Zdraví

Trápí vás pomerančová kůže neboli celulitida?

Je to jedna z dalších nespravedlností přírody. Celulitida postihuje téměř výhradně jen ženy (důvodem je, že mají obecně měkčí vazivo než muži). Ačkoliv sama o sobě není nemocí, může být účastná u vzniku některých z nich. Především je ale kosmetickým problémem a zdrojem trápení, protože ve svých rozvinutějších stadiích mění vzhled pokožky v hrbolatý „pomeranč“. V zásadě se jedná o poruchu ukládání tuku, který se hromadí v podkoží, utlačuje pojivovou tkáň a zužuje krevní a lymfatické cévy. Dochází k omezení výživy tukových buněk, ke hromadění mimobuněčné tekutiny a odpadních látek a ke stlačování tkáně.
Pro vznik celulitidy hrají velkou roli dědičné faktory, věk, hladina ženských hormonů v těle, ale také životní styl (nedostatek pohybu, nadváha, nevyvážená strava s vysokým podílem tuků a cukrů). Nejčastěji se celulitida objevuje na hýždích, na břiše, na bocích a na stehnech. Prostě všude, kde se tvoří tzv. ženské tvary. Sklon ke tvoření celulitidy mají ženy, které trpí na křečové žíly, protože mízní a krevní oběh jsou svým způsobem propojeny.
Jak se vypořádat s celulitidou? Přirozeným způsobem, jak pomerančové kůži předcházet nebo se jí zbavovat, je zdravý životní styl. Pohyb, strava s nízkým obsahem tuků, cukrů a soli. Naopak je třeba zajistit přísun minerálů, vitamínů, vlákniny a tekutin. Jídelníček by měl obsahovat čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné produkty a denně byste měli vypít nejméně 3 litry vody. Naopak káva, čaj, alkohol a příliš kořeněná jídla jsou na „černé“ listině. Pokožce také nijak neprospívá kouření, jež se podílí na jejím ochabování, na tvorbě vrásek i na vzniku celulitidy. Jako účinná zbraň proti celulitidě poslouží sport – zejména plavání, jízda na kole a gymnastika.
V současné době je na trhu množství speciálních anticelulitidních gelů a krémů na přírodní bázi, které ve spojení s masáží pomáhají prokrvení a odtoku mízní tekutiny.
Dalšími metodami jsou více či méně náročné kosmeticko-lékařské zákroky jako lymfodrenáž, liposukce (odsátí tuku) nebo lipoendolázová léčba (francouzská metoda, která k odstranění nadbytečného tuku laserem užívá jemný endoskop).
   
08.02.2002 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Celulitidy se asi nezbavím, ale už mi to tak nevadí, jak když tady běžela ta anticelulitidová kampaň

  superkarma: 0 06.12.2003, 23:53:32
 2. avatar
  [18] Simba [*]

  Silver jsem měla, ale je fakt, že ta vůně nic moc ... takže namazat až po ..

  superkarma: 0 16.11.2003, 13:58:29
 3. avatar
  [11] Lotka [*]

  Léthé - tu jeho vůni taky zrovna nemiluju, ale krém je to fakt dobrý. Teda na celulitidu. Po častém mazání mám stehna a zadek jako miminko. a na tom mi záleží víc, než na tom, že mi to chvíli nebude vonět. Před milováním si ho nedávám

  superkarma: 0 10.02.2002, 20:23:10
 4. avatar
  [10] Léthé [*]

  Lotko; Silver od Dermacolu mám doma taky,dostala jsem ho v dárkovém balení z něčím zadáčo a když už jsem ho doma měla a nějakou tu celulitídu taky vyštrachala,tak jsem se z tím zázrakem jednou večer namazala. No...můžu ti říct,že jsem se musela jít poté vykoupat,nějak mi ta vůně...nebo spíše srad nesedl,udělalo se mi až nevolno...nekecám.A není to něco z čím by jste se mohly namazat před milováním ...ale třeba někomu se ta "vůně" líbí.Mě ne

  superkarma: 0 10.02.2002, 19:15:35
 5. avatar
  [9] Lotka [*]

  Zkuste taky Silver od Dermacolu. To je strašně příjemný krém a dělá pleť moc pěknou.

  superkarma: 0 10.02.2002, 08:15:46
 6. avatar
  [6] Lotka [*]

  Mě pomůže jen, když nepřiberu a držím si hubená stehna.... Ale to zrovna teď po vánocích ještě pořád nemám

  superkarma: 0 08.02.2002, 18:12:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme