Zdraví

Je ještě hubená, nebo už po ní sáhla smrt?

Skutečně - napsalo se o nich hodně, dokonce se objevily i články o mužích s tímto problémem. Přesto obrázky, které se mi dostaly do ruky, mně vyrazily dech, oči, uši a také vnitřnosti. Tohle je ten ideál krásy? Tohle jsou ty svůdné ženy, po kterých touží módní mágové? Tohle jsou ty, ke kterým ženy vzhlížejí a muži jim je dávají za příklad? Takhle máme vypadat, abychom se staly uctívanými bohyněmi? Mayday, mayday, mayday... Znovu rekapituluji, rozum mluví jasně mých 180 cm a 65 kg - pohodička. Ovšem v porovnání s krasavicemi, které na 180 cm čítají váhu 38 kg, je to slabé. Hodně slabé.
Co s tím? Cvičit, běhat a jak by řekla má přítelkyně - nežrat... To se řekne, mám ráda život (i ten svůj) a k němu patří i láska k jídlu. Připravit se o ni? Obědvala jsem s přítelkyní. To tedy byl zážitek... Ona si nandala na talířeček trochu salátu, drobek sýra a já si objednala polévku, svíčkovou a řešila jsem dilema zda knedlíky čtyři nebo šest... Ona byla již po jídle, když já teprve u polévky přemýšlela nad moučníkem... nechápala jsem. Nemá snad hlad? Nemá chuť? Odpověď na můj tázavý pohled byla jednoduchá, údajně nemá vztah k jídlu. Prosím???? Dokážu pochopit ledasco, ale tohle? Dobrá, když někdo nemá vztah k technice, ke skinheadům nebo ke své tchyni - chápu, ale k jídlu? No comment...
Není to tak jednoduché. Anorexie je skutečně vážná nemoc, která začíná velice nenápadně. Nejdříve se snažíte zhubnout, ale může se stát, že vám to jednoduše přeroste přes hlavu a je z toho porucha. Ta se může dokonce stát duševní nemocí podobnou třeba závislosti na drogách. Že VÁM se tohle stát nemůže? Ale může... Pořád nic, pořád jen držíte dietu, pak jen nemáte vztah k jídlu... a pak tomu dá někdo jméno, vám dá jméno - mentální anorektička.

Nezaujatě ze statistik a slovníků:
Mentální anorexie je typicky ženská choroba. Objevuje se obvykle v pubertě, a to především mezi 13. až 18. rokem, přičemž k hospitalizaci může dojít mnohem později. Mužské případy také nejsou raritou. U nás je poměr anorektiček k anorektikům 30 : 1, ale na západě je už poměr příznivější 12 : 1. Paralelou mentální anorexie, co do podobnosti příznaků a spouštěcího momentu, je mentální bulimie. Výskyt obou nemocí se postupem času mění. Zatímco počátkem devadesátých let měly navrch anorektičky, dnes je jich třikrát méně než bulimiček.
Stále ještě 5 - 10% případů u nás končí smrtí. V zahraničí se odhaduje úmrtnost na 20 - 25 %, zejména proto, že se všechny případy nepodchytí. Podchyťte to. Mějte vztah k životu, k lásce, ke zvířatům i k jídlu....zapomeňte na „krásky“ z Dachau. Nakonec, co si s tím budeme lámat hlavu - muži nám je budou dávat za příklad, ale v posteli stejně raději skončí s námi.

Renata Myslíková
   
29.01.2002 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Ťapina [*]

  Ty holky vypadají hrozně. Nedovedu si představit, jak se někdo dostane až na takové dno.

  superkarma: 0 03.12.2003, 20:33:01
 2. avatar
  [19] Simba [*]

  Ty fotky jsou otřesné, raději má kila než tohle ...

  superkarma: 0 16.11.2003, 12:50:09
 3. avatar
  [16] danae [*]

  Fuj ,takový mathauzen,kluci u nás v práci nazývají takové "kobyly k ničemu" a mají pravdu.Prostě humus..

  superkarma: 0 01.02.2002, 12:12:01
 4. avatar
  [15] Léthé [*]

  Tak na takovou ženu aby se muž bál co by jen sáhnout Hi hi a to si nedovedu představit milování ,ta se přece musí rozsypat při prvním "pohybu"

  superkarma: 0 31.01.2002, 19:53:37
 5. avatar
  [5] Saturninka [*]

  ...bléééééééééééééé...

  superkarma: 0 29.01.2002, 11:57:50
 6. avatar
  [4] Dokinka [*]

  superkarma: 0 29.01.2002, 09:40:24
 7. avatar
  [2] domeček2 [*]

  Já jsem se svými 170cm a 60 kg naprosto spokojená. Kdysi jsem měla o 13 kg víc a necítila jsem se ve "své kůži". Teď jsem spokojená, nacpu se čímkoliv a nemám špatné svědomí. Aspoň je za co chytit. A taky chci mít děti a to by s muší váhou asi neklaplo.

  superkarma: 0 29.01.2002, 07:25:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme