Zdraví

„Mami, eeee!“ aneb Jak naučit vašeho potomka chodit na nočník?

Každá maminka, která má doma batole začne tenhle problém dříve či později řešit. Kdy je ta správná chvíle? Jak to udělat, aby se dítě naučilo říkat si na nočníček? Jak předejít katastrofám s počůraným kobercem nebo kočárkem?

Pro vaše dítě je získání dovednosti zvané chození na nočník ohromným krokem ve vývoji. Ať se o tom bavíte s babičkou, kamarádkami nebo lékařem, každý má na tu věc ten svůj správný názor. Některé ambiciózní matky se snaží naučit svého potomka dělat potřebu do nočníčku už od velice nízkého věku, ale je třeba si uvědomit, že dítě potřebuje být k sezení na nočníčku v určité fázi svého tělesného vývoje, takže rozhodně neposazujte miminko na nočník, pokud ještě samo neumí pevně sedět. Také je zbytečné snažit se dítě k tomuto návyku nutit násilím a výhružkami, naopak je třeba zachovat klid a především trpělivost.
Obecně se nedoporučuje začínat s tréninkem dříve než v roce a půl. Každé dítě je ale osobnost, takže je k této věci třeba přistupovat individuálně a s citem. Dítě prochází z hlediska uvědomování si svojí potřeby třemi fázemi: nejdříve si začne uvědomovat, že má mokré plenky, pak dovede oznámit, že k čůrání nebo kakání právě dochází a nakonec dopředu pozná, že potřebuje použít nočník a ohlásí vám to. Pokud začnete ve fázi druhé, měli byste počítat s tím, že se občas stane nedopatření. Pro tento případ byly vyvinuty speciální „trénovací kalhotky“, které vypadají jako obyčejné spodní kalhotky, ale dovedou zabránit pomočení svrchního oděvu, koberce nebo třeba kočárku. Výhodou je, že děti vnímají tyto kalhotky jako „pravé“, takže jim pomáhají získat pocit zodpovědnosti, vy se ale nemusíte bát katastrof :-)
   
07.12.2001 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Ťapina [*]

  To musí jít asi nějak přirozeně samo, ne?

  superkarma: 0 06.12.2003, 23:18:57
 2. avatar
  [20] Simba [*]

  Páni, už jsem úplně zapomněla, jak jsme učili tu naši berušku ...:-(((

  superkarma: 0 16.11.2003, 11:11:42
 3. avatar
  [19] klara.kr [*]

  Taky mám známou, která mi velehrdě hlásila, jak její dceruška v roce si říká na nočník. Můj skorotříletý plenkař mi připadal jako zaostalý blb. Po jedné návštěvě bylo tajemství odhaleno - posazovala jí tak často, že se holka prostě nemohla netrefit jinam. Kdyby jí učila básničky tak by asi ten čas strávily líp...

  superkarma: 0 09.12.2001, 23:47:53
 4. avatar
  [18] Andula [*]

  Naši chlapci by tak dlouho na nočníku určitě neseděli:-) Myslím si přesně to samé, že takový "nácvik" nemá cenu. Jen nevím, proč to lidi dělají - ještě tak pochopím, když už se chtějí zbavit výdajů za pleny, ale pokud má jít jen o prestiž, aby mohli říct, "my už nemáme plíny", pak je mi líto těch dětí.

  superkarma: 0 09.12.2001, 23:41:22
 5. avatar
  [15] Andula [*]

  Náš syn měl pleny v noci ještě asi ve třech a půl letech (ve dne něco přes dva roky) a pakjendou pravil, že je už nechce a tak se i stalo. My jsme to ale nijak neřešili, oni ve dne je odložil prakticky ze dne na den.

  superkarma: 0 09.12.2001, 23:17:48
 6. avatar
  [13] Libča [*]

  To je docela zajimava otazka s tim ohledne toho, kdy maji deti byt bez plynek. Nas mrnous to zkousi od cervence, ale zatim nemame tak vleky uspech a tenhle vikend slo vsechno do kadat tedy do plen. Ani jednou se nevycural do nocnicku natoz nevykakal. Kakani dela rano, ale tenhle vikend si to odbyl do plynek, jsem zoufala, ze se to asi nikdy nenauci, je mu patnact mesicu, ja vim ze je to brzo ale ten trenink uz je tak dlouho a nic...... dneska jsem fakt zoufala...

  superkarma: 0 09.12.2001, 21:01:12
 7. avatar
  [7] Jeremi [*]

  Mě se tedy ty stahovací tréninkové kalhotky vůbec neosvědčily - Jr. je považoval pořád za plínku a měl pocit, že se nic nestane, když si v nich nedá pozor. Velmi dobře si uvědomoval, že se mu chce čůrat, ale když měl tuhle "zakuklenou plínku", ani ho nenapadlo přerušit hru kvůli takové blbosti jako je cesta na záchod. Když měl jen spodky, tak na ten záchod šel, protože věděl, že převlékání do suchého by ho zdrželo víc.

  superkarma: 0 09.12.2001, 10:01:56
 8. avatar
  [6] bouba [*]

  Stahovací kalhotky jsou určitě bezva nápad...pro děti, které už jsou vyspělé a umí se i samy svléknout a usadit na nočník nebo rovnou záchod.. a taky se sundavají rychleji a pohodlněni než ty zalepovací. Myslím, že bych je používala v závěru nácviku, kdy už není moc nehod a dítě už chápe, co a proč. U nás je to trochu složitější, skřítek pořád ještě neumí sedět (2,5 roku), ale na nočníček chodí a hlásí potřebu. Tedy chodí... nahlásí, já ho tam podržím... Ale ještě nejsme tak daleko aby mohl být úplně bez plenek. Proto u nás ty stahovací kalhotky nemají smysl, ale ta možnost je využít je opravdu fajn. První synek naprosto bezproblémově přešel v 1,5 roce během 1 týdne z bavlněných plen rovnou k nočníčku (ještě žádné jednorázovky na našem trhu nebyly). Asi stejně bude nejdůležitější vyspělost dítěte a velká spousta trpělivosti rodičů....s kalhotkami nebo i bez nich

  superkarma: 0 08.12.2001, 11:48:35
 9. avatar
  [4] Libča [*]

  I my už zkoušíme akci nočníček, Kryštůfek totiž už chodí do jesliček a tam už se s tím začalo před jeho rokem, já jsem ho ale připravovala na nočníček už v červenci tomu bylo deset měsíců a musím říci, že to bylo super, uměl to a přímo parádně. Bylo i jednou odpoledne kdy byl suchý, jenomže teď to prostě nejde, mám spíš pocit, že to byla tenkrát náhoda ale na nočníček chodíme dál máme to jako zábavu a jsem ráda že z toho nemá traumata. On už trošku chápe k čemu nočníček je,ale přeci jen si sám neřekne, to také chápu protože je fakt ještě maličkatý a nemá rozoumek. Jinak ty kalhotky no já nevím, plenky jsou plenky a já si myslím, že je to to samé jako pleny. Nevím ještě jsme to nezkoušeli, jsou dost finančně náročné.......

  superkarma: 0 07.12.2001, 12:59:02
 10. avatar
  [3] klara.kr [*]

  Když si vzpomenu na své první dítě, byl to docela boj s plenkama, oni prý kluci jsou na to horší, nevím, co je na tom pravdy. Ale stahovací kalhotky bychom asi uvítali.

  superkarma: 0 07.12.2001, 09:53:04
 11. avatar
  [1] Andula [*]

  Já bych tomu ale moc neverila, ze "děti vnímají tyto kalhotky jako pravé". Ony batolata náhodou moc dobře poznají, co je opravdické a co jen jako:-)

  superkarma: 0 07.12.2001, 04:28:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme