismus a po mykózách ani stopy.. a to jsem předtím měla i DIFLUCAN a nepomohl...

  superkarma: 0 09.03.2002, 12:13:39
 5. avatar
  [10] Saturninka [*]

  Sandyyyy, že bych to já měla od radosti....z toho Španělska???

  superkarma: 0 08.03.2002, 21:17:47
 6. avatar
  [5] medved [*]

  taky jsem tim problemem trpela...po borelioze, kdy jsem dlouhodobe brala vysoke davky antibiotik...pote jsem se s mykozou se stridavymi neuspechy lecila skoro dva roky , no nakonec to tak nejak prestalo samo, ale byl to boj...takze hodne trpelivost, kterou ja tehdy uz skoro nemela

  superkarma: 0 08.03.2002, 14:03:18
 7. avatar
  [3] Saturninka [*]

  ...hu, právě jsem si donesla z lékárny čípky na potvory mykózy ! Brala jsem antibiotika Augmentin, které mi to šílenství způsobily!!!
  Takže ať žije Gyno-Pevaryl a Canesten!!!

  superkarma: 0 08.03.2002, 11:47:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme