Zdraví

V Holandsku se běžně rodí doma, ale já jsem spíš pro porodnici.

Dneska jsem na internetu narazila na diskusi ohledně porodů doma vs. v porodnici. Zamýšlela jsem se nad tímto tématem již mnohokrát. Ráda bych znala vaše názory a nabídla vám pohled z trochu jiného úhlu.
Žiju v Holandsku a zde je rodit doma naprosto běžná věc. Je to asi 50/50, ale pokud těhotenství probíhá normálně je výjimka, že by se žena rozhodla rodit v porodnici. Samozřejmě, pokud je možná i sebemenší komplikace, rodí v porodnici. Moje švagrová má za sebou dva porody doma. Při druhém jsem již žila tady a tak vím, že mi bezprostředně po porodu volala, kdy že už přijdeme na návštěvu. Dorazili jsme asi o 5 hodin později a byla úplně v pohodě, šťastná, spokojená... Pokud žena rodí v porodnici, přirozenou cestou a ne císařem, je zde zvykem, že jde hned pár hodin po porodu domů. Pokud je samozřejmě vše v pořádku. Týden nebo 14 dní za ní domů dochází na 4, 6, nebo 8 hodin denně sestřička, která jí pomáhá s miminkem, poradí a chystá kávu a krekry s růžovým či modrým sypáním pro návštěvy. :)))
Porod doma je tu naprosto běžná věc.
ALE: Jsou tu na to vybavení. V případě komplikací mají plné vybavení již v sanitce, vše se pečlivě sleduje... Každopádně tu ale možnost volby pro maminky je. Každopádně já doma rodit nechci. Chápu klady jako klid, známé prostředí atd... Ale prostě by ve mně vždycky hlodal červíček pochybnosti, že "kdyby něco" tak v porodnici je vše (lékař, operační sál.. ) hned při ruce. Možná se rozhodnu v budoucnu jinak, zatím miminko neplánujeme, ale teď jsem rozhodne proti tomu rodit doma. Je to něco (a určitě i díky prostředí, z kterého pocházím, kde domácí porod, je/byl něco nezvyklého a možná výstředního), co prostě nechci.
Jsem teď tedy v opačné situaci než maminky, které chtějí rodit doma a jsou vystaveny tlaku a pochybám okolí. Když jsem prohlásila, že rodit doma nechci, že co kdyby, mé okolí (holandské okolí) včetně manžela nechápe můj postoj. Vždyť je to tu běžné pro všechny. Naopak porod v porodnici je pro těhotenství a porody s komplikacemi. Manželovi jsem svoje pocity vysvětlila a on je respektuje a chápe mě. Jinak to zatím moc neřeším, protože miminko zatím opravdu neplánujeme.
Řekla bych, že rozdíl v našich názorech a postojích je ovlivněn našimi zkušenostmi a prostředím, odkud jsme. Jak je to "u nás" zvykem. Protože důležité je, jak jsou na to lékaři/ porodní asistentky/nemocnice/ sanitky vybaveni. Moje švagrová by určitě nechápala, proč nechci rodit doma. Já zase nechápu, ze se rozhodla bezprostředně po porodu svého druhého miminka ho krmit "sunarem", protože ji "unavovalo na návštěvách/narozeninových oslavách atp. odcházet do jiné místnosti, aby mohla dítě nakojit". Jestli měla ještě jiné důvody to nevím, ale takhle mi to vysvětlila...

Zdraví z Holandska Zuzka
   
28.02.2002 - Zdraví - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [29] Simba [*]

  Jiný kraj, jiný mrav ... a zvyk. Bohužel, ta možnost volby tu chybí.

  superkarma: 0 16.11.2003, 15:00:39
 2. avatar
  [24] Juana [*]

  Rodila jsem před šesti lety v porodnici v Thomayerově nemocnici. Absolvovala jsem všechny ty často zmiňované "nepříjemné" procedury jako klystýr a oholení, ale vůbec mi to nevadilo. Chovali se ke mě velice slušně, sestřičky byly velice milé, pořád mi vysvětlovali, co se mnou dělají. Museli mi dávat léky na snížení vysokého tlaku, normálně mám nízký tlak, ale pár dní před porodem mi strašně vyskočil asi tak na úroveň odpovídající stoletému člověku. Kdybych rodila doma, tak bych to asi nezvládla. Vzpomínám si, že mi pořád monitorovali tlak a nakonec se rozhodli porod urychlit. Nedokážu si představit, že bych hned po porodu šla domů a celá vystrašená se starala o dítě a přiznejme si i o manžela. Nedělám si iluze, že by se o nás naši pánové po porodu starali. V porodnici mě naučili kojit, umýt dítě, přebalovat, oblékat. Ten týden v porodnici mne něco naučil, odpočinula jsem si a byla jsem lépe připravená vkročit do nového života. Čistě teoreticky je možné, že kdybych rodila třetí či čtvrté dítě, pak bych už věděla, do čeho jdu a porod doma bych možná i zvažovala, rozhodně však ne při prvním dítěti.

  superkarma: 0 28.02.2002, 20:27:01
 3. avatar
  [22] koule [*]

  Moje první těhotenství probíhalo bez chyby. Porod taky,dokonce sestra myslela, že to bude trvat jen chvilku a malá bude na světě. Nakonec se to všechno zhouplo a malá musela být porozena císařským řezem.
  Kdo chce, ať si rodí doma, měla by to být, neodsuzuji to, ale já bych doma nerodila.

  superkarma: 0 28.02.2002, 17:48:50
 4. avatar
  [17] Libča [*]

  Jako zdravotni sestra jsem svym zpusobem proti porodum doma, pripada mi to dost rizikove, i kdyz uz dneska je to naprosto normalni, ze spousta maminek rodi doma, i tady v Nemecku to tak je. Jenomze ja si myslim, ze nikdo z nas nevi ani maminky a ani doktori jak ktery porod probehne a muzou nastat velke komplikace a co potom????? Nevim nevim...... to uz se mi libi porodni domy, maminka ma lekarskou kontrolu u sebe v pripade nutnosti je mozne ji okamzite pomoci..... ale rodit doma??? Verte mi po diskusi s porodnimi asistentkami jsem dospela nazoru ze do takovych akci se vetsinou pousti mlade porodni asistentky ty ktere maji toho vic nez dost za sebou ty uz preci jen vi co to obnasi a tenkrat mi rekly, ze je to silenost a ze oni by se do toho nepustily a jsou to fakt profici .... ale tohle je proste nazor jedincu muj je ten, ze ja by jsem doma nerodila... a stejne rodit nemuzu hi hi, to prvni byl cisar a kdo vi co bude to druhe....

  superkarma: 0 28.02.2002, 13:43:13
 5. avatar
  [16] Libča [*]

  Jako zdravotni sestra jsem svym zpusobem proti porodum doma, pripada mi to dost rizikove, i kdyz uz dneska je to naprosto normalni, ze spousta maminek rodi doma, i tady v Nemecku to tak je. Jenomze ja si myslim, ze nikdo z nas nevi ani maminky a ani doktori jak ktery porod probehne a muzou nastat velke komplikace a co potom????? Nevim nevim...... to uz se mi libi porodni domy, maminka ma lekarskou kontrolu u sebe v pripade nutnosti je mozne ji okamzite pomoci..... ale rodit doma??? Verte mi po diskusi s porodnimi asistentkami jsem dospela nazoru ze do takovych akci se vetsinou pousti mlade porodni asistentky ty ktere maji toho vic nez dost za sebou ty uz preci jen vi co to obnasi a tenkrat mi rekly, ze je to silenost a ze oni by se do toho nepustily a jsou to fakt profici .... ale tohle je proste nazor jedincu muj je ten, ze ja by jsem doma nerodila... a stejne rodit nemuzu hi hi, to prvni byl cisar a kdo vi co bude to druhe....

  superkarma: 0 28.02.2002, 13:43:01
 6. avatar
  [15] Kremzina [*]

  Rodit doma bych se bála. Můj porod vypadal zpočátku velice dobře, ale pak se vše nějak zkomplikovalo. Prostě jsem se přestala otvírat 4cm a dost. Dodnes nevím, zda to nebyla chyba nemocnice, ale když konečně po 14 hod. vše skončilo, potřebovaly jsme rychlou péči obě dvě. Malá myslím dokonce mnohem rychleji. Jsem laik a nevím, kde byla chyba, protože těhotenství bylo naprosto pohodové a začátek porodu taky. Problémy začaly poté, co jsem dostala "nějaké" kapačky a injekce. Ale přesto si myslím, že doma bychom to nezvládly.

  superkarma: 0 28.02.2002, 13:03:55
 7. avatar
  [14] mamina [*]

  Zuzi, píšeš jsi ještě mladá a dítě zatím neplánujete, tak se rozhodneš, až jak bude probíhat tvoje těhotenství, ne? A jak píšeš, v Holandsku je to tak 50/50. Uvidíš na co se budeš cítit, a kdyby jsi se rozhodla pro porodnici, tak miminko si může pospíšit a narodí se doma.....
  Já tedy dodatečně děkuji všem, kdo pomohli mé holččice v Praze v Londýnské ul. na svět, protože sama bych rozhodně neporodila ani s porodní asistentkou Takže jsem byla moc ráda, že si mne vzal na starost jeden z lékařů, a ohlídal mě i moje mimi je to někdy složitý, ale záleží na tom na jaké lidi narazíš.

  superkarma: 0 28.02.2002, 12:03:21
 8. avatar
  [13] tutik [*]

  Andula: netvrdim, ze tu stoji sanitky u domu rodicky. :) a zacpane silnice tu teda mame taky..
  s kojenim je to asi jak u koho.
  Me se libi, ze muze maminka jit domu temer hned (pokud je vse ok) a pak ji dochazi domu sestricka...

  superkarma: 0 28.02.2002, 10:46:02
 9. avatar
  [11] kytička [*]

  ahoj Zuzi, zdravim te

  superkarma: 0 28.02.2002, 09:52:14
 10. avatar
  [9] sarobrouk [*]

  Hlasuji pro ty porodní domy. Nemyslím si, že bych u toho doma chtěla mít nasáčkované rodiče, tetičky a jiné drbny + plus odborný personál - sestřičku, která pak odejde a ostatní taky a já na to zůstanu utahaná sama, protože manžel bude hotový už z porodu, ne tak, aby se staral o miminko, když ke všemu pracuje od 8 do 20 a pak ještě doma.
  V porodnici nebo porodních domech je to přece jen s placenou péčí, která se o vás i dítě postará. Ne?

  superkarma: 0 28.02.2002, 09:10:27
 11. avatar
  [5] Saturninka [*]

  Já jsem byla s porodnicí spokojená. Rodila bych doma, ale... Strach z možných komplikací
  při porodu, z potřeby rychlé pomoci miminku nebo mně.... Ne bála bych se a tudíž bych si porod tak nevychutnala, jako to bylo v porodnicích. Měla jsem pocit "sucha a bezpečí" ...
  Díky za porodnice!!!!

  superkarma: 0 28.02.2002, 08:50:31
 12. avatar
  [3] Silveig [*]

  Mám osobní zkušenosti s Cap v Praze a zprostředkované zkušenosti od kamarádky z Cap v Kadani. Podle mě v Kadani už jde spíš o název. Neznat svou porodní asistentku předem, v půli porodu jí případně vyměnit za druhou když se láme služba, žádné vysvětlení případné aplikace čehokoli - to mi moc "domovské" nepřipadá. Také ale nevím jak to teď chodí v Capu na Bulovce.
  Pro mě by byla nejpřijatelnější varianta porodních domů, kterým se ale zatím náš stát brání zuby nehty. Přijatelná pro to, že jsem svůj první porod zažila v Capu a tak těžko bych podruhé v nemocnici akceptovala některé jejich zvyky. Přijatelná pro to, že jsem první porod měla s komplikacemi a i když bych i byla (pokud bych byla doma) schopná dojet do nemocnice, je mi jasné že během porodu se může stát cokoli.
  Když přemýšlím jak a kde bych rodila své druhé dítě (naprosto teoretická otázka - zatím) tak mám pro sebe pár přijatelných variant: prozkoumat jak nyní funguje Cap, jet rodit do nemocnice kde nyní pracuje má "původní" porodní asistentka a domluvit si s ní přítomnost u mého porodu, domluvit si s mou porodní asistentkou, které naprosto důvěřuji porod doma (za předpokladu že to bude zdravotně možné) a nebo doufat že mezitím vznikne porodní dům.
  Pokud bych žila v Holandsku a bylo by to zdravotně možné, neváhala bych rodit doma. Má to podle mě moc výhod a zejména pro psychiku. A důležitá pro dítě je i pohoda matky, která se na něm odráží.

  superkarma: 0 28.02.2002, 07:54:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme