Zdraví

Vadí používání jednorázových plenek správnému vývoji kyčlí?

Odpověď lékařů zní: nevadí. Není však jednoduché zbořit všechny mýty a předsudky, které jsou spojeny s používáním jednorázových plenek a jejich možným vlivem na vývoj kyčelního kloubu dítěte. Vrozené vykloubení kyčlí je vada, která je přítomna již v okamžiku narození, ale pro dítě se stává problémem až později, kdy její odstranění, pokud není včas rozpoznána, je velmi problematické. Je to vrozená vada, která je spolu s vadným postavením nožky v kotníku častým problémem pohybového aparátu dítěte.
Tato vada je známa odpradávna a zmínky o ní nacházíme v lékařských spisech již z doby před naším letopočtem. Zajímavé je, že už ve starověku se nedoporučovalo balit děti do těsných přikrývek, aby byly dobře rostlé a měly zdravé končetiny. Bohužel toto doporučení, objevující se v Plutarchových knihách, upadlo v zapomnění a osud nožiček kojenců byl na dlouhá léta zpečetěn jejich balením do pevné zavinovačky, natažených v nepřirozené poloze. Spolu s včas nerozpoznanými a neléčenými vadami kyčlí vedl tento způsob balení kojenců k rozvoji celé řady poruch pohybového aparátu, projevujících se především kulháním a tak zvanou kachní chůzí, zejména žen.
Dnes je každý novorozenec většinou ještě v porodnici vyšetřen specialistou - ortopedem, který hodnotí postavení stehenní kosti v kyčelním kloubu a utváření jamky kyčelního kloubu a to i prostřednictvím ultrazvukového vyšetření. Dítě pak kontroluje ještě nejméně dvakrát, mezi třemi a šesti týdny a ve třech měsících. Pokud má podezření na vadu, doporučí matce jiný způsob balení dítěte, který se nazývá „širší balení“, nebo další ze způsobů konzervativního léčení, kterým se v daném případě zajistí optimální postavení nožiček. Protože pravděpodobnost výskytu vrozeného vykloubení kyčlí u dětí, kdy jeden nebo oba rodiče byli postiženi touto vadou je velká, jsou novorozenci z těchto rodin sledováni obzvlášť důkladně, aby mohla být vada podchycena co nejdříve. Včas zjištěná a správně léčená vada se vyléčí úplně a bez následků.
Přirozená poloha kyčelních kloubů a nožiček u novorozence a malého kojence, je dána ohnutím v kyčli a v kolínku. Není vhodné tuto přirozenou polohu měnit. Děťátko má být baleno tak, aby mělo volnost pohybu v obou kloubech, v kyčli i v kolínku. Používání jednorázových plenek tuto podmínku jednoznačně plní. I když se to zdá samozřejmostí, je třeba připomenout, že musí být zvoleny plenky, které svou velikostí co nejvíce odpovídají hmotnosti a stáří dítěte. To je důležitý předpoklad k tomu, aby při balení zůstala kolínka a stehna opravdu volná, aby mohlo děťátko nohu v koleni pokrčit a tak udržet správné postavení v kyčelním kloubu. Používání jednorázových plenek zároveň přináší jednu velikou výhodu, ušetří mamince spoustu času, o který by sebe a svoje dítko okrádala. Může se mu tak více věnovat, mazlit se s ním, laskat ho, hrát si s ním, projevit mu plně svůj mateřský cit. Odměnou jí pak je spokojené děťátko, které jí lásku bohatě opětuje. Nezanedbatelnou funkcí kvalitních jednorázových plen je ochrana kůže zadečku před opruzením, tím že ji udržují v suchu a zároveň jsou dostatečně prodyšné.
Pro zdravého novorozence a kojence představují jednorázové plenky nejvhodnější a nejjednodušší variantu péče o jeho zadeček a zároveň i správný vývoj kyčlí. Kromě toho na našem trhu je velká nabídka různých značek i druhů. Mezi nejpoužívanější, prověřené klinickými testováním patří například plenky Huggies. Trojí ortopedické vyšetření je dostatečným filtrem, který zachytí poruchy ve vývoji a zajistí včasnou konzervativní léčbu. Látkové pleny nepřináší ani pro matku ani pro dítě žádnou zvláštní výhodu, která by je upřednostňovala před jednorázovými plenkami.

MUDr. Martin Gregora, novorozenecké oddělení Nemocnice Strakonice
   
16.11.2001 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [35] Simba [*]

  Týna: taky jsme museli "balit naširoko", a stejně jako ty jsem si oddechla, když to skončilo.

  superkarma: 0 16.11.2003, 10:31:42
 2. avatar
  [29] Týna [*]

  Mirečko, Klárko, přesně tohle si pamatuji, taky jsem do tří měsíců musela balit naširoko a dělala jsem to stejně - papírovou a na to ten neuvěřitelný balík, malé se to taky nelíbilo, protože se v tom moc nemohla hýbat a navíc jsem musela vyrazit do sekáčů a obchodů a sehnat široké dupačky, protože do většiny těch, co jsem měla doma se s těma plenama nevešla... jaké bylo ulehčení, když jsme je ve třech měsících mohli odložit... vydržte!!! Jsou i horší metody... třmínky, dečky a tak..

  superkarma: 0 20.11.2001, 22:52:27
 3. avatar
  [24] klara.kr [*]

  No já myslím, že nám stolice leze z kalhotek ven, prože je miminko ještě malé a gumičky jsou volnější. Zase jsem raději, že jsou volnější, protože ho na nožičkách neškrtí. Někdy se mu to povede tak, že nám kakánky lezou z lemu na zádech a tam nemají gumičky zádný plenky.

  superkarma: 0 20.11.2001, 13:54:16
 4. avatar
  [18] klara.kr [*]

  Léthé používáme Pampersky nebo Huggiesky. V noci Alberta nepřebaluju, aby se tolik neprobral a v klidu usnul, takže ráno plenka má asi deset kilo. Huggiesky jsou v pohodě, i když jsou nasáklý, Bertík má kůži v pohodě, žádnou opruzeninu a připadají mi suchý. Fuj to mluvim jak z reklamy. Co nám ale proteče ze všech plen je kadění. Vždycky si to nechá za několik dní najednou a pak to má až na lopatkách, gumičky negumičky, vyteče to.

  superkarma: 0 18.11.2001, 18:44:01
 5. avatar
  [17] Léthé [*]

  Ráda bych věděla, jaké jsou vaše zkušenosti z nejnovější jednorázovou plenou značky Fixies,která se teď hodně reklamuje a které údajně propouštějí vzduch nejvíce ze všech plen? Nám se zdá , že se promáčí.Sice plena se zdá být napovrch suchá,ale dupačky našeho mrněte jsou vždy navlhlé.Pampersky jsou dobré,ale nám nějak smrdí.Takže momentálne zkoušíme pleny Huggies.

  superkarma: 0 18.11.2001, 16:23:15
 6. avatar
  [16] Andula [*]

  Jé, teď jste mi svým článkem připomněli, že jsem až na jednu nějak opomenula preventivní prohlídky kyčlí u potomka... Sypu si tedy popel na hlavu a doufám, že je má v pořádku. Když je měl v pořádku v šesti týdnech, tak je snad má v pořádku i v roce a půl (strávených v papírových plenách) ne?

  superkarma: 0 18.11.2001, 14:52:34
 7. avatar
  [11] klara.kr [*]

  Také dáváme tři plenky kvůli kyčlím, přesně jak píše Týna - a máme brouka pytlíka :-))). V jednorázových plenkách vidím hlavně ušetření času za věšení, skládání a fakt vydržjí vícero pročůrání.

  superkarma: 0 17.11.2001, 17:57:11
 8. avatar
  [10] Týna [*]

  Mojí dceři nařídil ortopéd široké balení po první kontrole, lekla jsem se, že nebudu moci používat jednorázovky, ale šikovné sestřičky poradili, že stačí přes jednorázovku dát látkové pleny a zabalit tzv. naširoko… sice mimi pak vypadá jako brouk pytlík :-))))) ale je to jednoduché řešení, jak pomoci kyčlím a nemuset se vzdát komfortu jednorázových plen…. a ve třech měsících bylo vše O.K. A jak napsala Lucka… můj manžel kdysi spočítal spotřebu energie, prášku a připočítal průměrnou cenu za hodinu práce a vyšla mu skoro stejná částka u obou variant a protože látkových jsme si dosyta „užili“ u syna, dcera nepoznala mokro na zadečku…. a přesto je bez plenek rychleji než syn…
  A určitě se vyplatí sledovat akce a nakoupit najednou víc a hlavně větší balení… a třeba zapojit babičky, aby místo čokolád, plyšáčků a bůhvíčeho, přinesli jedno balení plenek…

  superkarma: 0 17.11.2001, 07:55:12
 9. avatar
  [9] Léthé [*]

  Myslím , že značka Huggies byla v článku zmíněná pouze proto,že porodnice většinou používají právě tyto značky jednorázových plen.A proč? To je přece fuk.Každý může zkusit i jiné pleny.A každá maminka sama přijde na to která značka jí bude vyhovovat.

  superkarma: 0 16.11.2001, 18:07:19
 10. avatar
  [3] macourek [*]

  Jednorázové plenky jsou doopravdy něco úžasného, jak pro dítě tak pro maminku. Všem maminkám je dopuručuji.

  superkarma: 0 16.11.2001, 09:33:05
 11. avatar
  [2] kytička [*]

  ted uz doporucuji hodne jednorazovky.Ale cenove

  superkarma: 0 16.11.2001, 09:28:27
 12. avatar
  [1] macourek [*]

  Jednorázové plenky jsou doopravdy něco úžasného, jak pro dítě tak pro maminku. Všem maminkám je dopuručuji.

  superkarma: 0 16.11.2001, 09:23:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme