Zdraví

Jak snáší vaše miminko, když si v prvních týdnech těhotenství nepočínáte zrovna jako nastávající mamina?

Spoustu žen, které nečekaně otěhotní, trápí jedna věc. V okamžiku, když zjistí, že jsou těhotné a roste v jejich bříšku miminko, vzpomenou si a chytnou se za hlavu, že se v období, když už byly těhotné, opily, kouřily cigarety… Nahání jim strach, jestli škodlivé látky jako alkohol, nikotin nemohou poškodit jejich vyvíjející se miminko.
Jenže, příroda je mocná čarodějka a dokáže „své malé“ chytře ochránit. První tři týdny po početí totiž ještě není vytvořený krevní oběh mezi matkou a dítětem, takže to, co má v krvi matka, neohrožuje dítě. Kritické a nejdůležitější období pro plod nastává od třetího týdne do dvanáctého týdne, kdy se vytváří všechny důležité orgány. Krevní oběh mezi matkou a dítětem se vytváří mezi pátým až šestým týdnem. Třetí týden po oplodnění vajíčka již většina žen zjistí, že se něco v jejich těle děje – nedostane pravidelnou menstruaci a lehce u lékaře zjistí, že je v jiném stavu. A od této doby se po ní „chce“, aby se chovala zodpovědně.
Pokud se nic netušící těhotné ženě stane, že na nějaké oslavě popije a kouří cigarety, pak se zas tak nic hrozného neděje. Zárodek před třetím týdnem je většinou necitlivý k těmto vlivům. „Jednorázové“ požití alkoholu i ve větším množství není pro plod v tomto období nebezpečné. Samozřejmě, pokud matka není alkoholička. Časté požívání alkoholu v těhotenství je vysoce rizikové, vede k takzvanému „fetálnímu alkoholickému syndromu“, kdy bývá dítě mentálně postižené. Totéž platí i o užívání drog.
   
13.11.2001 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Ťapina [*]

  To je dobře, že první týdny nevadí. Asi se každá dopustí nějakého toho hříchu, když ještě neví.

  superkarma: 0 06.12.2003, 22:50:00
 2. avatar
  [5] Simba [*]

  Pěkné, ve třetím týdnu, jo? Hm, znám paní, která byla v klidu a lékař jí tvrdil, že je jen v přechodu ... to že je těhotná se dozvěděla z prvních pohybů.

  superkarma: 0 16.11.2003, 10:25:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme