Zdraví

Přejídáte se protože máte depku, nebo máte depku protože se přejídáte? Přečtěte si mýty kolem hubnutí.

Podle výzkumů má každý čtvrtý občan naší země průměrně deset kilo nadváhy. Američané jsou na tom možná hůř, ale stejně tohle číslo není žádným důvodem k optimismu. Nejen, že nadváha nevypadá hezky a může člověku i ubírat šance v profesním životě, nadváha je hlavně nezdravá. Škodí našim kloubům, škodí našemu srdci, může se podílet na vzniku cukrovky, cévních chorob, bronchitidy a dalších. Tak proč tedy tloustneme?
Prvním velmi častým mýtem je to, že nadváhu způsobují poruchy činnosti žláz. Může to být ve vzácných případech pravda, ale obvykle je realita mnohem prostší, o to však krutější: tloustneme, protože moc jíme a málo se hýbeme. Respektive jíme nesprávné potraviny a pijeme nesprávné nápoje v nesprávném množství, aniž bychom adekvátně vydávali energii.
Druhým mýtem je to, že nadváha způsobuje psychické problémy. Obvykle je tomu spíše naopak – nadměrné tloustnutí (případně hubnutí) může být signálem potlačování emocí. Pokud se přejídáte ze strachu, nejistoty, osamělosti, deprese či napětí a podaří se vám tyto psychické problémy překonat, budete hubnout snadněji.
Třetím velice rozšířeným mýtem je to, že se dá hubnout třeskutě rychle a bez námahy. Rozlučte se s tím. Zázračné prostředky takhle nefungují, to by přece už dávno na světě nebyli žádní tlustí lidé. Hubnout by se mělo pomalu, ale jistě – asi tak půl kila až kilo za týden. Ať se vám to líbí nebo ne, jistota je úprava jídelníčku a pravidelný pohyb.
Čtvrtým mýtem je, že když přestanete sladit, zhubnete. Není to jen cukr, co z vás dělá „michelinku“. Je třeba především omezit tuky, a to hlavně nasycené. Malé množství tuků je však pro tělo nezbytné, už kvůli rozpouštění některých vitamínů.
Pátý mýtus souvisí s pitím. Když se omezíte v jídle, ale dál budete dělat své tři čtyři piva denně, nezhubnete ani omylem. To se týká hlavně mužů, ale je dobré si to uvědomit. Pijte radši vodu a sem tam si dopřejte jednu desítku.
A na závěr – když se vám podaří zhubnout, nechoďte to oslavit do cukrárny. Zkuste si oblíbit svůj nový a zdravější životní styl a uvidíte, že vám váha vydrží…

Za použití materiálů Fóra zdravé výživy připravila
   
24.01.2002 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Já bych to určitě do té cukrárny oslavit šla

  superkarma: 0 03.12.2003, 20:35:06
 2. avatar
  [3] Simba [*]

  Je to pravda, se štítnou žlázou to nesouvisí. Vím to z vlastní zkušenosti.

  superkarma: 0 16.11.2003, 12:01:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme