Zdraví

Co se děje ve vašem těle, když spolknete antikoncepční pilulku?

Zvykly jsme si na pohodlí antikoncepčních tablet, kdy jedno malé kulaté “nic” nám dovolí milovat se naplno, bez stresu a upozornění, které bezpečně tlumí vášeň: “Dávej pozor!” Co se ale vlastně děje v našem těle, když spolkneme svoji pilulku? Občas je slyšet názor, že vlastně přivodíme něco jako minipotrat. Je to pravda?

MUDr. Radim Uzel nás školí:
“Hlavním mechanismem účinku hormonální antikoncepce je zábrana ovulace – uvolňování vajíčka z vaječníku. Ovulace je podmíněna složitým hormonálním mechanismem, při němž se uplatňuje hlavně takzvaná zpětná vazba – působení vaječníkových hormonů na mezimozek a podvěsek mozkový – odtud se pak uvolňuje signál spouštějící prasknutí vaječníkového folikulu a uvolnění vajíčka.
Spolknutím hormonální antikoncepční tablety se tento jemný mechanismus zpětné vazby naruší a podvěsku mozkovému je podsunuta jakási „falešná karta“ (tento termín jsem, prosím, vymyslel pro lepší pochopení sám). Výsledkem tedy je, že se vajíčko neuvolní a není tedy co oplodnit. Nepravdivé tvrzení, které podporuje mimo jiné i Česká biskupská konference, že se jedná o jakousi „potratovou antikoncepci“, je proto zjevně nesmyslné.
Selhání hormonální antikoncepce pak může nastat, když, obrazně řečeno, mozkový podvěsek „falešnou kartu“ odhalí, což se stává asi v 0,3 – 0,4% případů, nebo když žena svou tabletku zapomene spolknout, což se stává pochopitelně častěji.”


Připravila Mirjana Červenková
   
25.01.2002 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Ťapina [*]

  Jo, některé tloustneme, ale není to tak hrozné. Jenom se holt musíme víc hlídat.

  superkarma: 0 01.12.2003, 17:43:38
 2. avatar
  [29] Simba [*]

  Protože jsem HA také používala, považuji ji za jeden z nej objevů minulého století. Nic na tom nemění fakt, že některé tloustneme, některým prostě nesedí ... Tak jsou tady jiné možnosti.

  superkarma: 0 16.11.2003, 12:41:22
 3. avatar
  [19] Libča [*]

  Od mých osmnácti jsem brala také antikoncepci, měla jsem Cilest no a pak jsem občas na nějaký čas vysadila a zase začala brát HA. Pak jsem dostala tzv. Mikro HA čili neměli moc velký obsah hormonů no a ty jsem vysadila když jsem chtěla mít mimi, otěhotněla jsem okamžitě po vysazení, šlo to rychle. Pak jsem zase po roce je začala brát, bohužel jsem trpěla že moje dny přicházeli s přestávkami, ohlásily se a pak dva dny nic a pak přišly a já trpěla.. byla jsem nervózní, napjatá, neklidná, řvala jsem na celou mou rodinu prostě hrůza rozhodla jsem se, že končím a vysadila je totálně. S manželem používáme kondom, je pravda že to neni ono, ale můj muž tvrdí, že jsem od té doby jinačí, je to pravda, jsem klidnější ani nevím že to mám dostat prostě pohodička. Je pravda, že druhé těhotenství nevylučuji tudíž pokud by jsem byla těhotná tak se nic děje, i když zase nepospíchám, ale musím tu říci, že mi je bez HA báječně. Ale zase na druhou stranu nevím kdy s nimi zase začnu ...........

  superkarma: 0 27.01.2002, 19:37:07
 4. avatar
  [15] Lesana [*]

  No, já tady asi budu jediná nespokojená... Nejdřív jsme používali prezervativ, pak se stala nehoda, měla jsem Postinor - pěkný svinstvo, fujtabl. Takže jsem radši začala užívat Cilest. Brala jsem ho necelé dva roky bez problémů, pak se začalo objevovat špinění po menses, lékař mi diagnostikoval polyp na čípku. Trošku jsem zapátrala a zjistila, že při užívání Cilestu nic zas tak výjimečného. Po odstranění jsem začala užívat Logest - menses pravidelně po čtrnácti dnech, po vysazení pro změnu vůbec, musela jsem na provokačky... Lékař chtěl zkusit něco jiného, já byla toho názoru, že nejsem pokusný králík a vrátila se k prezervativu. Časem jsem otěhotněla, porodila a jako kojící žena jsem vyzkoušela Exluton. Objektivně se mnou nedělal nic, subjektivně jsem zažívala pocity, jako při ranném stadiu těhotenství, což mi nebylo zrovna příjemné (vědomí, že možná jsem těhotná a dítě dopuju hormony...), takže jsem opět skončila u starých dobrých prezervativů... A abych nezapomněla - s HA jsem neměla tak často sexuální choutky jako když ji neužívám ;-)
  Navíc mám výhodu, že teď s manželem další dítě ještě neplánujeme, ale kdybych byla těhotná, neviděli bychom v tom žádný problém. Po třech dětech možná budu mluvit jinak :-)

  Pro Bobinu - poslední dobou se čím dál tím častěji objevují články, které tvrdí opak - menstruace je pro ženu nepřirozená, dokonce mám pocit, že ji dávali nějak do souvislosti s rakovinou dělohy (děložního čípku ?). Vědci - lékaři to zdůvodňují tím, že dřív žena buď byla těhotná, nebo kojila, pak zas byla těhotná, znova kojila... a příležitostí k menses moc neměla. A hormonální změny, které každý měsíc v těle ženy probíhají, prý její organismu zbytečně zatěžují. Co je na tom pravdy nevím, jak jsem koupila, tak prodávám.

  Macíku - kamarádka otěhotněla právě v době, kdy brala antibiotika, a pak šla na potrat. Jednak dítě nechtěla, jednak jí to doporučil gynekolog vzhledem k všem těm lékům, které v té době užívala. A otěhotnění během menstruace? Teoreticky jistě - když se hodně vzrušíš, může se vlivem hormonů uvolnit další vajíčko, které je nejvíc zralé. Ale že bych znala někoho - byť jen z doslechu - kdo takto otěhotněl, tak to tedy ne.

  superkarma: 0 26.01.2002, 01:09:16
 5. avatar
  [6] Veruška [*]

  To Zmatená: Pilulky "po" znám Postinor. Jak to nazvat: prostě pěkné svinstvo! Krvácení se dostavilo, ale totálně mi to rozhodilo celý cyklus a mi ho gynekolog pracně dával dohromady. Než tohle, radši již 6 let beru Cilest a jsem OK.

  superkarma: 0 25.01.2002, 10:23:16
 6. avatar
  [2] Dokinka [*]

  superkarma: 0 25.01.2002, 08:59:35
 7. avatar
  [1] sarobrouk [*]

  Je mi 28, užívám hormonální antikoncepci 10 let. A můj víc než 40tiletý gynekolog tvrdí, že za celou dobu své praxe ještě neměl těhotnou přes tuto antikoncepsi. Říká, že pokud se to stane, tak je to opravdu chyba té ženy, že si tabletku nevzala.
  A je mi báječně. V 18ti jsem se stresovala, opožďovala se mi menstruace a 3x za 3 měsíce jsem navštívila gynkologii, že jsem tzěhotná, že jsem to nedostala. A pak? Absolutní klid, pohoda, o mém otěhotnění nerozhoduje nespolehlivý chlap nebo náhoda. Menstruace není bolestivá a zmizely menstruační stresy, že svět je nespravedlivý a chlapi netrpí a tak...

  superkarma: 0 25.01.2002, 08:22:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme