Zdraví

I když nejíte dorty a zmrzlinu, můžete nevědomky svému tělu dodávat spousty skrytého cukru!

Aniž bychom to věděli, je cukr přítomen v mnohem větším množství potravin, než si dovedeme představit. Už malé děti ho přijímají jako součást speciální kojenecké a dětské výživy, mléčné, ovocné i zeleninové. Protože cukr působí i jako konzervační látka, váže a zadržuje vlhkost, často je v takových potravinách, ve kterých bychom to skutečně nepředpokládali (např. v slaném arašídovém másle, v zeleninových konzervách, v polévkových kostkách a jinde). A co třeba kečup? Víte, že je v něm o 8% více cukru než ve zmrzlině? A že bílý prášek, který se používá jako náhražka smetany do kávy, obsahuje 65% cukru v porovnání s 51% v čokoládě?
Dnešní populace konzumuje příliš mnoho cukru a škodí tím sama sobě. Cukr je zodpovědný za tvorbu zubního kazu a spolu s tuky také hlavní příčinou nadváhy, která nám vadí nejen z estetického hlediska, ale může mít na svědomí nemoci srdce, cukrovku, vysoký krevní tlak a může být příčinou vzniku žlučníkových kamenů, bolestí a artritidy. Samozřejmě příčinou těchto nemocí není jenom cukr. Jeho přítomnost v potravinách nutí uživatele k tomu, aby více jedl. Pokud snížíte kalorický příjem, aniž byste zároveň snížili i příjem cukru, rychleji ztratíte výživné látky bez toho, abyste ztratili na váze.
Za skryté se považují cukry, se kterými člověk nejméně počítá. Pokud chcete pátrat po cukrech, doporučují odborníci na výživu kontrolovat složení potravin na štítku. Hledejte náhražky sacharosy, například kukuřičný sirup nebo kukuřičný cukr a zaměřte se na slova končící -osa, které poukazuji na přítomnost cukru. Nezávisle na názvu, cukr je jenom cukr.

Připraveno za použití informací z www.walmark.cz.
   
17.01.2002 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  O kečupu vím, vždyť je sladký, ale já ho mám prostě ráda. Zase jsem četla, že ze sladkého pečiva nejmenší zlo jsou čokoládoví šneci.

  superkarma: 0 06.12.2003, 23:37:27
 2. avatar
  [2] Simba [*]

  S tím kečupem jste mě překvapili.

  superkarma: 0 16.11.2003, 12:21:11
 3. avatar
  [1] aninas [*]

  Jo,skryty cukr je take velke nebezpeci, zvlaste u nas, kde mame cukrovku.
  Jinak tohle vsechno je k precteni a www.doktorka.cz v rubrice hubnuti

  superkarma: 0 17.01.2002, 07:06:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme